Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vitaminok hatására (Pl. C, E,...

Vitaminok hatására (Pl. C, E, A stb. ) biztos, hogy tovább élnek a sejtek?

Figyelt kérdés

Szinte állandóan azt lehet hallani a vitaminokkal kapcsolatban ,hogy ún. "antioxidáns hatást fejtenek ki, ami azt jelenti ,hogy megvédik a sejteket a káros anyagoktól és ezáltal lassítják az öregedést".


Ez biztos igaz vagy csak ezt az egészet kitalálták ,hogy a gyártók el tudják adni a készítményeiket?


Én még nem is hallottam olyan kutatásról ahol a patkányok nagy mennyiségű vitamint kaptak és ezáltal tovább éltek volna.


2011. júl. 13. 11:30
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

"Én még nem is hallottam olyan kutatásról ahol a patkányok nagy mennyiségű vitamint kaptak és ezáltal tovább éltek volna."

AHA! Ezek szerint már hallottál csomó olyan kutatásról, ahol a patkányok nagy mennyiségű vitamint kaptak, de ezáltal nem éltek fikarcnyit sem tovább? Ha ilyenekről hallottál, akkor is kérdés, hogy teljes rálátásod van-e az így végzett kísérletekre. Ha viszont még nem, akkor csupán annyi történt, hogy nem jártál utána részletesen a patányokon végzett vitaminfogyasztással összefüggő fókuszcsoport/kontrollcsoport vizsgálatoknak.


Gondolod, hogy amikor Szentgyörgyi Albert felfedezte a C vitamint és annak jótékony hatását, akkor a "gyártók" érdekit nézte?

A vitaminok jótékony hatásáról már sokezer kutató orvos írt tanulmányokat. Egész biztos volt közöttük rengeteg, aki kvázi megrendelésre írt ilyesmit, meg olyan is, aki küldetéstudatból vizsgálta a kérdést.


Figyelj, amikor érveket hallasz a vitaminfogyasztás mellett, azok általában teljesen logikus érvek. A növényeket is azért esszük, hogy bejussanak a szervezetünkbe ezek a szükséges mikrotápanyagok (nem csak a vitaminok). Azt meg mai technikával nem túl bonyolult megmérni, hogy a múlt század technikai fejlődésének, életmódunknak, a környeztpusztításnak köszönhetően mennyit esett vissza a növények tápanyagtartalma.

Igen, amikor hallod az érveket a vitaminfogyasztás mellett, rögtön kapcsol az agyad, hogy "hohó, ez valakinek érdeke, hogy én megvegyem a vitamint". Azért mondja, hogy vitaminra van szükségük az embereknek, mert ő azt gyárt/forgalmaz? Lehet, de az is lehet, hogy azért gyárt/forgalmaz éppen vitaminokat hátraszaltós lila malackák helyett, mert úgy látja, erre van szükségük az embereknek. Lehet jó, de rossz oldalról is nézni azt, ami nyilvánvaló, csak közben azt is érdemes látni, ami nem nyilvánvaló:

Elég sokaknak komoly gazdasági érdekük, hogy te ne egyél vitamint. LEgyen csak mikrotápanyag-hiányod. LEgyél emiatt tartósan beteg, szorulj gyógyszeres kezelésre életed végéig, és fizess érte sokkal többet, mint amennyibe napi egy valóban jó minőségű multivitamintabletta kerülne. A világ egyik legerősebb lobbijáról van szó, és meg is tesznek mindent, hogy te azt hidd, nincs szükséged a vitaminokra.

