Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van egy elmélet miszerint az...

Van egy elmélet miszerint az ember?

Figyelt kérdés
Azért húzott ennyire el a többi állat mellett fejlődésben, mert anno, amikor jött a jégkorszak (vagy valami naaagy hosszú hideg) akkor 'hirtelen' nagyon nagy szükség volt a magasabb értelemre és csak a legjobbak, legokosabbak, legleleményesebbek élték túl a zord környezetben, vagyis nagyon gyorsan és radikálisan zajlott fajunk 'nemesítése' és ezért vagyunk ennyivel különbek a többi fajnál. Ami OK, végülis, még rendben is lenne, de akkor a többi faj hogy élte túl azt az időszakot? Néha úgy gondolom, hogy ekkora 'értelem' teljes pazarlás a természettől, amikor sokkal sokkal több faj van ennél sokkal kisebb intelligenciával és milyen jól megvannak, kontra egy faj nagyon magas intelligenciával. Ezt én annyira nem értem :-(
2011. aug. 23. 08:03
1 2 3
 1/25 PótPápuaPuapó ***** válasza:
100%

Igen, de már az emberszabású majmok is nagyon okosak. És ha végignézed az ember törzsfejlődését, láthatod, hogy a jégkorszak előtti fajok (Homo Erectus, Homo Habilis) is már sokkal okosabb volt a többi állatnál.

Nem hiszem, hogy csupán egyetlen egy eseménnyel, okkal magyarázni lehet, hogy miért okosabb az ember sokkal az állatoknál.


Magas intelligencia, mint pazarlás? Nem hiszem, hogy pazarlás lenne. Az izmok is nagyon sok energiát használnak fel, amikor komolyan megdolgoztatják őket. (Kinek kell több kalória? A szénbányásznak, vagy egy könyvelőnek?)

A pattintott kőkorszakban élt emberek az eszüket használták a vad elejtésére. Pl.: Ahelyett, hogy üldözik/bekerítik a zsákmányt, inkább csapdát készítettek neki. Vagy ahelyett, hogy a vízben megpróbálták volna elkapni a halakat, inkább horgot és hálót készítettek.

Így sokkal több energiát takarítottak meg, mint amennyit az agyuk használt a gondolkodás közben.


Más fajok jól megvannak kevesebb ésszel. Igen, mert ők máshogy oldják meg a problémájukat. Nem kell ruhát készíteniük, mert eléggé szőrösek. Nem kell fegyvereket készíteniük, mert van karmuk, foguk és gyorsak. Nekik elég annyi ész, hogy el tudják dönteni, érdemes-e támadni, vagy nem; érdemes-e elmenekülni, vagy védeni kell a zsákmányt.


Egy gondolatkísérlet: Képzeld el, hogy valahol születik egy nagyon okos tigris. Mégpedig annyira okos, mint az emberek. Segítene az neki a túlélésben? Nem sokat, hiszen nem tudná kihasználni az eszét. Nem tudna a mancsaival sem fegyvereket készíteni, sem tüzet gyújtani.

2011. aug. 23. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:

Jaj, de jó, hogy válaszoltál :-) tetszett, de felmerül több kérdés.

Rendben, hogy egyes emberszabású majmok is okosabbak mint a többi állat. Ezt teljesen aláírom. De ez még sehol sincs ahhoz ahol az emberek vannak. Az ha egy csimpánz meg tudja oldani azt a feladatot, hogy a 'zöld golyót a zöld, a kék golyót a kék lyukba kell rakni' nagy teljesítmény tőle, mégis, erre egy két éves gyerek képes. Meg hogy megfog egy botot és azzal piszálja közelebb magához a banánt stb. stb. Lehet, hogy kirívó eset az állatvilágban, de hozzánk képest fényévekkel le van maradva. És szerintem hatalmas az ugrás a két faj között és nincs átmenet. A másik 'intelligens' faj, meg érted. Majdnem hogy hal. (jó, tudom hogy nem hal, meg fejlett a kommunikációja stb, de akkor is) Kb vízi kutya a delfin.

Szerintem sem lehet egy eseménnyel magyarázni ezt csak egy dokumentum filmben láttam és egy ilyen viszonylag hosszú esemény végülis magyarázat lenne a hirtelen gyors feljődésre és kiválasztódásra, csak... ott a bibi, hogy csomó más állatfaj is túlélte.

