Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért fogadjak el a fény...

Miért fogadjak el a fény sebességét?

Figyelt kérdés
Mint tuggyuk a feny sebessege 300.000 km/s. De ez az eggyetlen mértékegység amit saját maga felhasználásával definiálnak és ezt elfogadják az emberek, holott semmit sem lehet definiálni úgy hogy a definícióban önmaga is szerepeljen tehát a fényt sem. Lehet hogy a feny sebessége végtelen lehetne? Az emberek tuggyak hogy az űr nem üres. Mágneses terek hanghullámok is vannak benne. Akkor miert fogadjak el hogy a feny sebessege ennyi?
2009. júl. 17. 22:15
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
86%
Értsd már meg, hogy egy sebességnek nincs definíciója! Definíciója egy mértékegységnek van, a méterét már leírták. Ha ezzel van bajod, akkor nem fogadhatod el a busz sebességét sem. Remélem ha gyorshajtáson kapnak azért nem állsz le a rendőrrel vitatkozni a méter definíciójával kapcsolatban. Üsd már fel a fizikakönyvet, vagy a wikipédiát, és rájössz, hogy a fénysebességnek nincs definíciója. Nem egy fogalomról van szó, vagy egy filozófiai, értelmezésbeli kérdésről. Ez egy ADAT. Épp olyan adat, minthogy mekkorát tudsz köpni, vagy mennyi idő alatt futod a 100 métert. Ha meg ennyire nagy tudású vagy, akkor menj és bizonyítsd be hogy tévednek.
2009. júl. 22. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:
80%

Én még mindig nem értem mi a problémád.

Az hogy a fénysebesség miért állandó vagy mi?

Kicsit kevered a fogalmakat: definíció, mértékegység, mérték, mérés stb.

A méter definícióját már leírták, a sebesség definíciója v=s/t még fény esetén is. a sebesség: út/idő dimenziójú, a mértékegységét nem kell definiálni, Si-ben visszavezetjük az út mértékegységére és az idő mértékegységére

2009. júl. 22. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 anonim ***** válasza:
59%
szerintem összekeveri az okoska a fénysebességét a fényévvel amivel a távolságot mérik.
2009. júl. 22. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:
69%

A fénysebesség mérésének gondolata hosszú ideig fel sem merült, még a legnagyobb elmék is, Arisztotelésztől Descartes-ig úgy gondolták, hogy a fény bármilyen távolságot egy pillanat alatt tesz meg. Ebben csak a 17. században kezdtek kételkedni, s Galilei tette az első kísérletet a fénysebesség meghatározására. Segédjével egy mérföld távolságra két domb tetejére álltak, letakart lámpával kezükben, majd egyikük lámpavillantással jelzett, a másiknak pedig a fényt látva viszonoznia kellett ezt. Mivel a fény ekkora utat ötmilliomod másodperc alatt tesz meg, nem jártak sikerrel, csak az emberi reakcióidőt mérhették meg.


Az első közelítést a fény sebességére az 1670-es években a dán Olaf Römer adta. A Jupiter holdjainak fogyatkozását vizsgálva észrevette, hogy az rendszeresen a vártnál kicsit előbb következik be, ha a Föld közelebb van a bolygóhoz, illetve később kerül rá sor, amikor a Föld távolabb van a Jupitertől. Römer ebből azt a következtetést vonta le, hogy a fénynek van sebessége, s a késés az az idő, amely a többlettávolság megtételéhez szükséges. A Föld-pálya hozzávetőleges ismeretében elvégezte a számítást, s mintegy 226 ezer kilométert kapott, ami a valós értéknél mintegy 30 százalékkal kevesebb. 1728-ban az angol James Bradley az aberráció jelenségét felhasználva már 301 ezer km/s értéket határozott meg fénysebességként.


A fény sebességét 1849. július 23-án mérte meg először földi, laboratóriumi körülmények között a francia Hippolyte Fizeau. Az eljárás során a fénysugár egy fogaskerék fogai között haladt át, majd egy tükörről a nyolc kilométerre elhelyezett másik tükörre esett, onnan pedig vissza az eredeti fogaskerékre. Ha a kerék fordulatszámát jól állították be, ezen idő alatt egy fokot haladt előre és a fog miatt a fény nem látszott. A fordulatszám és a megtett távolság ismeretében számították ki a fénysebességet, amelyet durván 314 ezer kilométernek adódott másodpercenként.


A módszert később Léon Foucault tökéletesítette, s 1862-ben már 298 ezer kilométert kapott, amely igen közel áll a mai ismereteink szerinti 299 792 km/s-hoz. A fény sebességét vízben is megmérték és azt találták, hogy az kisebb, mint a levegőben, ezzel pont került a Newton óta zajló vita végére, hogy a fény hullám-e avagy részecskékből áll. Mivel az elmélet szerint a víz a hullámokat lassítja, a részecskéket felgyorsítja, bebizonyosodott a fény hullámtermészete.


Azóta a fény mérésére egyre pontosabb metódusokat dolgoztak ki és egyre fejlettebb eszközöket (precíziós mérőműszerek, lézer, céziumóra) alkalmaznak. A vákuumbeli fénysebesség értéke 299 792 458 m/s, 1983 óta a méter meghatározása is a fény által a vákuumban a másodperc 1/299 792 458-ad része alatt megtett út hossza. Einstein relativitáselmélete szerint a fény sebessége abszolút, semmi sem gyorsabb nála és független a fényforrás és a megfigyelő sebességétől.


[link]

2009. júl. 23. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 A kérdező kommentje:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


még nagyon sok van. Régóta foglalkozom ezzel nemfogtok rá tudni semmi értelmeset sem írni ha egyetemista halgatók vagyok sem. Nemtuggyátok józan paraszti ésszel sem megválaszolni de ez titeket nem is érdekel mivel csak azt vagytok hajlandóak elfogadni amit mondtak a suliban. Ezeket nézegessétek át és légyszives ez után minden kommentet pontozzatok. hogy a nagyon okos buszsebesség és babszemmérők is lelegyenek pontozva

2009. aug. 6. 02:01
 26/34 anonim ***** válasza:

Szép gyűjtemény, de:

1. Még mindíg nem mértékegység

2. Nem definiálják, hanem mérik

3. Nincsenek hanghullámok az űrben.

2009. aug. 6. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 A kérdező kommentje:
ujjrafogalmaznám a kérdést ha lehetne de nemlehet XD. Már felfogtam hogy nem mértékegység meg a hanghullámot is kijavítottam viszont a linkek megnézése után miért nem írtok okos válaszokat. hiába mérik ha egyszer hibás. Na ehez szóljatok hozzá.
2009. aug. 6. 21:17
 28/34 anonim ***** válasza:

Akkor most mire is vagy kíváncsi?

Szerintem ezt hagyd a franca, tedd fel újra a kérdést. De ha lehet próbáld érthetően megfogalmazni! Hülye kérdésre csak még hülyébb választ fogsz kapni!

2009. aug. 7. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim ***** válasza:
Mi a hibás, és hol van benne a hiba?
2009. aug. 7. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:
45%

Visszatérő nyelvtani hibák, makacsság, a tények nem elfogadása...

Drogos, vagy alkoholista vagy? Vagy szimplán hülye?

Ne dobálózz itt mindenféle cikkekkel, és ne nézz le senkit, amikor a fény sebességének méréséről vitáztok, amikor még helyesen sem tudsz írni!

2009. aug. 7. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!