Ha valóban több milliárd éves a Föld, akkor hová lett az óceánokból a só?
Végeztem egy egyszerű számítást, az adataim, amiket felhasználtam, a következők:
az óceánok átlagos sótartalma: 35 g/l = 35 kg/m3
az óceánok térfogata: 1,37 x 10^9 km3 = 1,37 x 10^18 m3
a Duna sótartalma 0,2 g/l = 0,2 kg/m3
a Duna vízhozama a torkolatánál: 6500 m3/s
A fenti adatok szerint jelenleg körülbelül 4,795 x 10^19 kg só található az óceánok vizében.
Számoljunk mondjuk 1 milliárd évvel és nézzük meg, hogy a Duna folyónknak (vagy egy Duna méretű folyónak) mennyi sót kellett volna ennyi idő alatt szállítania az óceánokba.
1 milliárd év = 10^9 x 365 x 24 x 60 x 60 = 3,154 x 10^16 s.
Ennyi idő alatt a Duna 0,2 kg/m3 x 6500 m3/s x 3,154 x 10^16 s = 4,1 x 10^19 kg sót szállít az óceánokba, ami majdnem annyi, mint a jelenlegi sótartalma!
És ez csak a Duna (aminek a vízgyűjtő területe a szárazföldek területének csupán 0,55%-a), illetve csak 1 milliárd évvel számoltam.
Ha veszünk még néhány nagy folyót, ennyi idő alatt (ha valóban több milliárd éves a Föld) rég telített sóoldatot kellett volna 'varázsolniuk' az óceánokból. A párolgással a levegőbe jutó só mennyisége több nagyságrenddel kisebb, mint a folyók sótartalma, ezért az így kijutó só mennyiségét elhanyagolhatjuk.
Az adatokat innen vettem:
Te ugyan az vagy, aki hiányol három méter port a Holdról?
Egyébként a valaha óceánokba jutó só nem marad örökre az óceánokban. Ezért vannak sóbányák a szárazföldeken, a tengerektől messze, sőt egész sósivatagok is vannak. Ezeket is fel kellene mérni és kivonni a "hiányzó" sómennyiségből.
"A párolgással a levegőbe jutó só..."
A só - tudtommal - nem párolog...
"Te ugyan az vagy, aki hiányol három méter port a Holdról?"
Nem én vagyok az, de hallottam én is erről.
A sóbányák szerintem nem magyarázzák meg ezt a kérdést. Lokálisan, tavakból, tengerekből kialakulhatnak ilyenek, de ezek vízmennyisége elenyésző az óceánokéhoz képest, és itt most az óceánokról van szó, azokból hova lett a só.
"Ennyi idő alatt a Duna 0,2 kg/m3 x 6500 m3/s x 3,154 x 10^16 s = 4,1 x 10^19 kg sót szállít az óceánokba, ami majdnem annyi, mint a jelenlegi sótartalma! "
Hát a Duna biztosan fiatalabb. Folyamatosan változik a nyomvonala, nem lehet ilyen időtávon Dunáról, folyókról beszélni, réges-régen itt tenger volt például, a tengeri állatkák testéből lett a Pilis fele. Az óceánok partja is teljesen más volt régebben és a jövőben is változni fog.
Tudod, azért elég jelentősen átalakult a Föld felszíne az említett idő alatt. Egyes tengerek elzáródtak, kiszáradtak. Belőlük lettek a nagy sóbányák és sós sivatagok. Ezek rengeteg sót tárolnak.
A számításod egyébként lenyűgöző.
Teljesen mindegy, melyik folyóról beszélünk, nem ez a lényeg. A Dunáról találtam könnyen adatokat, ezt használtam fel a számításaimban. És miért ne lehetne ilyen időtávlatokban a folyókról beszélni? A Földön lévő víz mennyisége nem nagyon változott, Duna méretű folyók mindig is voltak.
És ne a tengerekről, hanem az óceánokról beszéljünk! A partvonalak valóban változtak, de a kontinensek vándorlása közben egyetlen óceán se száradt ki.
"És ne a tengerekről, hanem az óceánokról beszéljünk! A partvonalak valóban változtak, de a kontinensek vándorlása közben egyetlen óceán se száradt ki."
Ember, olvasd már el, mit írtunk. Lemezmozgások történtek, hőmérsékleti ingadozások. Példa:
Tegyük fel, hogy van egy medence (pl. Kárpát-medence [NEM valós példa, de így érti milyen medencére gondoltam]), ahova benyomult a tenger. A víz egy idő után elpárolgott, beitta a föld, satöbbi. A só mivel nem szublimál el, így ottmarad. Így jönnek létre a sótelepek, és vonódik ki a tengerek/óceánok tartalmából. Egy idő után pedig újabb földmozgások révén folyók fognak folyni ezen a területen, ami visszaszállítja az ÚJ tengerekbe/óceánokba a sótartalmat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!