Hold hatásainak tudományos magyarázata?
Sok helyen lehet olvasni, hogy milyen holdállásnál, fázisnál érdemes fogyókúrázni, hajat vágatni,stb.
A hókuszpókuszokban, babonákban meg ilyesmikben nem hiszek, de ez a holdas dolog egy kicsit érdekel.
Mindenhol csak a hatásait írják le meg hogy mikor mit érdemes csinálni. Viszont sehol nem találok tudományos magyarázatot, pedig az engem jobban érdekelne.
Van ezekre tudományos magyarázat? Ha van akkor, tudtok könyvcímet, vagy weboldalt linkelni, ahol ezeket leírják?
"milyen holdállásnál, fázisnál érdemes fogyókúrázni, hajat vágatni,stb"
Ilyet csak egy elmebeteg hisz!!Miféle tudományos magyarázatot akarsz olyanra amihez az észnek semmi köze?
Talán nem kéne ilyen hangnemben válaszolni. Írtam, hogy nem szoktam hinni a babonákban, csak ez egy kicsit felkeltette az érdeklődésem.
Szerintem nem tűnök olyan valakinek aki babonákban hisz, ha rögtön azt kérdezem, hogy van-e rá tudományos magyarázat. Nyilván nem véletlenül kérdeztem.
"hókuszpókuszokban, babonákban meg ilyesmikben nem hiszek, de ez a holdas dolog egy kicsit érdekel."
Egyik szavaddal seggberúgod a másikat!Tudományos választ akarsz egy hülye feltételezéshalmazra?
Egyetlen tudományos magyarázat van a holddal kapcsolatban: a holdfázisokhoz igazított gyakran a menstruációs ciklus is. Állítólag (brit tudósok, szóval hiszi a piszi) teliholdkor sokaknak van peteérése, és újholdkor indul be a menstruáció (de szintén brit tudósok mondták, hogy ez valójában fordítva van). Az biztos, hogy a két ciklus időben nagyjából megegyező, szóval a hold fázisai alapján megjósolható egy nő hisztisségének állapota. :) (Csak ismerni kell hozzá.)
Illetve növekvő és teliholdnál nehéz aludni. A fény miatt.
De ezen kívül semmiféle tudományos magyarázatot nem tudok neked adni, legfeljebb arról beszélhet egy vízhez értő ember, hogy melyik fázisnál a legjobb horgászni, és mivel (árapály miatt).
"csak a hatásait írják le meg hogy mikor mit érdemes csinálni. Viszont sehol nem találok tudományos magyarázatot,"
Milyen hatásait? Az ár apály a hold hatása és kész!
Az apály és a dagály miatt megfordult a fejemben, hogy lehetséges-e, hogy esetleg tényleg hatással van kisebb dolgokra is az életben. Így értettem, hogy felkeltette az érdeklődésem.
Miért baj az, hogy ennek utána akartam járni, hogy van-e köze hozzá? Nem hinném, hogy ez butaság. Én legalább nem vágom rá mindenre, hogy baromság, hanem utánajárok, hátha van erről valami könyv vagy valami.
(Ellenben, ok nélkül ordibálni egy közösségben, nem valami értelmes dolog...)
Elsőként gondolkodj el azon, hogy a Holdnak ilyen távolságból milyen hatásai lehetnek - rájössz, hogy a gravitáció, illetve a fényvisszaverő képessége. Nos, melyik hathat a fogyókúrára, hajvágásra, stb-re?
Az nem elég, hogy nem hiszel. Legyél szkeptikus. Mindennel.
Tudtommal az emberi viselkedésre nincs hatása a holdnak, bár ez nagyon régi babona. Elfogadott nézet volt még 100 éve is, hogy a növő hold idejére illik időzíteni minden fontos eseményt, a születéstől az esküvőig bezárólag, mert az jó jel. Na meg a holdkórosság sem véletlen kapta ezt a nevet. Azt tartották, hogy akire álmában rásüt a telihold, holdkóros lesz. Ez persze humbug, egyszerűen erős fényben kevésbé mélyen alusznak az emberek.
Egy előző válaszoló írta a menstruációs ciklus hold szerinti változását. A természeti népeknél felőlem még lehet is létjogosultsága (2 nagyjából azonos hosszúságú ciklus értelemszerűen valamennyire egybeesik.....) de a "modern" világban aligha. Annyira meg vannak világítva az emberek éjjel-nappal, hogy a természetes világításnak semmi jelentősége.
A vonzás persze hat a Földre, nem csak az óceánokra, hanem az emberekre is, de a mi tömegünk túl kicsi hozzá, hogy jelentős változásként hasson, nem vagyunk magasabbak dagálykor (sajnos).
Egyébként pont tegnap volt a Spektrumon egy (helyenként kissé megkérdőjelezhető) műsor a Holdról. Azt mondták, hogy ha nem lenne holdunk, a Föld forgásideje 24 helyett 8 óra lenne, jó eséllyel alig lenne lemeztektonika, kevesebb lenne a szárazföld, a tengely nem lenne stabil, hanem horribilis kilengéseket művelne... szóval azért nem árt, hogy van. :)
Köszönöm az utolsó hosszú hozzászólást. Benne van a babonák eredete és cáfolat is, hogy ez miért csak babona.
Valami ilyesmi választ vártam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!