Hogy kell érteni azt, hogy a Hold a Földhöz viszonyítva szabadesésben mozog?
"Eszerint a Föld tehetetlenségi pályán kering a Hold körül (a hatás kölcsönös, ezért a mozgás leírása szempontjából tökéletesen mindegy, hogy a Földet vagy a Holdat választjuk középpontnak), azaz pályája mentén folyamatosan szabadon esik annak gravitációs terében."
Tehát a Hold a keringése közben a Földhöz viszonyítva szabadon esik.
De mit jelent ez?
Tisztában vagyok vele, hogy a Hold a Föld körül kering, nem értem, miből vontad le azt a következtetést, hogy nem.
Hogyhogy mindig melléesik?
Itt pedig az áll, hogy a Föld körül keringő űrhajós is szabadesésben van.
Szóval biztos, hogy egyszerre van szó keringésről és szabadesésről, de ez mégis hogy lehet?
Az első válaszadónak igaza van. Ha eldobsz egy tárgyat a föld felszínével párhozamosan, az nem csak abba az irányba fog haladni amerre dobtad, hanem a föld középpontja felé is, de minél nagyobb sebességgel dobod el annál távolabb esik le. Ha elég nagy sebességgel dobsz el egy tárgyat a bolygó felszínével párhuzamosan, akkor nem fog leesni, hanem kering, persze ez a földön a légkörön belül azért nem lehetséges, mert a légellenállás miatt a sebességéből veszíteni fog, de a rá ható gravitációs erő ugyan akkora marad.
De például, ha a Holdon teszed ezt meg és a felszínnel párhuzamosan (pont akkora sebességgel amekkorával kell) eldobsz egy kavicsot, akkor az a felszíntől egy méterrel (ha tökéletesen domborzatmentes lenne a Hold felszíne) keringene az a kő ugyan akkora sebességgel amivel Te megindítottad a végtelenségig. Ha a kellő sebességnél egy kicsit gyorsabban dobnád el, akkor keringés közben lassan eltávolodna a holdtól spirálisan. Ha pedig lassabban, akkor ugyan úgy spirálisan a holdhoz közeledne és végül leesne. Remélem hasznos voltam.
T.B.
Előző vagyok!
Kicsit rosszul fogalmaztam. Azt, hogy egy méterre keringene a Holdtól természetesen úgy értettem, hogy, ha egy méterrel a felszíntől, azzal párhuzamosan is dobtad el!
Ezért mondják hogy az asztronauták zuhannak a Föld felé.
Gondolj bele, az űrhajóban súlytalanság van, de nem azért mert nem hat rájuk a gravitáció, hanem azért, mert folyamatos szabadesésben vannak.
Ha megállítanánk az űrhajó keringését, akkor valamivel meg kellene tartani a súlyát, például hajtóművel, különben lezuhanna, de ha megtartanák, akkor az űrhajósokra újra lenne súlyuk, és nem lebegnének a hajótestben.
T.B.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!