Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Megállt az ember evolúciója?

Whyme kérdése:

Megállt az ember evolúciója?

Figyelt kérdés
Az élőlények evolúciója során véletlenszerű mutációknak köszönhetően mindíg az maradt életben (tudott utódokat létrehozni) amely valamilyen jobb tulajdonságot tudott felmutatni a töbiekkel szemben. A mai társadalmi berendezkedésünkben úgy látom, hogy ez a visszájára fordult. Aki jó képességekkel születik, az nagy valószínűséggel kariert fog építeni, kevés utódot fog nemzeni. Viszont a társadalom alján élő emberek (országtól és rassztól függetlenül) általában sok gyereket gyártanak. A mai világban a szerény képességű emberek is találhatnak párt és szaporodhatnak (csupán tudományosan szemlélve a dolgokat), nem kell senkinek küzdenkie az életben maradésért. Ha evolúciós léptékkel nézve jelentős ideig (sok ezer évig) fennmarad a jelenlegi társadalmi rendszer, akkor nem fog tovább fejlődni az ember?
2011. okt. 25. 22:23
1 2 3
 1/30 Smartguy86 ***** válasza:
90%
A Darwini evolúcióelmélet sose állította, hogy a kiválasztódás fejlődéssel is jár. Annyit állít, hogy a genetika alapján az életképesnek több esélye van fennmaradni. Persze ettől az még nem biztos, hogy jobb vagy rosszabb. Gondolj arra, hogy ami egy területen evolúciós előny, az másik területen evolúciós hátrány lehet - pl zsiráfok hosszú nyaka.
2011. okt. 25. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
96%
Nem, nem állt meg. De nem évtizedek alatt folyik ez le.
2011. okt. 25. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:

társadalom alján élő emberek - kikre gondolsz? afrikai emberekre? ahol sok gyerek születik?

ez a természetben is így van, ahol magas a halálozási ráta ott a születési szám is nagy (érthető okokból).


vagy kikre gondolsz? szerintem a mai világban is aki talpraesett, akar és tud is családot alapítani, gyermeket nemzeni, azok maradnak fent.

ez a tehetség, jó képességű dolog meg elég szubjektív.

2011. okt. 25. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
96%
Teljesen hibas a koncepcio. Az evolucio sosem all le, veletlenszeru valtozasok es szelekcio mindig hatni fog. Es ez a modern kori "jolet" evolucios leptekkel merve kimondhatatlanul rovid ido alatt veget fog erni.
2011. okt. 25. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
75%

Az evolúció elmélete azt mondja, hogy a környezet kiszelektálja az életképteleneket, míg az életképesek szaporodnak.


Csakhogy ki vagy mi dönti el, hogy melyik változat az életképes? Te? Én? Az USA kormánya? Nem. Egyedül a szelekció dönt.


Abba a hibába esel, hogy az európai embert kikiáltod fejlettnek, az afrikait meg fejletlennek, és azt várod, hogy a tényleges születési adatok ehhez igazodjanak. Csakhogy a szelekció nem így működik. Szelekciós szemmel nézve az a nyerő, akinek több utóda van, tehát ebből a szempontból az afrikai ember igenis sikeresebb.


A szelekciót mindig a környezet hozza létre. Viszont a környezetbe beletartozik minden, a környező fajok, a víz, a saját magunkra való visszahatás a többi fajtárstól kezdve a szeméten át (amit saját magunk termelünk) a kórházrendszerig és a levegő minőségéig, amire mi magunk is befolyással vagyunk.


Az európai ember létrehozott magának egy olyan környezetet, amiben nem tud szaporodni, mert a környzet fenntartása túl nagy ráfordítást igényel. Viszont az afrikaiaknak is létrehoztunk egy környezetet a rengeteg segéllyel, amin ők tök jól elvannak. Gyakorlatilag saját magunk ellen szelektáló környezetet alkottunk, ami olyan, mitnha egy baci egy saját magára mérgező toxint termelne, ami egy másik konkurrens baktériumnak nemhogy toxikus, de tápanyagot jelent. Evolúciós szempontból nem siekres stratégia.


Ez európai ember mindezt nagyon bonyolult rendszerrel hozta létre, ami miatt magát csúcsnak tartja. De evolúciós szemüvegen keresztül nézve, ha egy élőlény létrehoz egy marha bonyolult, nagyon szép bundát vagy farktollat vagy szarvat vagy akármit, ami azonban gátolja a túlélését, akkor az az élőlény sikeres? Fejlett? Hát van egy szép farktolla, de belehal. Pusztán az, hogy nekünk tetszik, még nem jelenti, hogy tényleg jobb.


