Miért fogadjak el a fény sebességét?
A fény sebessége mérhető. Laboratóriumban, vákuumban. Pont annyira definiálják saját magával, mint a busz sebességét.
Ha az űrben terjedő fény sebességét nézik, akkor abba igenis beleszámolják a fényt eltérítő tereket (pl. gravitáció), így lehet sok egyébként láthatatlan égitest helyét és tömegét kiszámolni, hogy megmérjük mennyivel téríti el a fényt.
Nem értem a problémád.
én első
Helytelen érvelés. A méter egy mesterségesen felvett mennyiség, aminek eredeti meghatározásában semmi köze nem volt a fényhez.
Eredeti meghatározása:
"Egy méter egyenlő a Föld kezdő délkörén mért kerületének 1 / 40 000 000 (negyvenmiliomod) részével. " Hosszát egy etalon méterrúddal határozták meg, ez alapján készítették az első méterrudakat.
Későbbi meghatározása:
"A méter a kripton-86 atom 2p10 és 5d5 energiaszintje közötti átmenetének megfelelő, vákuumban terjedő sugárzás hullámhosszának 1 650 763,73-szorosa."
Erre azért volt szükség, hiszen az eredeti etalonhoz való hasonlítgatásnál pontosabb meghatározásra volt szükség.
1983-ban így határozták meg a métert:
" A méter a fény által a vákuumban a másodperc 1 / 299 792 458-od része alatt megtett út hossza"
Tehát a méter egy mesterségesen felvett távolság, amelynek egyik meghatározása a fény sebességének segítségével történik, de nem a fény által megtett útból származik a definiciója, hanem ez a módszer csak egy lehetőség a pontos meghatározásra.
A fény sebessége kísérletesen mérhető. Ennyi. A definícióban ugye a kilométer szerepel, de ez egy adott távolságot jelent. Ha ugyanazt a szakaszt méterben, colban, ölben, vagy lábban, esetleg babszemben mérjük, a hosszúsága attól nem változik.
.
A fénysebességnek semmi köze a fényhez. A fénysebesség az a sebesség, amivel a nulla tömegű testek haladnak. Jelenleg azt feltételezzük, hogy a fény speciel ilyen (azaz nulla a tömege), de ezt nem tudhatjuk biztosan.
Ez már eléggé relativitáselmélet, ahhoz meg nem elég a középiskolai fizika.
"Az a baj hogy nem a kérdéssel fogalkoztok hanem valki már a babszemnél van meg a buszoknál. Én azt kérdeztem és tudom hogy nemtuggyátok megválaszolni mivel senki sem tuggya de hogy miért fogadják el ezt a helytelen definíciót?"
Éppen hogy a kérdéssel foglalkozunk, csak te nem fogod fel. Az a bajod, hogy a fény sebességét kilóméter per szekundumban adjuk meg, de a kilóméter a fény által adott idő alatt megtett út és nem érted, hogy ez miért nem körkörös meghatározás. Elmagyarázom újra:
A fény adott idő alatt adott utat tesz meg. Ez mérhető, pontosan meghatározható, az eredeti meghatározástól független. Ha kifeszítenél egy madzagot ezen a távolságon, akkor a fény által adott idő alatt megtett út "egy madzag" lenne.
Hogy ez a madzag mekkora, azt adjuk meg méterben. A méter egy gyakorlatilag önkényesen kijelölt mértékegység, egy önkényesen kijelölt szakasz hossza. Nem képletekből vezettük le, nem fizikai állandó, hanem egy a hétköznapokban jól használható mértékegység.
Ha az előbb kifeszített madzagot felvágjuk méterenként, akkor az egy másodperc alatt a fény által megtett utat jelképező madzagot éppen hárommillió darabra vághatnád. De ez nem függ attól, hogy miben méred ezt a madzagot, a madzag hossza nem változik attól, hogy hárommillió, harmincmillió, háromezer, vagy száz részre vágod. A fény sebességét ugyanígy mérhetnéd láb/óra, col/nap, vagy öl/miatyánk mértékegységben, attól a fény által egy másodperc alatt megtett út nem változna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!