Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az intelligencia nélküli...

Az intelligencia nélküli élőlények honnan tudják, hogy mit kell csinálniuk?

Figyelt kérdés
gondolok itt az egysejtűekre, honnan tudják hogy táplálék van a közelben vagy hogy hol vannak érzékszervek és agy nélkül? Vagy úgy működnek mint egy számítógépes program, a dns-ükbe van belekódolva minden ami az életben maradáshoz szükséges?
2011. okt. 1. 21:56
 1/8 bromkrezol ***** válasza:
80%
Ha reggel kimégy az utcára, és kicsit figyelsz, látni fogsz egy csomó intelligencia nélküli lényt, jönni, menni. Kérdezd meg őket, hogy azt, amit tesznek miért teszik, és honnan tudják, hogy mikor, mit kell cselekedjenek.
2011. okt. 1. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Smartguy86 ***** válasza:
100%

Egy időben bennem is felmerült ez a kérdés. Nagyon egyszerű a magyarázat: ezek a létformák olyan receptorokkal rendelkeznek, amik egy kifejezett tápláléktípus érzékelésére fejlődtek ki. Ezt úgy képzeld el, hogy van egy kis része a lénynek, ami egy adott molekulatípussal tud kapcsolatot létesíteni. Ha az adott molekula (pl valami bomlástermék) közelébe ér, akkor felveszi azt.


A bonyolultabb létformák, mint pl a rovarok, ők már rendelkeznek beidegződéssel, tehát érzékszerveik vannak. A táplálékigény és a túlélés iránti vágy már ezen az idegrendszeri szinten is megvan.

2011. okt. 1. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Tom Benko ***** válasza:
83%
Kémiai reakciók és kódolt információk együttese révén.
2011. okt. 1. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

"Kémiai reakciók és kódolt információk együttese révén."

Hat ez nagyon ezoterikus... kodolt informaciok... :-D


Meg mi az, hogy inteligencia nelkuli elolenyek??? Az inteligencia fogalma mint olyan rendkivul antropomorf. Ha altalanositani akarjuk akkor valami olyasmit jelent, hogy erzekeli a kulvilagot, es annak megfeleloen cselekszik, reagal... pl egy kutya vagy patkany, de ember eseteben is ezt jelenti.


De ezzel egy olyan halmazt kapunk, ami minden elolenyt tartalmaz, hiszen az elolnyek egyik legalapvetobb tulajdonsaga, hogy erzekelik a kulvilag ingereit, es annak megfeleloen reagalnak. Azok az "elolenyek", amik ezzel a tulajdonsaggal nem rendelkeztek, mar reg kihaltak, mert nem voltak versenykepesek.


De kanyarodjuk vissza az egysejtuekhez: az egysejtuek felszinen egy csomo receptor feherje talalhato, amik a kepesek kulonbozo nayagokat megkotni. pl. egy cukor molekulat, vagy bakteriumot. A kotodes a feherje szerkezeteben valtozast idez elo, ami mondjuk az eredmenyezi, hogy a sejt bekebelezi a cuccot. (ezen folyamtok molekularis mechanizmusa eleg jol ismert) Ha megfigyeled, feltunik, hogy itt pl. nem emlitettuk a DNS-t. Bibzony, nem minden reakciohoz van szukseg a DNS-re. Persze mas esetben lehet. Pl ha egy olyan tapanyag jelenletet erzekeli a sejt egy receptor molekula reven, amit normal esetben nem fogyaszt, akkor a genek expresszios mintazata fog megvaltozni, es az eloleny valasza a metabolizmushoz szukseges enzimek termelese lesz.


Szerintem sokkal erdekesebb, hogy azok az elolenyek, amiknek ugyan van agya, de eleg pici, megis nagyon bonyorult viselkedes formakat tudnak produkalni, ami nyilvanvaloan orokletes dolog. (pl. pok haloszovese, vagy furkeszdarazsak preda specifitasa) hogy a DNS-ben tarolt inforamcio hogy tudja meghatarozni nagyon precizen, hogy pl. milyen halot szolyon a pok... Ez a nehez kerdes.

2011. okt. 2. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az utolsó válasza tökéletes, de azért kiemelek egy részt: minden fehérje (enzim, receptor stb.) elkészítéséhez szükséges információ a DNS-ben van tárolva. Vagyis abból a szempontból igazad van az egysejtűeket (is) tekintve, hogy van egy programkódjuk, és annak segítségével reagálnak a külvilág ingereire. Viszont nem minden reakció okoz génexpresszió változást, ahogy az előző is mondta: nem mindig rohan a fehérje a DNS-hez, ha történt vele valami (pl. bekebelezte a cukrot a sejt). De annak a fehérjének egyszer a DNS alapján le kellett gyártódnia. :)


(Kedves utolsó, ezt csak azért emeltem ki, nehogy a kérdező félreértse a "nem minden rekacióhoz kell DNS" mondatodat. Kedves kérdező, ha nem értetted volna amúgy sem félre, akkor mea culpa, nem akartalak butának nézni.)

2011. okt. 2. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Tom Benko ***** válasza:
Kicsit lehet. De azt tömörítettem, amit leírtál, csak én nem biológus vagyok.
2011. okt. 3. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Hétköznapian ösztönnek hívják. Az emberben is van ilyen, ott még tudatalattinak is nevezhetik.

De minden esetben - mint fentebb leírták - a génekbe kódolt információ, vagyis egy bizonyos dolog érzékelése esetén ezt meg ezt kell tenni. A helyét a DNS-ben lehet keresni.

2011. okt. 5. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Attila_the_hun ***** válasza:

Minden élő és élettelen rendelkezik intelligenciával, mi-több tudattal is. Ez a saját véleményem ami tudom, hogy szembe megy korunk sok elméletével.

Az intelligencia egy skálázható tulajdonság, csak mi (egoista)emberek ezt nem így gondoljuk. Abban a hitben élünk, hogy csak nekünk van intelligenciánk, illetve tudatunk. Pedig ez a kettő nem olyan jelenség, hogy nincs-van.

Maga az univerzum is intelligens, benne a Földünk is és annak minden porszeme. A világegyetem önszerveződő anyag és energia. Információja van és azt használja is. Nem a Föld táplálja a fát, hanem a fa önmaga a Föld. Nem mi emberek vagyunk tudatos lények hanem a Föld amiből vagyunk. Az egysejtű is a Föld "termése". Van intelligenciája noha nem olyan magasan rendezett mint egy növényé, avagy egy macskáé. Tudomásunk szerint itt a Földön mi emberek állunk az intelligencia legmagasabb fokán, de ez változni fog hamarosan. A Föld tovább fejlődik a szellemi evolúciója során és amikor majd a Föld "általunk" létrehozza a mesterséges intelligenciát az annyival (vagy lehet, hogy jobban) lesz intelligensebb nálunk mint amennyivel mi vagyunk azok egy kutyához képest. A létrehozott lény talán nem is fog érteni minket mint ahogy mi sem értjük a kutyák kommunikációját.

2013. szept. 5. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!