Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gyorulás vagy gravitáció?...

Gyorulás vagy gravitáció? Hogy lehet az alább kifejtett két dolog ekvivalens?

Figyelt kérdés

Einstein szerint ekvivalens. Na de! Hogy lehet ekvivalens egy bolygó tömege által okozott a bolygó felületén annak mindenpontján a tömegközéppontja felé ható gravitációs tér

és a mindössze egy űrhajónyi tömeg (jóval a föld tömegénél alacsonyabb) gyorsulása által okozott nehézségi erővel, ami nem körben fog hatni a közepe felé, hanem csakis a gyorsulás irányával ellenkező irányban?


Valahogy úgy érzem, a kettő nem igazán egyforma. Hisz egyik körben hat a gömbfelület belseje felé, míg a másik csak egy irányba, plusz a rendszreben jelenlevő tömeg (abszolút anyagmennyiség) teljesen különböző.


2012. júl. 30. 12:23
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
A súlyos tömeg és a tehetetlen tömeg hagyományosan két különböző fogalom, és a relativitáselmélet előtt még elméletileg sem mondta ki vagy vezette le senki a kettő ekvivalenciáját. Einstein is csak posztulálja. Az Eötvös-féle mégoly pontos torziós ingával sem lehetett kimutatni, hogy ha, tegyük fel, a súly az egyikkel, a tehetetlenség (hogy minden test igyekszik megtartani nyugalmi helyzetét vagy egyenes vonalú egyenletes...) a másikkal arányos, akkor is a két arányossági tényező különbözik. (Ettől persze még mindig különbözhet, még sokkal pontosabb kísérlet kimutathatja.) A modern fizika egyik megoldatlan problémája, hogy nem találják a gravitációs teret / kölcsönhatást "közvetítő" részecskét, a gravitont, holott, mint a többi minden kölcsönhatásnak, kéne lennie ilyen elemi részecskéjének. Ha ez megvolna, azt a gyorsuló űrkabinban és a földi gravitációs erőtérben is meg kéne tudnunk figyelni.
2012. júl. 30. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Einstein azt mondja, hogy LOKÁLISAN nem különböztethető meg a gravitáció és a gyorsulás. Ez azt jelenti, hogy akkor nem tudod a kettőt megkülönböztetni, ha a gravitációs mezőben elvégzett kísérleted olyan kicsi térrészletre korlátozódik, amelyen még nem jelentkeznek az árapályerők: vagyis HOMOGÉN gravitációs térben.


Homogén gravitációs tér viszont nem létezik, csak olyan, hogy pl. egy igen nagy gravitációs terű égitesttől elég nagy távolságban a gravitációs gradiens (a gravitációs erő térbeli változása) a kísérleti eszköz méreteihez és érzékenységéhez képest elhanyagolható.


Viszont érzékeny atomórákkal kimutatható már az is, hogy egy páremeletes épület felső emeletén gyorsabban járnak az órák, mint a földszintjén. Vagy ha pl. egy igen nagy lifben zuhansz lefelé, akkor zuhanás közben két egymástól elég nagy távolsága lévő test vízszintesen közelíteni, függőlegesen pedig távolodni fog egymáshoz/tól. Ebből észrevehető, hogy nem az űrben lebegsz, hanem gravitációs térben vagy szabadesésben.



(Az ekvivalenciaelv mély mondanivalója persze az, hogy elvi különbség sincs a kettő között. Ezt pedig nem befolyásolja az, hogy nem vagyunk képesek abszolút homogén gravitációs tér létrehozására.)

2012. júl. 30. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
köszi, a lokalitás kicsit javít a gondolat átlátáson, de ez nem változtat azon, hogy egyik esetben nagy tömeg gravitációs teréről van szó, míg a másik esetben a nagy tömeg a közelben sincs, sőt az űrhajót gyorsítani kell, tehát energiát kell felhasználni.
2012. júl. 30. 19:37
 4/12 anonim ***** válasza:

Nem arról van szó, hogy a kétféle effektust azonosképpen lehet előállítani, hanem arról, hogy a hatásuk azonos (súlyos tömeg vs. tehetetlen tömeg).


