Honnan van a 13,7 milliárd év?
A világegyetem nagyságából és a tágulás mértékéből lehet visszaszámolni.
Galaxisokat nem lehet ilyen messze visszanézni, mert még nem voltak.
Na, akkor kezdjük az elején.
A világűrben mindenütt ugyanazok az elemek vannak. Az adott elem (pl. egy csillag légkörében) mindig azonos hullámhosszúságú fényt nyel el. Egy csillag színképe eredetileg folyamatos - de így apró fekete vonalak lesznek benne, attól függően, hogy milyen anyagok vannak a légkörében. Nincs olyan túl sok lehetőség, és minden anyag ismert vonalakat okoz. Ha a világegyetem nem tágulna, akkor nagy vonalakban ugyanazt a színképet látnánk a Napra nézve, vagy a hasonló csillagokra nézve.
Abból viszont, hogy ezek a vonalak menyit tolódtak el a vörös irányába - pontosan ki lehet számolni, hogy köztünk és a csillag között a fény mennyit veszített a frekvenciájából, tehát a tér mennyit tágult.
Egy másik mérés az "egységnyi" szupernova. Ez egy olyan csillag, amelyik egy ideig normálisan működik, de közben anyagot szipkáz el a kísérőjétől. Amikor a tömege egy adott, pontos értéket elér - akkor felrobban.
Mivel robbanáskor egyforma minden ilyen csillag, ezért egyforma fényerővel fog fölrobbanni. Csak le kell mérni, hogy mennyivel látjuk halványabbnak, mint az előzőt - és már meg is van, hogy mennyivel volt messzebb.
Ez utóbbi már aránylag értékelhető válasz volt. Engem konkrétan a számítás érdekel, hogy milyen tényezők szerepelnek benne és hogyan, és a végén ott van, hogy "=13,7" milliárd év.
Elvileg az univerzumunk közel 90 milliárd fényév átmérőjű, holott fénysebesség melletti tágulással legfeljebb 27,4 milliárd fényév lehetne csak. A többletteret pedig mindenféle légből kapott ötletekkel próbálják megmagyarázni. Mégis a 90 milliárd fényév átmérő ellenére továbbra is tartják a 13,7 milliárdos kor adatot. Az érdekelne, hogy mégis ez hogy jön ki, milyen tényezőket vettek még figyelembe? Esetleg beleszámolták e a relativisztikus torzulásokat?
"Elvileg az univerzumunk közel 90 milliárd fényév átmérőjű, holott fénysebesség melletti tágulással legfeljebb 27,4 milliárd fényév lehetne csak"
Még elvileg sincs ekkora a világegyetem. A legtávolabbi ismert objektum egy un. gammafelvillanás. Ennek távolsága 13.1 milliárd fényév. Az ennél nagyobb távolságokról semmi információnk sincs. Így bármely forrás ami ennél nagyobb méretet említ, téved, illetve hibás.
"Observable universe is at least 93 billion light years"
Nem a kisujjamból szedtem. A tudomány mai állása szerint 93 milliárd fényév az univerzum átmérője. Nem csak a fény terjedéséből számítják ezt ki. Folyamatosan többlet tér keletkezik, a térnövekedés exponenciális. Szóval miközben a fény utazik 1 milliárd évet, a tér tágul és ahhoz hogy visszajusson ugyanarra a pontra már sokkal többet kellene utaznia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!