1 sejtű élőlény van. De vannak e 2,3,4,5 sejtű élőlények?
2-3 sejtűek nem túl valószínű, de soksejtű élőlények (pl te) vannak, igen :)
Sőt, 20-30 sejtű élőlények is vannak szép számmal :)
A te tested is az volt a megtermékenyülés első fázisában egy nagyon rövid ideig. A pete először kettéosztódik, majd tovább.
Ha az élet az egysejtűekkel kezdődött, akkor lehetséges, hogy voltak ilyen életformák is, mint a többsejtű életformák előfutárai, de valószínű, hogy azok gyorsan továbbfejlődtek. Persze a dolog fogalmi kérdés is lehet, néhány azonos tulajdonságú sejt esetében még telepről is beszélhetünk (kb. amit az előző is írt), ha viszont különböző feladatot ellátó sejt-félék vannak, akkor kérdés, hogy mi indokolja ilyen kevés sejt létét szemben egyetlen fejlettebb sejttel, ami el tudja végezni az összes feladatát.
Nem értek hozzá, inkább filozófiai úton közelítem meg.
Moszatok körében érdemes szétnézni, itt van például ez:
A kérdés az, hogy 2-5 sejt asszociációját önálló élőlénynek (tehát egy többsejtű lénynek) fogjuk-e fel vagy csak több egysejtű találkozásának. Mivel funckiómegosztás ilyenkor nem igazán fedezhető fel a sejtek közt (pl. a moszatoknál), ezért ezeket inkább egysejtűeknek nevezzük.
Az állati egyedfejlődésről fentebb írtak igazak, a többsejtű állatok fejlődésében is vannak 4, 8, 16-sejtes állapotok. Megvolt ez a törzsfejlődés során, de mára csak a szedercsíraszerűek törzsében (Moruloidea) maradt meg.
Vannak többsejtes sejthalmazok, sejttársulások, de azokat így nevezik (ti. sejttársulások), nem önálló élőlények, azaz nem magasabb rendű szerveződési formák az egysejtűekhez képest. (Ez igen szép megfogalmazás lett. Szóval azok is egysejtűek, pedig többen vannak. Csak szeretik egymást, és összejöttek egy nyálkába, vag tokba.)
Szóval olyan élőlényeket találhatsz, ahol egy tokban több, 2,3,4 vagy 5 sejt van együtt, de ezek egymástól függetlenek, önállóak, ha az egyik kiszakad, a többiek nem esnek depresszióba tőle.
Gyakoribb a kettes számrendszerben számolni a sejtekkel, mivel egy osztódás során két sejt keletkezik. Vagyis vannak két, négy, nyolcsejtes szerveződések stb. A Mesozoa, magyarul sejthalmazosok körébe tartozók pl. 32 sejtesek, ha jól emlékszem. (De hogy most hol állnak... Állítólag redukálódott szervezetek. Az a Wiki cikk erősen csonk. Amúgy feltehetően ők az említett Moruloidea törzs, de ilyen a jelenlegi taxonómiai rendszerben nem létezik.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!