Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Megállt az ember evolúciója?

Whyme kérdése:

Megállt az ember evolúciója?

Figyelt kérdés
Az élőlények evolúciója során véletlenszerű mutációknak köszönhetően mindíg az maradt életben (tudott utódokat létrehozni) amely valamilyen jobb tulajdonságot tudott felmutatni a töbiekkel szemben. A mai társadalmi berendezkedésünkben úgy látom, hogy ez a visszájára fordult. Aki jó képességekkel születik, az nagy valószínűséggel kariert fog építeni, kevés utódot fog nemzeni. Viszont a társadalom alján élő emberek (országtól és rassztól függetlenül) általában sok gyereket gyártanak. A mai világban a szerény képességű emberek is találhatnak párt és szaporodhatnak (csupán tudományosan szemlélve a dolgokat), nem kell senkinek küzdenkie az életben maradésért. Ha evolúciós léptékkel nézve jelentős ideig (sok ezer évig) fennmarad a jelenlegi társadalmi rendszer, akkor nem fog tovább fejlődni az ember?
2011. okt. 25. 22:23
1 2 3
 11/30 hollófernyiges ***** válasza:
92%

"Valószínűleg a bölcsességfog, mint jelenség el is fog tűnni bizonyos idő múlva."


Miért tűnne el? Akiknek van bölcsességfoguk vagy az állkapocsformájuk miatt rosszul nő, annak kevesebb gyereke születik?

2011. okt. 26. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
Tegyuk fel, hogy a bolcsessegfog nem jelent elonyt, de mondjuk egy nagyon minimalis kockazatot igen: minden 10000 vagy 100000. ember belehal a gyulladasba (a bolcsesseg fogasok kozul!), vagy a fogorvsi beavatkozas komplikaciojaba. (Es akik a legtobb utodot produkaljak, nem is nagyon kapnak szakszeru fogorvosi kezelest ;-) Mivel ezek a komplikaciok tobbnyire a fiatal-felnottkor kezdeten jelentkeznek, tobbnyire meg nincs utod. Ekkor ki lehet szamolni, hgy egy adott kiindulasi eloszlas eseten milyen gyorsan tunik el (realis populaciomeret eseten), ez a tulajdonsag. Natual selection at work... persze nyilvan te nem fogod megelni, de attol meg igaz.
2011. okt. 26. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 A kérdező kommentje:
Sok a hasznos érvelés, köszi mindenkinek. A bölcsességfog, szőrzet, bőr alatti izmok (már jelentősen csökevényesek), vakbél stb. gyakorlatilag "fölösleges" szervek, idővel el fognak tűnni (szerintem). De ha megfigyelitek az ember evolúcióját, a legfontosabb dolog az agy evolúciója. A hirtelen környezeti változásokra az evolúció nem tud reagálni (pl.: amiket az ember idéz elő), de úgy gondolom, hogy az agy fejlődése jellemzi leginkább az emberi evolúciót (folyamatos növekedés). A mai világ megtöri ezt a tendenciát, hiszen nem feltétlenül az marad életben akinek elég sütnivalója van ahhoz, hogy ne válljon a tigrisek eledelévé. Nem állnak fent olyan szelektv tényezők, mint a régmúltban. Így értettem a fejlődést. Szerintetek?
2011. okt. 26. 11:16
 14/30 anonim ***** válasza:

Szerintem...

[link]


[link]


[link]

2011. okt. 26. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
Arra gondolsz, hogy megváltozik az előnyök/hátrányok megítélése? Hát igen, lehet, hogy más számít előnynek, mint pl 2-3000 (vagy 2-300) éve, de ettől még nem áll le az evolúció. Ahogy korábban írtam, ezek az időtartamok szinte semmik földtörténeti és evolúciós léptekben számolva. Például a 10-ezer évvel ezelőtt élt elődünk ugyanolyan volt, mint mi. Ha ma születne, le is diplomázhatna. Ennyi idő kevés is lenne komoly változáshoz/fejlődéshez.
2011. okt. 26. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
56%

Nagyon sok embernek már manapság sem nő ki a bölcsességfoguk, ők evolúciós szempontból fejlettebbnek számítanak. Ahogy azok is, akik kevesebb szőrzettel rendelkeznek.

A vakbélnek pedig fontos szerepe van az immunrendszer erősítésében, ott tárolja a szervezet a már átélt fertőzések, betegségek "nyomainak" nagy részét, így onnan tudja aktiválni ezeket, ha szükségesnek ítéli. Erre nem szokott szükség lenni, ezért nem gond a kivétele. Az emberi testben több mint 100 feleslegesnek tartott csökevény van, de ahogy egyre többet vizsgálják őket, egyre több dolog derül ki, hogy mégsem annyira feleslegesek azok, csupán nélkülözhetőek.

2011. okt. 26. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 anonim ***** válasza:
26%

Az evolúció nem az, hogy megváltozott körülményekre egy egyed hogyan reagál.

