Ha valóban több milliárd éves a Föld, akkor hová lett az óceánokból a só?
Végeztem egy egyszerű számítást, az adataim, amiket felhasználtam, a következők:
az óceánok átlagos sótartalma: 35 g/l = 35 kg/m3
az óceánok térfogata: 1,37 x 10^9 km3 = 1,37 x 10^18 m3
a Duna sótartalma 0,2 g/l = 0,2 kg/m3
a Duna vízhozama a torkolatánál: 6500 m3/s
A fenti adatok szerint jelenleg körülbelül 4,795 x 10^19 kg só található az óceánok vizében.
Számoljunk mondjuk 1 milliárd évvel és nézzük meg, hogy a Duna folyónknak (vagy egy Duna méretű folyónak) mennyi sót kellett volna ennyi idő alatt szállítania az óceánokba.
1 milliárd év = 10^9 x 365 x 24 x 60 x 60 = 3,154 x 10^16 s.
Ennyi idő alatt a Duna 0,2 kg/m3 x 6500 m3/s x 3,154 x 10^16 s = 4,1 x 10^19 kg sót szállít az óceánokba, ami majdnem annyi, mint a jelenlegi sótartalma!
És ez csak a Duna (aminek a vízgyűjtő területe a szárazföldek területének csupán 0,55%-a), illetve csak 1 milliárd évvel számoltam.
Ha veszünk még néhány nagy folyót, ennyi idő alatt (ha valóban több milliárd éves a Föld) rég telített sóoldatot kellett volna 'varázsolniuk' az óceánokból. A párolgással a levegőbe jutó só mennyisége több nagyságrenddel kisebb, mint a folyók sótartalma, ezért az így kijutó só mennyiségét elhanyagolhatjuk.
Az adatokat innen vettem:
A hőmérséklet változásnak mi köze van a só mennyiségéhez? Én egy konkrét számítást írtam le. Ha valami nem stimmel vele, vagy valami fontos tényezőt nem vettem figyelembe, akkor javítsátok ki.
Egy medencébe benyomuló tenger vízmennyisége elhanyagolható az óceánok vizéhez képest. Csak egy példa: a legnagyobb tavunk a Kaszpi-tenger, ennek víztérfogata 78.200 km3, hol van ez a 1,37 x 10^9 km3-től? Ez csak a 1/17500-ad része. Olyan mint ha egy akváriumból kivennénk egy kanál vizet.
Nem állítottam azt, hogy a Földön lévő sótartalom változik, csak azt, hogy az óceánoké nő. A só a földből származik és onnan jut a folyókba, végül a tavakba, tengerekbe és óceánokba. Sótelepek valóban kialakulhattak lokálisan, kiszáradó tengerekből, de az előző példa mutatja, hogy itt jelentéktelen vízmennyiségről van szó, az óceánok só koncentrációján ez nem változtat.
De valaki feltett itt egy hasonló kérdést:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
És az esővízzel mi van? Az majdnem desztillált víz. Nem mellékesen a só honnan jön, amit a folyók az óceánokba szállítanak?
Egyébként a Thetys-óceánról mi a véleményed? Az például kiszáradt, belőle származnak a Kárpát-medence környéki sótelepek. Ja, és a Duna nagyrészt azokból szállít sót...
Találtam még néhány hasznos adatot:
Idéznék belőle:
"Az óceánok és tengerek a Föld felszínének kétharmadát alkotják, (358 millió km2) a bioszféra túlnyomó részét hordozzák. Befolyásolják a Föld klímáját, és meghatározzák vízháztartását. Az óceánok és tengerek által befoglalt sós víz mennyisége 1350 km3, 18-szorosa a tengerszint feletti szárazulatok össztérfogatának. A szárazulatokról 3,3 x 10^16 tömegű víz érkezik az óceáni medencékbe. Ha párolgás nem lenne, ez a mennyiség 4,4 x 10^4 év alatt töltené fel az óceáni medencéket (ezt nevezzük tartózkodási időnek). Az elmúlt 100 millió évben az óceánok és a kontinensek között a vízkészlet mintegy 2270-szer cserélődött ki. A tengervizek sótartalma a folyóvizekének 300-szorosa, a tengeri sók tartózkodási ideje 12,7 x 10^6 év."
