Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi vonzza a tengereket a földhöz?

Mi vonzza a tengereket a földhöz?

Figyelt kérdés
Hogy is van ez a tömegvonzás? És mi van a forgással?
2011. dec. 30. 09:14
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Azért mert a Föld tömegvonzása olyan iszonyat nagy 2 tárgyéhoz képest, hogy szinte kioltja azt, és 2 tárgy tömegvonzása pedig olyan kicsi, hogy még a levegő ellenállását sem győzné le a tömegvonzásuk energiája.

2 alma közt is van tömegvonzás, ha ezeket pl mindentől távol a világűrben tökéletesen mozgás nélkül elengednénk egymás mellett akkor nagyon lassan elkezdenének közelíteni egymáshoz, de mivel a tömegük kicsi, ezért szemmel észre sem vennénk a mozgást.

Ha viszont egy kisebb üstökös elhalad a Jupiter mellett annak a tömegéből adódóan olyan ereje van hogy megváltoztatná az üstökös pályáját.

2011. dec. 30. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2011. dec. 30. 12:13
 13/14 anonim ***** válasza:

kérdező ezt úgy képzeld el hogy minden pillanatban minden vonz mindent. Egy testre rengeteg "vektor" hat, ez határozza meg hogy az a test merre akar elmozdulni. Ha lerakok egy labdát a földre, azt vonzza a közelben lévő ház, meg a másik oldalon lévő kicsit távolabbi ház is, de a 6 kilóméterre lévő ház is, sőt, a bolygó másik végén lévő ház is. ezt azonban le lehet egyszerűsíteni, egyszerűen kiszámolod a tömegközéppontot vagy mit, aszerint súlyozva hogy mi milyen messze van az almától. ez a középpont jó mélyen a föld alatt lesz, az alma alatt - ez a gravitáció. ezután hozzáadhatod az égitestek "vektorait" is, de ezek az erővektorok nagyon rövidek lesznek mert nagyon távol vannak az égitestek.


Az óceán meg már olyan nagy, hogy ott már szerepet játszik a föld görbülete. Itt is eltörpülnek az égitestek erővektorai, de jól észrevehető hogy oké hogy a föld felé nyomul a víz, de hol szeret jobban lenni a víz - hát ott, ahol kevésbé húzza magához őt a föld, mert ellensúlyozza ezt az erőt a hold gravitációja. Mint egy lufi, amit ha összenyomsz. ahol az ujjaid rászorulnak, ott vannak a legerősebb erővektorok, a többi részen csak a gumi préseli a levegőt, ott gyengébb - ezért a lufiban a levegő ezekre a részekre megy, el az ujjaid szorításából.

2011. dec. 30. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Na, hát sok butaság elhangzott itt, tegyük kicsit rendbe:


"A hold is vonzza a tárgyakat, de ez a föld vonzásához képest olyan kicsi hogy csak a tengerek/óceánok vizét képes mozgatni (ár/apály)."


A Hold gravitációja nem azért mozgatja csak a tengereket, mert olyan kicsi, hanem mert az óceán folyákony, tehát könnyebben tud deformálódni, mint a szilárd kéreg. Ugyanúgy a légkör is eltorzul az árapály hatására, csak az nem olyan látványos.


"A Szaharai homokszemek is vonzzák egymást, és minden aminek tömege van, de a föld maga a hatalmas tömegével legyőzi ezeket a parányi kölcsönhatásokat"


Nem a föld győzi le, hanem a súrlódás.


"A hold pl évről-évre távolodik tőlünk, mert picivel nagyobb kifelé ható erő hat rá, mint a föld tömegvonzása."


Nincs semmiféle "kifelé ható erő", ha a centrifugális erőre gondolsz, az csak egy fiktív erő, de az pont akkora, mint a gravitációs erő. A Hold az árapály jelenség miatt távolodik, és amiatt is csak azért, mert a Földnek vannak óceánjai. Az Óceánok dagálymaximuma ugyanis nem pontosan a Hold alatt van, hanem a Föld forgása miatt kicsit előrébb, így az ettől a dagálytól származó plusz gravitáció gyorsítja a Holdat, ezért távolodik.


"Hat a kis dolgokra is, csak nincs olyan érzékeny műszerünk amivel mérni tudnánk egy lavór víz hold által okozott mozgását. Valamint az óceánok vizének sokkal nagyobb tömege van, ezért a tömegvonzás mértéke is nagyobb, így látványosabb."


Ennek megint semmi köze ahhoz, hogy minek mekkora a tömege. Az árapálynál arról van szó, hogy az óceánburok (és a levegőburok) mint egész torzul el, mert akkora méreteknél már érzékelhető a Hold gravitációjának az inhomogenitása. Az árapályt ugyanis nem maga a gravitáció okozza, hanem az a tény, hogy ez a gravitáció inhomogén (nem mindenütt egyforma nagyságú és irányú). Lavórnyi méretű víznél ez az inhomogenitás még szinte kimutathatatlan, de földnyi méreteknél már jelentős.


"Azért mert a Föld tömegvonzása olyan iszonyat nagy 2 tárgyéhoz képest, hogy szinte kioltja azt, és 2 tárgy tömegvonzása pedig olyan kicsi, hogy még a levegő ellenállását sem győzné le a tömegvonzásuk energiája."


Ugye megint: A Föld gravitációja nem "olt ki" semmit, mint ahogy semelyik kölcsönhatás sem "oltja ki" a másikat, legfeljebb ellensúlyozza, de itt nem erről van szó, hiszen az egyik erő függőleges, a másik meg akármilyen irányú lehet. A légellenállásra sem lehet fogni, mert az meg sebességfüggő. Egyedül a súrlódás az, ami a Földön megakadályozza, hogy a testek egymás felé mozogjanak.

2011. dec. 30. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!