Egy vákuum-fotocella lítiumból készült katódját 400 nm hullámhosszúságú fénnyel világítjuk meg. A, Mekkora ellenfeszültséggel lehetne lefékezni a legnagyobb mozgási energiával kilépő elektronokat? B, Mekkora a fotocella anyagának határhullámhossza?
Figyelt kérdés
Lítium esetén a kilépési munka: 4,2.10-19 J2011. márc. 17. 16:50
1/3 anonim válasza:
A fény hullámhosszából (400 nm) kiszámolható a fény frekvenciája: c = (lambda) x f (itt a lambda a hullámhossz). Ebből a képletből a frekvencia: 7,5 x 10^14 Hz. A fényelektromos egyenlet szerint h x f = Wki + Emozg (A h a Placnk-állandó) Ebből a képletből ki lehet számolni (hiszen ismerjük a frekvenciát valamint a kilépési munkát) a kilépő elektronok maximális mozgási energiáját. Fékezéshez szükséges energia nyílván egyenlő a mozgási energiával. A fékezéshez szükséges energia pedig (mivel feszültséggel állítjuk elő): E = e x U. (e az elektron töltése, U pedig a keresett feszültség). Emozg = e x U egyenletből kiszámítható a szükséges ellenfeszültség.
2/3 anonim válasza:
A fotocella anyagának határhullámhosszát a határfrekvenciából tudjuk kiszámolni. Ekkor a foton energiája egyenlő a kilépési munkával azaz h x f = 4,2 x 10^-19. Ebből meg is van a határfrekvencia. Az előbb használt képlettel ( c = (lambda) x f) kiszámolható a határfrekvencia.
Remélem nem volt túl zavaros :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!