Mi annak a magyarázata hogy a levegőn hosszabb ideig állni hagyott csapvíznek csökken a klórtartalma?
Egy akvarisztikával foglalkozó könyvben olvastam és kíváncsi lennék hogy milyen fizikai/kémiai jelenség játszódik le ill.minek a hatására történik mindez?
várom a lelkes tudósok válaszát,mert már sok embert megkérdeztem de még senki sem tudott pontos magyarázatot adni rá.hálás leszek minden válaszért:)
Ugyanaz, mint ahogy oldott oxigén is van a vízben. A folyadékok a felületükön keresztül gázcserét folytatnak a levegővel. A klór is oldott állapotban van a vízben, ha állni hagyod a felületén a kis klórmolekulák "kiszállnak".
Tudod gyorsítani a folyamatot, ha hűtöd a vizet, keringteted, illetve növeled a felületét (a keringtetéssel hullámoztatod a tetejét).
A klór alaphelyzetben GÁZNEMŰ. Lehet vízben oldani, ugyanúgy, mint a széndioxidot (lásd szódavíz). És ugyanúgy, mint a széndioxid, lassan a víz felszínén a levegőbe távozik.
Ezt természetesen a gáz (parciális) nyomásának növelésével meg lehet akadályozni - ez történik a szódavízzel a palackban. Beáll egy olyan egyensúlyi állapot, hogy a vízben oldott CO2 parciális nyomása és a felette lévő gázban található CO2 parciális nyomása megegyezik - ez egy stabil állapot. Ha a szódavizet kiengedjük a palackból, lecsökken a gáz nyomása, ezzel a parciális CO2 nyomás is, és a vízből kiválik a benne oldott CO2.
Ugyanez történik a klórral is, csak persze itt nem palackozzuk - a megfelelő nyomást a víz nyomása biztosítja a csövekben. Ha kiengeded a vizet, a csökkenő (parciális) nyomás miatt az oldott klórgáz is kiválik a víz felszínén, és a levegőbe távozik.
Pedro
Igen,ez egy jó magyarázat(lenne?)
Én úgy tudom hogy az oxigén csak fizikai módon oldódik a vízben,úgy értem hogy kémiai reakció,változás nem történik.Ekkor az a törvény érvényes,hogy adott hőmérsékleten az adott gáz koncentrációja a folyadékban egyenes arányos a gáznak a -folyadék feletti- légtérben lévő parciális nyomásával.Itt pedig szerintem ez nem változik.Engem még az is megkavar hogy,a klór viszont kémiailag is oldódik a vízben(Cl2+H2O)ekkor ugye hipoklórossav és sósav keletkezik,ez befolyásol-e valamit,esetleg ez lenne a magyarázat?
Ahha,ez logikusnak tűnik.
Akkor ha jól értem,a te elképzelésed szerint a vízvezetékben lévő hidrosztatikai nyomás biztosítja a jobb oldódást.Ez viszont nem teljesen világos.Mert ha elképzelek egy lezárt,színültig töltött edényt,majd ebbe megmérem a klórtartalmat(koncentrációt),aztán veszek egy 2x akkor ugyanilyen edényt,akkor nem hiszem hogy változik a klórkoncentráció,vagy valamit rosszul gondolkodok?De egyébként jó lenne amit mondasz,remélem együtt sikerül megfejteni ezt az egészet:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!