Ha valóban több milliárd éves a Föld, akkor hová lett az óceánokból a só?
Végeztem egy egyszerű számítást, az adataim, amiket felhasználtam, a következők:
az óceánok átlagos sótartalma: 35 g/l = 35 kg/m3
az óceánok térfogata: 1,37 x 10^9 km3 = 1,37 x 10^18 m3
a Duna sótartalma 0,2 g/l = 0,2 kg/m3
a Duna vízhozama a torkolatánál: 6500 m3/s
A fenti adatok szerint jelenleg körülbelül 4,795 x 10^19 kg só található az óceánok vizében.
Számoljunk mondjuk 1 milliárd évvel és nézzük meg, hogy a Duna folyónknak (vagy egy Duna méretű folyónak) mennyi sót kellett volna ennyi idő alatt szállítania az óceánokba.
1 milliárd év = 10^9 x 365 x 24 x 60 x 60 = 3,154 x 10^16 s.
Ennyi idő alatt a Duna 0,2 kg/m3 x 6500 m3/s x 3,154 x 10^16 s = 4,1 x 10^19 kg sót szállít az óceánokba, ami majdnem annyi, mint a jelenlegi sótartalma!
És ez csak a Duna (aminek a vízgyűjtő területe a szárazföldek területének csupán 0,55%-a), illetve csak 1 milliárd évvel számoltam.
Ha veszünk még néhány nagy folyót, ennyi idő alatt (ha valóban több milliárd éves a Föld) rég telített sóoldatot kellett volna 'varázsolniuk' az óceánokból. A párolgással a levegőbe jutó só mennyisége több nagyságrenddel kisebb, mint a folyók sótartalma, ezért az így kijutó só mennyiségét elhanyagolhatjuk.
Az adatokat innen vettem:
Az, hogy az óceáni kőzetlemez 'odébb megy', a víz (és a benne levő só) attól még még ott marad...
Ha azt állítod, hogy nem változik a tengerek sókoncentrációja, akkor miért nem cáfolod meg a számításaimat, és miért nem adsz magyarázatot arra, hogy hova lesz az óceánokból a só?
A "Mitől sós a tenger vize?" kérdésre valaki ezt írta:
"A folyók sótartalma minimális, de van bennük oldott só. Ez a folyó belefut a tengerbe, ahonnan már "nincs tovább", és a víz elpárolog. A só koncentrációja pedig növekszik, hiszen a folyó folyamatosan viszi bele a sót."
Ha te ezt képtelen vagy megérteni és elfogadni, teljesen felesleges bármiről is beszélnünk :)
Az nem érv és nem tudományos hozzáállás, hogy más elméleteknek(!) ellentmond, ezért dobjuk ki, ne is beszéljünk róla.
A sósivatagok a sivatagok gyakori formái.
Salar de Uyuni
6,4×10^13kg
Tuz Gölü
évi 3×10^8kg
És ez még csak kettő a világ számtalan ismert sósivatagából és sóbányájából. Ezért mondtam, hogy mérd fel ezeket, és hasonlítsd össze a "hiányzó" sómennyiséggel.
Ezen kívül a Földön igencsak limitált a só mennyisége. Nem tudom, hogy egyáltalán lehetséges volna-e a telített oldat létrehozása.
Köszönöm, ezek legalább konkrét adatok, amivel lehet számolni, bár sok információt nem kapunk meg belőle azon kívül, hogy például a Salar de Uyuni sómennyisége kb csak 750.000-ed része az óceánokénak.
Ha a második számításomat nézzük, ami a teljes vízmennyiség cseréjéről szólt, ott azt kaptuk, hogy kb 13 millió évenként ki kéne, hogy cserélődjön az óceánok sótartalma. De hogyan jut ki ennyi idő alatt ilyen hatalmas mennyiségű (4,795 x 10^19 kg) só onnan?