Az öröklődés nem az, hogy valakinek van egy tulajdonsága, azt továbbadja. Akinek bölcsességfoga van, abból nem következik, hogy a gyerekének is kell lennie. A vak ember gyereke se vak.

Az evolúció nagyon sok generáció alatt bekövetkezett változás. Az embernek a társadalom napi problémáihoz evolúciós szinten esélye sincs alkalmazkodni, mert mire az emberben egy ilyen változás beindulna, már rég más helyzet lenne a társadalomban.

Az evolúció sok ezer év alatt következik be, mire észrevehető. A nagy jégkorszak bekövetkeztekor kipusztultak a dinoszauruszok, mert evolúciósan nem bírták követni az eseményeket, pedig azok jó pár ezer év alatt mentek végbe.

2011. okt. 26. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:

"Ahogy azok is, akik kevesebb szőrzettel rendelkeznek."

Ezt kifejthetned... kivancsi vagyok, hogy mifele evolucios elonyt jelent az, ha valakin kevesebb a szor.


"A nagy jégkorszak bekövetkeztekor kipusztultak a dinoszauruszok"

Ez biztos? (marmint nem a kipusztulas biztos-e :-)


"Az öröklődés nem az, hogy valakinek van egy tulajdonsága, azt továbbadja."

Hanem mit ad tovabb? :-) a genjeit ami meghatarozza a tulajdonsagait. Nyilvan nem szerzett tulajdonsagrol van szo, de amugy van olyan orokletes betegseg, ami a retina degeneraciojat okozza, es azt frankon tovabb lehet adni. [link]


Amint latom a valaszolok koreben is eleg nagy a homaly az evolucios mechanizmusok mukodeset illetoen. :-D

2011. okt. 26. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
39%
Előnyt nem jelent, se az egyik, se a másik. Manapság nem evolúciós szempontból, de társadalmilag bizonyos hátrány az, ha valaki túl szőrös. Feleslegessé vált, ezért idővel teljesen el fog tűnni valószínűleg a férfiak mellszőrzete, és a lábakról. Ez nem jelent semmiféle előnyt, csupán egy ma már feleslegessé vált részünktől megszabadulhatunk. Nem az apró szőrökről beszélek, ami szinte minden bőrfelületen megtalálható. A bölcsességfog megléte is inkább hátrány, mivel kegyetlen fájdalmakat okoz az esetek nagy részében. Szó sem volt evolúciós előnyről, csupán feleslegessé, sőt zavaróvá vált részekről. Ezeknek a folyamatos eltűnésének (természetes úton) a nyomai már is érzékelhetőek. Tehát az, akinek nem nő ki mellszőrzete, vagy csak kevés vagy bölcsességfoga, fejlettebbnek mondható annál, akinek viszont igen. Ez nem jelenti azt, hogy ezt tovább is fogja minden esetben örökíteni, de az a gén, ami miatt ez így alakult ki, ott lesz a családfájában, és előbb utóbb nagyobb tömegben is elő fog tűnni - előbb, mint annak, akinek a családjában mindenkinek kinőtt a bölcsességfoga, vagy erős volt a mellszőrzete.
2011. okt. 26. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:

"Előnyt nem jelent, se az egyik, se a másik. Manapság nem evolúciós szempontból, de társadalmilag bizonyos hátrány az, ha valaki túl szőrös. Feleslegessé vált, ezért idővel teljesen el fog tűnni valószínűleg a férfiak mellszőrzete, és a lábakról. Ez nem jelent semmiféle előnyt, csupán egy ma már feleslegessé vált részünktől megszabadulhatunk."

Az nem eleg. Ha egy tulajdonsag megvan, es nem elonyos, akkor attol nem fog a populacio megszabadulni. Mivel nincs szelekcios nyomas az eltunesere. Kelloen kis populacio meret eseten mas a helyzet, de ez ember eseten nyilvan nem all fenn. Olyan evolucios folyamatot nem ismer a biologia tudomanya, hogy " feleslegessé vált részünktől megszabadulhatunk". Ez egyszeruen nem igy mukodik. A tarsadalmi hatrany sem jelent evolucios nyomast.


"A bölcsességfog megléte is inkább hátrány, mivel kegyetlen fájdalmakat okoz az esetek nagy részében. Szó sem volt evolúciós előnyről, csupán feleslegessé, sőt zavaróvá vált részekről."

Pusztan az, hogy zavar nem hat az evoluciora. Az kell, hogy vagy a meglete vagy a hianya befolyasolja a reprodukcios sikert. Ez lehet amiatt, hogy a bolcsessegfog nelkuli pasik konnyebben csajoznak, vagy az, hogy a bolcsessegfogas emberek valami miatt korabban (lehetoleg a reproduktiv korszak elott) megemelkedett mortalitast mutassanak.


"Tehát az, akinek nem nő ki mellszőrzete, vagy csak kevés vagy bölcsességfoga, fejlettebbnek mondható annál, akinek viszont igen."

ez ugy hulyeseg ahogy van.

2011. okt. 26. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!