Na már most, ha a tengervizek sótartalma 300-szorosa a folyókénak és 100 millió év alatt 2270-szer cserélődött ki az óceánok vize, akkor nem kell matematikusnak lenni ahhoz, hogy kiszámoljuk, hogy így kicsit több, mint 13 millió év is elég ahhoz, hogy megkapjuk a mai sómennyiséget.
Re: Tom Benko
Az esővíznek nincs sok jelentősége (az óceánok fölött), mert az nagyrészt a párolgó óceánokból származik. Hogy honnan származik a só, egy másik kérdésnél már megválaszolták:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
Igen, a Kárpát medencével kapcsolatban hasonlóra gondoltam én is, de nem csak a Duna vize sós, hanem az összes folyó az.
Az idézett cikkből ezt a mondatot nem tudom honnan szedték:
"a tengeri sók tartózkodási ideje 12,7 x 10^6 év"
Gondolom kiszámolták, hogy ennyinek kellene lennie ahhoz, hogy ne mondjon ellent a több milliárd éves Föld elméletének :)
Én komolyan nem értem mire akarsz kilyukadni. A sótartalom kialakulhat kb 100-200 millió áv alatt? És? Megmondtuk az Föld arculatának változása magával hozza a sótelepek kialakulását, és a folyók nyomvonalainak változását. Az óceánok kiszáradását, és új óceánok születését. Ez a sómennyiség itt volt a Földön mindig is, és a mennyisége nem is változott. A tengerek sótartalma pedig jelentősen nem változik, pont a fentebb említett felszínváltozások miatt. Ergo kialakult egy kvázi egyensúly, és egészséges paraméterek között a sótartalom állandónak vehető. Nem értem mi a jelentősége annak, hogy ez az egyensúly 200 millió éve alakult ki vagy 2-3 milliárd évvel ezelőtt....
De azért halkan megkérdem tőled: Szerinted hány éves a Föld?
Nem látom, hogy bárki megcáfolta volna a számításaimat, vagy a hibát megmutatta volna benne.
És nem 200 millió évről van szó, hanem 13-ról! Körülbelül ennyi idő elég kellett, hogy legyen a mai só koncentráció eléréséhez! 200 millió év alatt már rég telített sóoldatot kellett volna kapnunk, 3 milliárd év alatt meg pláne. Szó sincs egyensúlyról, amíg nincs magyarázat a só 'eltűnésére'.
Egy óceán(!) szerintetek hogyan tud kiszáradni? Ez már megint egy olyan badarság, mint a hőmérséklet ingadozására vagy a kőzetlemezek mozgására fogni a dolgot.
Az óceánok sekély részei persze elzáródhatnak és kialakulhatnak belőle tavak, de ahhoz, hogy így eltüntessük belőle a sót kb 13 millió évenként az óceánok teljes vízmennyiségre ezt el kéne játszani!
Hogy hány éves a Föld? Az óceánok sótartalma szerint kevesebb, mint 20 millió éves!
"Szó sincs egyensúlyról, amíg nincs magyarázat a só 'eltűnésére'. "
Hát pedig van. Ami egyszer tengerfenék a másszor hegy, vagy épp alföld. A Tengerek sókoncentrációja nem változik, ezt ne is próbáld beadni nekünk. És millió egyéb olyan dolog van, ami messze túlmutat egy 20 millió éves Földnél. Ha te ezt képtelen vagy megérteni és elfogadni, teljesen felesleges bármiről is beszélnünk. Nyugodtan lezárhatod a kérdésedet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!