Az, hogy van-e egyáltalán annyi só a Földön, hogy telített oldatot kapjunk, nem tudom, az viszont mérhető, hogy jelenleg mennyi a folyóvizek sótartalma, és hogy mennyi sót szállítanak a tengerekbe, óceánokba. Azzal persze lehetne érvelni, hogy régen nem volt ennyi só a folyóvizekben, mint most, de akkor meg azt kéne megmagyarázni, hogy mitől nőtt(!) meg ez a mennyiség.
De kaptál választ csak valamilyen érthetetlen okból képtelen vagy elfogadni, hogy a Föld arculata, az óceánok elhelyezkedése a szárazföldek elhelyezkedése a folyók nyomvonala változik. Valamint képtelen vagy elfogadni, hogy a kialakult sótartalom igenis nagyjából egyensúlyban van. De igazad van írj neki(k), hátha neki(k) elhiszed...
Bár valami azt súgja nekem, hogy nem fogod beégetni magad a válasszal, hiszen gyakorlatilag ugyanaz lesz, amit mi itt összehoztunk neked. És ha megengedsz egy tiszteletteljes javaslatot, azt azért ne nagyon hangoztasd neki(k), hogy szerinted a Föld mindössze párszor tízmillió éves, mert akkor hamar kinevet...
"Ha valami nem stimmel vele, vagy valami fontos tényezőt nem vettem figyelembe, akkor javítsátok ki. "
Egyetlen apró észrevétel.
Egy folyó sótartalma, sóhozama NEM állandó. Azt, amit mérhetsz a jelenlegi sóhozama. Nyilvánvaló, hogy az évezredek során ez változik annak megfelelően, hogy mennyire sós területen folyik keresztül. Te pedig állandó sóhozamot feltételezel. Még átlagnak sem veheted! ez ennyire egyszerű! Innentől aztán az egész számítás borul. Tény hogy amit számítsz az alapvetően igaz, csakhogy a számításod kiindulási feltételei köszönő viszonyban sincsenek a valósággal, így nyugodtan elvetheted a dolgot, úgy ahogy van.
Aztán elfelejted hogy az idők során voltak jégkorszakok felmelegedések. És azon is gyorsan túladtad magad, hogy egy folyó nem igazán fog neked évmilliárdokon, de még milliókon keresztül sem ugyanúgy létezni. Nézd csak meg mondjuk a Grand Canyont. Azt is kb. 10millió év alatt alakította ki a folyója. Kissé naiv feltételezés, és számítás egy folyót akár 1 milliárd évig folyamatosan azonos vízhozammal, azonos magas sóhozammal, azonos nyomvonallal illetni. Hidd el nincs itt semmi rejtély.
Ezt a 'folyó mennyi ideje létezik' dolgot már megmagyaráztam. Nem kell egy folyónak évmilliókig létezni, elég, ha bármelyik múltbeli időpontban kiválasztunk egy megfelelő hozamú folyót és azt tekintjük és azzal számolunk. Jelenleg a folyók sótartalma 0,1% és 1% közötti, a Duna, amivel számoltam, ennek igencsak az alsó határához van közel.
Ha globálisan nézzük a Földön a víz körforgását, akkor azt kapjuk, hogy kb 13 millió évenként ki kéne az óceánokban cserélődnie a sónak ahhoz, hogy a jelenlegi állandó koncentrációhoz jussunk. Arra nem adtatok választ, hogy ez hogyan lehetséges. A teljes óceánok víztartalmának kéne szerintetek a lemezmozgások során tavakká alakulnia, majd kiszáradnia ilyen időközönként!
"Tény hogy amit számítsz az alapvetően igaz, csakhogy a számításod kiindulási feltételei köszönő viszonyban sincsenek a valósággal, így nyugodtan elvetheted a dolgot, úgy ahogy van."
Akkor, kérlek mutasd meg, hogy milyen adatokkal kell számolnom! Ezt a 13 millió évenkénti só cserélődést nem én találtam ki, idéztem a cikket is. Csak az a baj, hogy erre nincs magyarázat (legalábbis eddig nem kaptam rá).