Az, hogy szerinted a mi társadalmunk jobb, ezért szaporodásilag is sikeresebbnek kéne lennie - fals megközelítés.


Az ember tehát mindig továbbfejlődik, ma is teszi, csak a fejlődés irányát nem az szabja meg, hogy mit kívánunk, hanem hogy milyen környezetet teremtünk. Ha magas embereket szeretnénk, de a rendszer a kicsi embereket jutalmazza, akkor bizony sok kicsi lesz. Ha egészséges embereket szeretnénk, de a rendszerben benntartjuk a halálos genetikai betegeket (jó kórházakkal), akkor a genetikai betegségek immár nem is halálosak, azaz elterjedhetnek. Ha a megfogalmazott célnak nem felel meg a környzet, akkor vagy a környezetet kell megváltoztatni (pl lerombolni a kórházakat), vagy meg kell szoknunk, hogy sok a beteg.

2011. okt. 26. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 hollófernyiges ***** válasza:
Ha úgy definiáljuk az evolúciót, hogy alkalmazkodás a környezethez (függetlenül attól hogy ez a komplexitás fejlődésével jár-e), akkor valóban megállt, mert a környezet gyorsabban változik mint ahogyan a génállomány idomulni tudna hozzá. Száz éve előnyben volt az akinek a szervezete tolerálja a kőszénfüstöt, de mire az előnyös mutáció elterjedne, néhány nemzedék múltán már a benzinfüst-mutáció lenne előnyben, és nem kell nagy jóstehetség ahhoz hogy megmondjuk hogy két nemzedék múlva már a benzin is a levesben lesz. Az afrikai gének sem azért terjedtek el Amerikában, mert annyira előnyösek lennének az indián génekkel szemben. A genetikai evolúció helyére a kulturális lépett.
2011. okt. 26. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
Természetes szelekcióval kapcsolatban két kérdésem lenne. Egyik az hogy tegyük fel, valaki nemzőképesen születik, de egy betegség folytán elveszíti azt. Második kérdésem: tegyük fel, valaki halmozottan fogyatékosan születik, mégis szaporodik. Tehát ilyen esetekben hol van a természetes szelekció?
2011. okt. 26. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:

"valaki nemzőképesen születik, de egy betegség folytán elveszíti azt."

Az az ember, aki fogekony arra a betegsegre, pl. akkor nem fog szaporodni, nem adja tovabb betegsegre hajlamosito genjeit a kovetkezo generaciora.


"tegyük fel, valaki halmozottan fogyatékosan születik, mégis szaporodik."

Es? Ekkor kijelenthetjuk, hogy habar fogyatekos, nincs akkora hatranyban, hogy a genjeit ne tudna tovabbadni. Nincs akkora szelekcios nyomas. Most, mivel kicsit a halandosag az ember szaporodasanak csak az "szandeka" szab hatart, ez azt jelenti, hogy a szelekcios nyomas, barmilyen tulajdonsagra nezve nagyon alacsony. Amint az eroforrasok limitalni fogjak a szaporodast, ujra nagy lesz a nyomas, nem tud minden boldog boldogtalan szaporodni.


De azt el kell felejteni, hogy a szelekcio "fejlodes" jelent, az inelligencia novelese a celja es, hogy igazsagos.

2011. okt. 26. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 Antimod ***** válasza:
24%
Dehogy állt meg. Bizonyíték erre a bölcsességfog: egyszerűen sok ember szájában már nem fér el, mert szűkül az állkapcsunk, így ki kell venni. Valószínűleg a bölcsességfog, mint jelenség el is fog tűnni bizonyos idő múlva.
2011. okt. 26. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:

"valaki nemzőképesen születik, de egy betegség folytán elveszíti azt."

Az szívás. :)

Evólúciós szempontból nincs jelentősége.


"Második kérdésem: tegyük fel, valaki halmozottan fogyatékosan születik, mégis szaporodik."

Ha több generáción keresztül megamarad az új tulajdonság, és nem jelent hátrányt, akkor evolúciós értelemben nem nevezhetjük fogyatákosságnak. Ilyen lehetett például, mikor elvesztettük a szőrzetünket. (Lehet, hogy rossz példa, csak ez jutott eszembe.)


A főkérdésre: evolúciós lépés az is, amikor a középkorban a járványokat okozó fertőző víz helyett Európában sokan ittak bort, és akik bírták, kicsit jobb eséllyel maradtak meg. A mai Európai (és azóta elvándorolot) emberek jobban bírják a szeszt, mint mások. (Ázsia, indiánok, stb.) Szóval nem állt meg, csak nagyon lassú folyamat. Párezer év szinte semmi evolúciós léptékkel.

2011. okt. 26. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!