Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudnátok segíteni ennek a...

Tudnátok segíteni ennek a feladatnak a megoldásában?

Figyelt kérdés

San Fransiscoban 4028 feketebőrű vizsgálata során 351-ben találtak sarlósejtes jelleget. Ha elfogadjuk, hogy valós populáció reális adatával állunk szemben, mekkorára tehetjük az "S-hemoglobin gén" gyakoriságát San Fransisco feketebőrű népességében, és milyen gyakorisággal születhetnek sarlósejtes vérszegénységben szenvedő csecsemők ebben a populációban?


Jó lenne ha pontról pontra leírnátok hogy hogyan jutottatok el az eredményhez!


2012. ápr. 5. 21:17
 1/2 anonim ***** válasza:

én nem vagyok benne a biológiába, de ha a sarlósejtes jelleg és S hemoglobin gén azonos a matekpéldámban, akkor:

14%-ukban van meg a sarlósejtes jelleg


szerintem ha a 14%-nak az 50%-át vesszük, akkor körülbelül reális képet kaphatunk arról, hogy elméletileg minimum 7%-uk sarlósejtes lesz család/gyerek számban, feltéve ha az egyik szülő sarlósejtes a másik nem

2012. ápr. 5. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 <random> ***** válasza:

A megoldáshoz ismerni kell a vizsgált tulajdonság öröklődésmenetét (pl. domináns vagy recesszív). Ha jól emlékszem, a sarlósejtes vérszegénység recesszív öröklődésmenetű (a béta-hemoglobin lánc hibás, de ez addig nem okoz problémát, amíg van legalább egy jó gén). Tehát: a tulajdonság gyakorisága F = 351/4028 = 0.088.


Ahhoz, hogy a teljes géngyakoriságot feltérképezzük, előbb feltételezésekkel kell élnünk. egy ilyen feltételezés lehet, hogy a gén nem esik szelekció alá (vagyis nem halnak ki az egyedek a populációból). Bár ez itt egy kissé erős feltételezésnek tűnik (elvégre egy betegségről van szó), tegyük fel hogy igaz. Ekkor a vérszegény emberek száma azonos lesz azzal a valószínűséggel, hogy a papa és a mama egyaránt hordozta a beteg gént, és a baba véletlenül mindkét szülőtől a hibás változatot kapta. Legyen a hibás változat gyakorisága 'p', és a normál változaté 'q' (annak a valószínűsége hogy egy kromoszómán egy adott változat van). Nyilván p+q=1 (mivel hemoglobin génje mindenkinek van). Egy embernek azonban nem egy, hanem két azonos kromoszómája van, tehát a sarlósejtesség esélye p*p (pé négyzet). A heterozigóták aránya nyilván 2*p*q, míg a normál típusú egészségeseké q*q. Eddig remélem világos.


Tehát ha ismerjük az F = p*p arányt, akkor ebből p = 0.295. Ennyi az abszolút gén-gyakoriság (vagyis hogy egy adott kromoszómán milyen valószínűséggel találjuk meg e típust). A betegség előfordulása (mivel recesszív), az előzőleg meghatározott F = p*p = 0.088 (kb 9%).

2012. ápr. 9. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!