Ha pl. nem egy székkel tartod meg magad a villanykörte becsavarásakor, hanem rakétafúvókákkal, akkor bizony energiát kell felhasználnod, holott fizikai értelemben a két eljárás eredménye azonos: ellenállsz a gravitációnak. Csak éppen a felhasznált energia teljes mértékben a gázsugár kinetikai energiáját növeli (na meg hőenergiát is kap).


Ugyanezt látod akkor is, ha a gyorsuló űrhajót elhagyó gázsugarat figyeled az űrhajóból.

2012. júl. 30. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

s nem lehetne a mesterséges gravitációt egyszerűen úgy megoldani, hogy az esetleges űrhajót folyamatosan gyorsítjuk g-vel? Vagy a baj csakis a folyamatos üzemanyaghasználat lenne, ami ráadásul megközelítve a határsebességet teljesen értelmetlen is lenne, meg mi a franc vinne el annyi elégetnivalót? na jó ez kicsit sok kérdés volt egybe, de talán érthető, hogy mire akartam kilyukadni.


Foylamatos gyorstás:

1. megvan a mesterséges gravitáció;

2. előbb-utóbb megközelítjük c-t; (igaz, az csillagközi utazáshoz nudli, de jóval több a mai elért sebességünknél)

3. c közelében már akár csinálhatunk mesterséges gravitációt majd a lassításkor ellenirányú gyorsítással, azaz fékezéssel. Nem?

2012. júl. 31. 15:05
 6/12 anonim ***** válasza:

Attól függ, mi a célod. Ha űrhajóval utazni akarsz, akkor még fúziós hajtóművekkel sem tudod nagyon megközelíteni a fénysebességet, mert ahhoz (mármint a megközelítéshez, mert az elérés lehetetlen) irdatlan mennyiségű energia kellene. A gond pedig ott van, hogy azt az anyagot is fel kell gyorsítanod, amelyet később, akár jóval később használsz reaktív anyagként (vagyis a rakéta kifújja a fúvókákon).


"előbb-utóbb megközelítjük c-t; (igaz, az csillagközi utazáshoz nudli"


Ahogy vesszük. Ahogy megközelíted a fénysebességet, a hajón egyre lassabban telik az idő (belül ezt nem érzed, de kívülről úgy látszik), ezért egy 1000 fényéves távolságot akár pár hét alatt is megtehetsz. De csak saját időben, mert eközben az űrhajón kívül (pl. a Földön) párezer vagy akár pármillió év telik el.


De ha csak mesterséges gravitácót akarsz, akkor arra sokkal egyszerűbb és olcsóbb megoldás is van.

2012. júl. 31. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"egyik esetben nagy tömeg gravitációs teréről van szó, míg a másik esetben a nagy tömeg a közelben sincs, sőt az űrhajót gyorsítani kell, tehát energiát kell felhasználni."


A Földben is, mint anyagban van energia, csak azt másképp lehet érzékelni, hiszen E=mc^2. Tehát energia=anyag.


Vegyünk egy ládát a világűrben, melyben vagy, és a liftet egy láthatatlan kéz éppen g gyorsulással húzza fölfelé.


Ekkor nem tudod eldönteni, hogy az általad érzett mg erő vajon egy gyorsítóerő, vagy egy nagy test gravitációs ereje okozza.

Ezért tekintjük "ekvivalensnek" a kettőt.

2012. júl. 31. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"A Földben is, mint anyagban van energia, csak azt másképp lehet érzékelni, hiszen E=mc^2. Tehát energia=anyag."


Ez OK, de a kérdező szerintem nem erre gondolt. Hanem arra, hogy egy űrhajó gyorsításával akarsz gravitációt létrehozni, akkor ahhoz energiát kell felhasználnod (vagyis nem feltétlenül, de ebbe ne menjünk bele). Míg egy gravitációs térben a testre energiafelhasználás nélkül hat a gravitációs erő.

2012. júl. 31. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"vagyis nem feltétlenül, de ebbe ne menjünk bele"


Biztos vagy ebben?

2012. júl. 31. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Igen, biztos. Pontosabban a létrehozáshoz kell energia, de a fenntartáshoz már nem.
2012. júl. 31. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!