Nem a magas intelligencia önnmagában a pazarlás, mert az egy bizonyos mértékig előny, de szerintem már az őseink is okosabbak voltak (ahogy írtad is) a többinél, és már azzal is nagy előnyre tettek szert. Valahogy úgy érzem, ennyire elhúzni, ennyire nagyon már nem volt szükséges, vagy nem tudom miért volt szükséges. Főleg, hogy azt tanultuk, hogy a természetes szelekció már a korai időben sem volt annyira jelentős az embernél, mert ugye megvédték egymást, a butábbakat is befogták valami ház körüli munkára, nem hajították ki. Meg a párválasztás és gyereknevelés is másképp működik, mint sok helyen az állatvilágba. Vannak erre különböző elméletek, pl hogy miért nem látszik egy nőn ha peteérése van. Egyik elmélet az volt, hogy a "papa otthon van" vagy valami ilyesmi, vagyis, hogy a férfi nem tudhatja pontosan mikor van a nőnek ovulációja, ezért folyamatos felügyelet alatt kell tartsa, nehogy más férfi kapja meg és ezáltal nem az ő gyerekét fogja megszülni. A másik meg az, hogy ugye ha csoportba vannak emberek, X férfinek nem érdeke, hogy Y férfinek sok utódja szülessen. Viszont ha nem monogámok voltak, hanem mindenki mindenkivel, akkor nem lehet tudni hogy a születő gyerek éppen X-nek vagy Y-nak a gyereke, nem lehet biztosra venni, de kizárni sem, így nem érdemes bántani a gyereket. Meg ugye az 'öregek voltak az óvoda'. Meg vannak érdekes gondolatok.


A másik meg pont a szőrkérdés, mert az elődeinket mind szőrősnek mondják, és nem tudni, hogy miért vagyunk mi ilyen csupaszok? Elvileg két út van, az egyik hogy pazarlás volt a szőr 'fenntartása' és ezért visszaszorul, a másik hogy előny volt a kopaszság, de nem tudni miért. Illetve embernél bejön a képbe egyszerűen az, hogy jobban tetszett nekünk az aki szőrtelenebb. De ez megint csak az, hogy túl egyszerű magyarázat, mert elvileg az evolúció nagyon kis változások sorozata, és első időben még nem látszódhatott nagy különbség a szőrös meg a nagyon kicsivel kevésbé szőrös egyedek között. Vagy született véletlenül egy csupasz és ez annyira bejött volna?? Hmm.. nem tudom.

2011. aug. 23. 08:51
 3/25 anonim ***** válasza:

Az embert bárminek nevezném, csak annak nem aminek te itt leírod...


A legjobb faj a vírus, és a csótány, ez a kettő bármit túlél!

2011. aug. 23. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:
a vírus nem élné túl, mivel nem is él. gazdatest nélkül, nem mutat életjelenségeket.
2011. aug. 23. 08:57
 5/25 anonim ***** válasza:

08:55 A csótány nem éli túl, ha rátaposok. Amire gondolsz az a medveállatka. De még az sem él túl MINDENT. Ha mint fajról beszélünk, akkor még mindig az ember az egyik legsikeresebb, abban mindenképp, hogy mi semminek nem vagyunk a zsákmányállata (alkalmanként persze előfordul), és olyan sokan vagyunk és olyan intelligensek, és olyan bonyolult szociális hálóban élünk, hogy kétséges, hogy bármi ki tudna írtani minket...

A csótányok meg vagy túlélnek valamit, vagy nem. Egymást biztos nem fogják segíteni.

2011. aug. 23. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:

Előző, kevered a szezont a fazonnal. Te túléled, ha rádtapos egy elefánt? Nem. Ne hozzuk már össze az egyén képességeit a faj képességeivel. 7 milliárd ember semmi, akár egy egyszerű házi méh lélekszámához képest, és igazásból vitathatatlan, hogy ennek a bolygónak az egyszerűbb élőlények. Előttünk itt voltak, utánunk is itt lesznek. Az intelligenciának ugyanis van egy piszok nagy hátránya, óriási energiákat emészt fel. Az idegrendszer a verőtérfogatának 15%-a, a test teljes oxigénfogyasztásának 20%-a, vércukor felhasználásának 25%-stb kapásból lefölözi, és nincs kikapcs, napi 24 órában megy! Az pedig nem siker, hogy 7 milliárdan vagyunk, és senki nem vadászink ránk, evolúciósan nem az! 7 milliárd amúgy se nagy szám...


Mért lettünk okosak? Véletlen. Egyszerűen az őseink az intelligenciában bízva éltek túl, így az fejlődött. Ilyen alapon ugye azt is tárgyalhatnánk, hogy mért van a delfinnek echolokációja, vagy mért nagy a cetcápa...

2011. aug. 23. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
*bolygónak az egyszerűbb élőlények az urai.
2011. aug. 23. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 A kérdező kommentje:
Nem az urai az egyszerűbb élőlények, csak többen vannak mert általába r stratégiások, míg az ember (kivéve a cigókat) K stratédiás... már csak azért is mert egy egyszerű háziméh nem nagyon tudná lerombolni ezt az egészet, míg mi simán...
2011. aug. 23. 10:37
 9/25 anonim ***** válasza:

Belegondoltál már mi lenne, ha a méhek egyszer csak úgy döntenek, hogy több virágra nem szállnak le?

Az ember nem ura a bolygónak, ugyanúgy, ahogy minden más faj az ökoszisztéma része, csak abban és azzal együtt életképes. Ugyan megpróbálja kivonni magát belőle, de ezzel csak azt éri el, hogy tönkreteszi a saját otthonát (értsd: élhetetlenné teszi a bolygót saját maga számára).

2011. aug. 23. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
A méhek nem KÉPESEK úgy dönteni. MI viszont képesek vagyunk rá, legalábbi szeretjük ezt hinni.
2011. aug. 23. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!