Miért csak 350-750 nanométer hullámhosszúságú elektromágneses sugárzást érzékel az élőlények döntő hányada?
Azaz miért csak a fény hullámhosszában érzékelünk?
Eszerint pl az infravörös sugárzás nagy része (10 mikrométeres nagyságrend) is átjut a légkörörön.
Ez meg ugye a hő...
Nem értem a "hőlátás" miért csak bizonyos kígyóknál fejlődött ki. Gyakorlatilag minden élőlény csak a fényt látja, ellenben mechanikai rezgésekre már jóval nagyobb a szórás (elefánt hallja az infrahangot, kutya az ultrahangot)
"Azaz miért csak a fény hullámhosszában érzékelünk? "
A kerdes helyesen: "miert csak a lathato feny hullamhosszan latunk?" Az elektromagneses hullamtartomany nem lathato resze is feny, fotonokbol all.
Egyszeruen azert, mert a spektrum tovabbi szelesitese nem jart volna adaptiv elonnyel. De az is lehet, hogy valami hatekonyan gatolja a szukseges mutaciok letrejottenek, igy a rendelkezesre allo ido alatt nem tudott megjelenni.
Szerintem inkabb az elobbi, megpedig azert, mert az IRsugarzas nagyon gorsan elnyelodik (vizparan pl.), messzirol nem lathato. (kigyoknak is csak azert mukodik, mert nagyon meg kell kozelitsek az aldozataikat)
Az utoljára válaszolónál a pont. Ugyanezt akartam írni. Szó szerint! :DDD
dellfil
Köszönöm a válaszokat :-)
Utána (ma) rájöttem én is :D
Ha jól értelmezem a Wikipédiát annyi a lényeg, hogy a testek elektromágneses sugárzás emissziónak van egy maximuma. Pl az ember 36 Celsius fokos, így a távoli infravörösbe sugároz, ez a hullámhossz a hőmérséklet emelkedésével nő, így pl az 1000 fokos vasnál már a látható fény tartományában van. A napnál pedig a látható fényben ...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!