2011. júl. 13. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Az tény, hogy a mai világban túldimenzionálják a vitaminok hatásait, főleg a "bioboltos lobbi", de ettől még valóban van jótékony hatásuk. Például az A-vitamin pótlására sok országban népegészségügyi programok működnek, mert jelentősen csökkenti a gyermekkori megbetegedést és halálozást (pl. kanyaró esetében). És az is tudományos tény, hogy az A,C,E-vitamin antioxidáns, márpedig az oxidatív stressz (amit például azok a szabad gyökök okoznak, amik a terminális oxidáció során keletkeznek vagy pedig "gyulladásos sejtek" termelik őket) az egyik legfontosabb sejtkárosító mechanizmus, arról nem is szólva, hogy a DNS-t is károsítják, ami daganatképződéshez vezethet. Vagyis, daganat megelőzésben igenis fontosak, csak ezt a hatásukat sok tanulatlan idióta félreértelmezi és azt hiszik, hogy a már kialakult daganatokat is gyógyítják. Ez viszont már hazugság. Hányszor hallottam már én is, hogy a bioboltos sarlatánok vitamint ajánlottak és megpróbálták lebeszélni a beteget a kemoterápiáról, mondván, hogy az "méreg".


Szóval láthatod, hogy a vitaminoknak valóban van jótékony hatása, de egyesek anyagi haszonszerzés (mert bizony, a gyógyszergyáraktól már csak a sarlatán "természetgyógyászok" kapzsibbak!) miatt ezeket erősen eltúlozzák és áltudományos "bizonyítékokat" kezdenek kreálni. Elvégre, az a legkönnyebben eladható hazugság, ami valós tényeken alapul, csak azokból hamis következtetést von le.

2011. júl. 13. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Az előttem válaszolók szépen leírták a problémát. Az utolsó példája a természetgyógyászokról kissé fura volt... mondjuk az ipsének iagaza van, a kemoterápia tényleg méreg, ki állított mást, hát meg kell ölni azt a daganatot, nem? :) Viszont a tényen nem változtat, hogy egy multivitamin legfeljebb citoprotektív hatással bír, antionkogenikus hatást még nem írtak le (tumorszuppresszor szerepe mindenképpen van).


Nem minden vitaminnak van antioxidáns szerepe, gyakran kofaktorok (szükségesek bizonyos enzimek megfelelő működéséhez). Ha antioxidáns, akkor, ahogy az előző írta, felfogják a sejt működés során keletkező oxigéngyököket, nem engedik, hogy más, létfontosságú részeket károsítsanak (ez nem csak DNS, lehet fehérje is, ez a gyakoribb). Alapvetően ez, a ROS az, ami a legfontosabb "aging factor", vagyis a sejtszintű örögedésért felelős.

Azonban ez sejtszintű! Az egész szervezetre más hatással lehet (pl. a daganatos sejteket is védi). A kevés vitamin hiánytünetekhez vezet, de a túl sok is káros: vannak ilyen táblázatok szerte a neten is, hogy mik a tünetek. Néha hátborzongató (pl. a K-vitamin túletetés spontán embóliát okozhat, elvégre a véralvadásban játszik szerepet).

Vagyis nem a mennyiség, hanem a minőség és az arányok számítanak! Nem jó a túl sok, de a túl kevés sem. Ilyen kísérlet pedig patkánnyal kapcsolatban is van: a vitaminkészítményekkel kiegészített tápot kapott patkányok egészségesebbek, és tovább éltek, mint a sima táposok, amiben nem voltak megfelelő vitaminok. Mutatták a klasszikus hiánytüneteket az utóbbiak.

(Minden gyógyszerkészítményt amúgy patkányos és egéren tesztelnek először, tehát kell, hogy legyen nagy számú kísérlet a vitaminokkal is.)

2011. júl. 13. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Tudod mi egyáltalán a vitamin? Hogy mit nevezünk annak?


"A vitaminok az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen, kis molekulájú, különféle kémiai összetételű biológiailag aktív szerves vegyületek"


Pont az a lényeg, hogy nélkülözhetetlenek az emberi szervezet számára. Vitaminok nélkül meghalsz.

2011. júl. 13. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Egy összefoglaló cikk az oxidatív stressz és az öregedés kapcsolatáról. (Habár konkrétan nincs benne leírva, de ha egy kicsit belegondolsz, akkor rájössz, hogy az antioxidánsok az oxidatív stressz csökkentésével megnövelhetik az élettartamot.)


