Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen képlet alapján számolha...

Milyen képlet alapján számolható ki a vákuum permittivitása?

Figyelt kérdés

Értékeként mindenhol 8,854187*10^-12 van megadva. Számítása pedig : 1/(36*pi*10^9). A legegyszerűbb számológép is megmondja, hogy a számítást elvégezve nem pontosan az adott értéket kapjuk, már a második tizedesjegy nem egyezik (a pi nagy pontossággal megadva is hiábavaló.) (pi=3,141592653589793238462643...)

A képlet alapján számított eredmény: 8,841941*10^-12. Akkor hogyan számíthatom ki valójában?


2011. febr. 4. 16:25
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez egy állandó. Az általad említett kiszámítási mód meg nyilvánvalóan csak közelítő értéket ad. Valahova van, hogy elég ez a pontosság, de alapvetően hibás értéket ad, ergo, mint kiszámítási mód, nem helyes! Jó közelítéssel meghatározható, mérhető abban a közegben, amit ma elő tudnak állítani, mint közel vákuumot. Mivel tökéletes vákuumot nem ismerünk, és nem is állítható elő, az érték nyilván hibával terhelt. Ettől függetlenül remekül alkalmazható, hiszen az elkövetett hiba nyilván kisebb az egyéb okokból elkövetett számítási hibáknál (lásd az általad említett képlet). Hasonló ez a fény vákuumbeli sebességéhez; tudjuk az értékét, noha, mint említettem, nincs mód a megmérésére, és így a számítására sem....


maci

2011. febr. 5. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Ezt értem, és nyilvánvaló is. Éppen ezért tettem fel a kérdést: mivel megmérni nem lehet, mert tökéletes vákuumot nem csak előállítani nem lehet, de nem is létezik, ezért a megadott értéket valamilyen elméleti úton meghatározták, tehát kiszámították. És itt az eredeti kérdéshez jutok, hogyan számolták ki?

És ha az értékének semmi köze a pi számhoz, csak véletlen egybeesés az azzal való arányosítás, akkor viszonyíthatták volna bármely más konstanshoz is ami picit nagyobb pontosságot ad (akár a gravitációs állandó, sin x, vagy valamely atomsugárhoz, hiszen ha nincs köze pi-számhoz akkor végtére teljesen mindegy mihez hasonlítom...)

A fent leírtak hasznosak, de a kérdés nyitott maradt.

2011. febr. 6. 08:22
 3/3 anonim ***** válasza:

A pontos összefüggés a következő:


k=1/(4πε)


Azért nem jön ki, hogy: 8,854187*10^-12 C^2/Nm^2 , mert a k - értéke sem pontosan 9*10^9 Nm^2/C^2, hanem egy picit kisebb.


A k-arányossági tényező értéke pedig csak Si-ben ennyi, ezért más rendszerben epszilon 0, is más.


Egyébként a vákuumpermittivitás mérésből számítható. A következő jegyzetben ez röviden össze van foglalva:


[link]

2011. febr. 6. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!