Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy űrállomást milyen "fordula...

Egy űrállomást milyen "fordulatszámmal" kellene megpörgetni a világűrben, hogy földi gravitáció méretű centrifugális erő alakuljon ki rajta?

Figyelt kérdés
2012. jún. 25. 21:31
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Attól függ, milyen messze van a Föld tömegközéppontjától. Minél messzebb van, annál kisebb mértékben hat rá, tehát annál kevesebb fordulatszám is elég a körpályán maradáshoz.
2012. jún. 26. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Rosszul értelmezted a kérdést...
2012. jún. 26. 09:27
 3/11 anonim ***** válasza:
Tényleg félreértelmeztem. De a válasz hasonló: Attól függ, hogy mekkora forgástengelytől mért távolság. Minél nagyobb, annál gyorsabban kell forogjon ahhoz, hogy ez kialakuljon.
2012. jún. 26. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Vigyázat! Helytelen válasz!

Minél MESSZEBB vagy a középponttól annál NAGYOBB lesz a rád ható erő. Tehát minél nagyobb a szerkezet annál kevesebb lesz az 1g-vel megegyező erőhatáshoz szükséges forgási sebesség.

2012. jún. 26. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

acp=r*(2pí*f)^2


Azonos fordulatszám mellett a tömegegységre ható erő egyenesen arányos a tengelytől mért távolsággal

2012. jún. 26. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 zsoltiba ***** válasza:

A kérdező nyilván az űrállomás saját tengelye körüli forgást értette.

Az űrállomás föld körüli pályáján mindíg egyensúlyban van, azaz a centrifugális és centripetális erők egyensúlyban vannak, azaz az űrállomáson 0m/s2 a gravitáció.

Ha megforgatnák az űrállomást a saját tengelye körül, akkor elérhető lenne a gravitációhoz hasonló centripetális gyorsulás, csakhogy ez a fenti képletből adódva erősen függene a forgástengelytől mért távolsággal. Ebben az esetben az űrállomás méretei és az űrhajósok magassága azonos vagy egy nagyságrend különbségben vannak, így egy másik erővel, az ún. Coriolis erővel is meg kellene küzdeniük, azaz a fejükre és lábukra más-más gyorsulási erő hatna, így ez meglehetősen bizonytalanná tenné a mozgást.

Lehetne persze gyűrű alakú űrállomást is készíteni, ahol ezt a hatást kompenzálhatnák valamilyen mértékben a gyűrű átmérőjével, de ez még meglehetősen messze van.

2012. nov. 4. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 zsoltiba ***** válasza:

Ja, még egy adalék a gyűrű alakú űrállomás problémájához:

Ha az űrhajós a gyűrű forgásával ellentétes irányban menne, akkor lassabban tudna haladni, mert kisebb lenne a "gravitációs" erő (azaz nagyokat tudna ugrani). Ha pedig a forgással azonos irányba menne, akkor folyton nekipréselődne a talajhoz.

2012. nov. 4. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 kori80 ***** válasza:

Na tehát:

a_cp=centripetális gyorsulás

r=sugár

v=kerületi sebesség

f=frekvencia

n=fordulatszám (egy perc alatt megtett körök száma)


a_cp=v^2/r

a gyorsulásnak g-nek kell lennie ezért v^2/r=g

ebből adódik, hogy v=gyök(g*r)

n=f*60

f=v/(2r*pí) -behyelyettesítés-> f=gyök(g*r)/(2r*pí)

egyszerűbben f=gyök(g/r)*1/2pí

n=f*60=gyök(g/r)*30/pí


Szeparáljuk el a változót:

n=1/gyök(r)*30*gyök(g)/pí


a változó tényező az 1/gyök(r), az arányossági tényező pedig 30-szor a földi nehézségi gyorsulás gyöke osztva pí-vel

Ez azt jelenti, hogy minél nagyobb az átmérője az űrállomásnak, annál kisebb fordulatszám kell (de nagyobb kerületi sebesség, tehát lassabb nem lesz)

Pár érték:

r=10m -> n=9.55/m -> f=0.16/s -> v=10m/s

r=20m -> n=6.75/m -> f=0.11/s -> v=14.14m/s

r=50m -> n=4.27/m -> f=0.07/s -> v=22.36m/s


Van azonban pár probléma az efféle centrifugákkal: tengeribetegség szerű jelenségeket idézhet elő, ha hirtelen mozdulatokat teszünk a forgástengely felé, vagy ellentétesen (egyszerűbben szólva az űrhajósnak fel és le). A Coriolis erő miatt ha a kör közepe felől kifelé haladunk, akkor a forgási irányban ellentétesen egy eltérítő erőt érzünk, ellenkező irányban fordítva.

Azt olvastam, hogy a "tengeribetegség" kiküszöböléséhez legalább 200-300m-es sugár lenne szükséges, amit azért nem kis teljesítmény összerakni a világűrben.

r=300m -> n=1.74/m -> f=0.029/s -> v=54.8m/s (ezzel a sebességgel már gondok lesznek a meghajtás miatt)

2014. aug. 28. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 kori80 ***** válasza:

De így visszább olvasva zsoltiba-nak teljesen igaza van a hatásokkal kapcsolatban. Minél nagyobb az átmérője a megforgatott űrállomásnak, annál kisebbek ezek a hatások.

Nyilvánvaló, hogy a leghatékonyabb ha az emberek az űrállomás falának a belső oldalán kapnának helyet, maximalizálva ezzel a távolságot a forgás tengelyétől.

Esetleg egy ötlet: mivel egy gyűrű alakú űrállomást jelenlegi technológiákkal szinte lehetetlen lenne összerakni, pláne nem ekkora méretekben, ezért az is megoldható lehetne, hogy két henger alakú űrállomás modult (olyan alakúak, hogy egyszerű legyen őket rakétára rakni felszálláskor, ezért henger) összedokkolnánk az űrben, az egyikük pedig vinne magával egy betekert "kötelet". Mikor újra szétválnak akkor elkezdik kiengedni a kötelet (ami azóta be lett csatolva a másik modulhoz is) és kezdik megforgatni magukat, hogy a "centrifugális erő" (tehetetlenség) kifeszítse a kötelet. Így gyakorlatilag lenne két külön modulunk, egymástól elválasztva, de az összeköttetést meg lehetne oldani egy kabinnal, ami egy kötéllel a középen húzódó kötélnek a feléhez (pont középre) lenne rögzítve. A kabin így egy harmadik forgó testet eredményezne a középpont körül, ami kisebb tömegénél fogva akár ide oda ugrálhat (persze szépen lassan) a két modul között, egyfajta liftként.

Akár ki is lehetne feszíteni egy újabb kötelet a kabin félkör alakú útvonalára, ami a tehetetlenség miatt szintén ki lenne feszülve (akár súlyokkal is), azon pedig húzhatná tovább magát.

De attól tartok ez kezd nagyon nem a témához tartozni...

2014. aug. 28. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 CsK777 válasza:
az ötlet szerintem jó, de mi lenne, ha nem kötél kötné össze a két (vagy akár bővítve 4) kabint, hanem egy cső? a belsejében létra fokok lehetnének. ezen könnyen át lehetne járni a kabinok között. ahogy "felfelé" haladna az ember, ugye egyre könnyebb lenne a mászás, a közepén, pedig, mivel gyakorlatilag nincs gravitáció, egyszerűen meg lehetne fordulni. aztán lemászni a másik modulba.
2015. máj. 31. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!