A kérdésemben idézett utolsó link a National Geographic egyik cikke. Ők ennyivel elintézik a dolgot:
"Az óceánok sótartalma több száz millió éve állandó: ez elsősorban azzal magyarázható, hogy bár állandó az ásványi anyag utánpótlás, a tenger mélyén kiválás, lerakódás is folyik. A sótartalom viszont nem mindenütt egyenletes: folyótorkolatoknál, vagy a jéggel borított sarkok közelében a víz kevésbé sós."
De hogyan tud egy kb 3,5%-os sóoldatból kiválni/lerakódni a só, és miért nem oldódik fel újra??? És látszik a cikkben is a csúsztatás, mert a mondat második felében már nem óceánokról, hanem csak tengerekről beszél...
"Ha globálisan nézzük a Földön a víz körforgását, akkor azt kapjuk, hogy kb 13 millió évenként ki kéne az óceánokban cserélődnie a sónak ahhoz, hogy a jelenlegi állandó koncentrációhoz jussunk. Arra nem adtatok választ, hogy ez hogyan lehetséges."
De adtunk! a Föld felszínének alakulása során számtalanszor előfordul, hogy az aljzat megemelkedik, és szárazulat lesz. Létrejönnek tavak és elpárolognak. Majd visszamaradnak a hatalmas sótelepek. Ez tény, ezt is kitárgyaltuk.
"Akkor, kérlek mutasd meg, hogy milyen adatokkal kell számolnom!"
Ugyan honnan kéne bárkinek is tudnia egy folyó vízhozamának, sótartalmának változását Évszázmilliók során? Egy biztos, se a vízhozam se a sóhozam nem lehet ennyi időszakon keresztül ennyire egyenletes. Talán inkább te keress egy olyan függvényt, ami megmagyarázza a jelenlegi helyzetet. Mert hogy az adott, az teljesen világos, és hogy valamiért ennyi, az is teljesen világos.
Egy NG cikk sem feltétlenül tudományos. Szrintem ezt ne akard meglovagolni.
De ha már ennyire leragadsz egyetlen tényező boncolgatásánál akkor miért nem mondjuk egy lerakodásos réteget vizsgálsz meg? Mondjuk találni olyan helyet ahol a lerakódásos CACO3 üledékes rétegek 23m vastagságban kimutathatóak. Ha megméred ma a mészlerakódás ütemét ezen a helyen azt fogod találni, hogy pl 0.023μm 10 év alatt. Namost ha ebből a réteg korára következtetsz kijön egy 10 milliárd éves kor, ami nyilvánvalóan rossz adat (de nem is lehet jó, hiszen közel sem egyenletes a réteg vastagodása az évek során). Ha mindenáron a Föld korát akarod megtudni maradj a jól bevált radioizotópos módszernél. Már 100 évvel ezelőtt is ilyen módon becsülték a Föld korát, nem egy olyan módszerrel, aminek a kiindulási feltételeit, adatait nem ismerjük elégséges pontossággal, és nincs is mód a megismerésükre. Nem véletlenül azt fogadják el hitelesnek. És fogadd el végre hogy a kémiai elemek aránya egy zárt rendszerben nem igazán változik. Márpedig ahogy le is írtuk, a Föld gyakorlatilag egy zárt rendszer ilyen szempontból. A Föld kora ezen módszer szerint 4550 millió év, és a tudós társadalom zöme ezt el is fogadja hitelesnek. Szerintem a legjobb amit tehetsz, hogy elfogadod ezt az apró tényt.
De lelked rajta és ne fogadd el, de akkor magyarázd már meg légyszíves a radioizotópos méréseknek az ilyen nagyságrendű esetleges hibáját :P
De hogyan tud egy kb 3,5%-os sóoldatból kiválni/lerakódni a só, és miért nem oldódik fel újra???
Ha azt nézed, hogy a tiszta víz mennyi NaCl-ot tud feloldani, akkor megértem a kérdésedet. De a tenger(óceán)vizet ne tegyük már egyenlővé a nagyjából 100%-osan ionmentes deszt.vízzel... Millió és egy más anyag található benne, ami befolyással lehet, és van is az oldhatósági-kiülepedési-visszaoldódási viszonyokra...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!