Mi vonzza a tengereket a földhöz?
Ugyanaz mint a többi tárgyat, a gravitáció, azaz tömegvonzás. Ez létrejön bármely 2 tömeggel rendelkező test között, és ettől maradnak a tárgyak a földön.
A forgással meg mi az hogy "mi van"?
A forgás, meg a nap, hold vonzása nem a tömegvonzás ellen dolgozik?
A vonzást a föld vasmagja okozza? De ez mégis hogyan hathat a tárgyakra?
"A forgás, meg a nap, hold vonzása nem a tömegvonzás ellen dolgozik?
A vonzást a föld vasmagja okozza? De ez mégis hogyan hathat a tárgyakra?"
A hold is vonzza a tárgyakat, de ez a föld vonzásához képest olyan kicsi hogy csak a tengerek/óceánok vizét képes mozgatni (ár/apály).
A vonzást nem csak a Föld vasmagja okozza, hanem a Föld úgy unblokk. A Szaharai homokszemek is vonzzák egymást, és minden aminek tömege van, de a föld maga a hatalmas tömegével legyőzi ezeket a parányi kölcsönhatásokat. Te is vonzod pl a Jupitert, de olyan kis mértékben hogy ez az erő eltörpül a földi gravitációhoz képest, és ahhoz képest is ahogy a Jupiter vonz téged.
A gravitációs erő a távolsággal csökken. Azért nem zuhanunk bele a napba, mert a Föld nap körüli mozgása okozta centrifugális erő kiegyenlíti a nap tömegvonzását.
A hold pl évről-évre távolodik tőlünk, mert picivel nagyobb kifelé ható erő hat rá, mint a föld tömegvonzása.
Pont az ár/apály miatt akartam kérdezni, hogy ez kimutatható e egy kevés vízzel? De hogyan hathat nagy méretű dolgokra és kicsikre meg nem?
Ez a testek között ható erőt ugyanúgy tömegvonzásnak nevezzük? Mérhető ez valamivel?
Nagyon köszönöm válaszaidat!
Két test közötti tömegvonzás is mérhető, igen.
Egyébként közted és egy másik ember között is van tömegvonzás - bár kimutathatatlanul kicsi.
De például ha megállsz egy tízemeletes panelház mellett, a ház gravitációja olyan erővel vonz, mint a Mar, ha a legközelebb van a Földhöz :)
Minden tömeggel rendelkező testnek (és atomnak) van saját gravitációja, ami összeadódik. Tehát minél többet raksz össze valamiből, annál nagyobb gravitációs erővel rendelkezik. Ennek semmi köze az őt felépítő anyagokhoz - a Földnek sem azért van tömegvonzása, mert vas magja van. (A gravitáció és a mágneses erő két külön dolog, gyanítom kevered őket.)
Ár-apály jelenség meg azért látható az óceánokon, mert irtózatos mennyiségű víz mozog (illetve maga a kőzetburok is elmozdul pár centit - ez ekkora felületen már rendkívül mennyiség, térfogatban). Egy lavór víznél is fellép, de ott nem látod - az óceánoknál az a terület, ami közelebb esik a Holdhoz, Naphoz kidudorodik - ez a dagály, míg másol "vízhiány" alakul ki - ez az apály. A lavór víz is "folyna" a Hold és a Nap felé, de nincs hely rá - hacsak nem bolygóméretű a lavórod, de azt már óceánnak hívnánk :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!