[link]


Több cikket nem linkelek mert rengeteg van, de kimutatták már a vitaminok élettartam hosszabbító hatását muslica (Drosophila), egér, patkány sőt az ember esetében is.

2011. júl. 14. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Thanks a részletes válaszokért.


Még az érdekelne igazán ,hogy egyáltalán lehet kapni olyan vitaminkészítményt amit növényből vonnak ki, nem pedig szintetikusan lombikban állítanak elő?


Mert azt hallottam ,hogy a szintetikus vitaminok nem szívódnak föl, mert a szervezet valahogyan "rájön" ,hogy az mesterséges anyag.

2011. júl. 14. 13:53
 7/15 anonim ***** válasza:
Semmi különbség nincs aközött, hogy valami szintetikus vagy mesterséges, ha normálisan, tiszta formában állítják elő. Akkor lehet gubanc, ha a készítmény tele van intermedierekkel vagy más melléktermékekkel.
2011. júl. 14. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

13:53

Amelyiket nővényből vonják ki, az majdnem olyan rossz, mint a szintetikus. Az igazán hatékony vitaminkészítmények általában növényi koncentrátumok (nem növényi kivonatok). Úgy készülnek, hogy kivonják a növényből a vizet és a cellulózt, és amikor vitamint eszel, akkor valójában a növényt eszed meg együtt a természetes alkotóelemekkel (pl. bioflavonoidok), azaz a szervezeted is úgy reagál rá, mintha növényt ettél volna. Ilyen készítményeket álatlaában MLM cégek forgalmazóitól vagy bioboltokban lehet kapni.


A másik szempont viszont, amire vigyázni érdemes, hogy a természetes készítmények sokszor nem teljesen ellenőrzöttek. Bár jónevű cégekről van szó, de nem mindig biztosított, hogy valóban a megfelelő n9övényből a megfelelő eljárással készül a termék. Ebből a szempontból viszont a gyógyszergyári készítmények a biztonságosabbak.


Az egyetlen, amelyik hatékony is és biztonságos is, az a NUTRILITE. Ők a teljes folyamatot a saját kezükben tartják a növények termelésétől a dobozolásig, és a táplálékkiegészítőt gyártó cégek közül egyetlenként elvégeztetik a GMO vizsgálatot, ami igazolja, hogy gyógyszertisztaságúak a termékeik. Ez a vizsgálat csak gyógyszerekre kötelező, és ha valami baj derülne ki, azonnal le kéne állítaniuk a forgalmazást. Mellesleg az egyik legolcsóbbak a piacon.

2011. júl. 14. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Utolsó: állj! GMO vizsgálat mióta ad gyógyszertisztaságról papírt? Az csak azt bizonyítja, a feldolgozott alapanyagok között nem volt génmódosított. (Illetve csak arról tájékoztat, mekkora mennyiségben volt, de gondolom törekednek a minimumra, ha már minden kézben tartanak.) Ez csak arra biztosíték, hogy szállítás közben nem keveredtek génmódosított egyéb alapanyagokkal, vagy ha igen, a gyártó tud róla, és a terméket megsemmisítette.

Ez ugyan jogszabályilag nem kötelező, de tisztességes és dicséretes eljárás. Azonban ettől még a laborban simán szennyeződhet a minta, vagyis ha gyógyszerminőségű készítményeket szeretnének garantálni, laborvizsgálatokat kell végezni. (Gondolom a mellékhatások tekintetében nem végeznek állandó patkány és egér kísérleteket, azért túlzásokba ne essünk.)

2011. júl. 14. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

18:37

A GMO-vizsgálat valóban más, én ütöttem el egy betűt. :)


GMP - Good Manifacturing Practice

Gyógyszereknél kötelező vizsgálat. Googleba beütöd, hogy GMP, és az első találat egy PDF file, részletesen leírja (de sokáig fog tartani végigolvasni)

2011. júl. 14. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!