Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Úgy tudom Csernobili katasztró...

Úgy tudom Csernobili katasztrófa, utáni rádióaktív anyag bomlása 35 év. Ez mit jelent egeészségügyi szempontból? Mi lesz a 35 dik évnél?

Figyelt kérdés
szakavatottak válaszát kérem
2011. jún. 26. 20:43
1 2
 1/16 anonim válasza:
75%
Semmi nem történik, ez azt jelenti hogy a 35 (én 30-ra emlékszem) év alatt lebomlanak annyira a kiszabadult radioaktív anyagok, hogy a reaktor 30 kilóméteres körzetében huzamosabb ideig lehet tartózkodni a sugárfertőzés közvetlen veszélye nélkül. Mindazonáltal még ma sem ajánlott mivel a sugárzási mutatók még mindig jóval az átlagos felett vannak Csernobil környékén.
2011. jún. 26. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
értem. De mi van azzal az emberrel aki sugárfertőzést kapott és az idő lejártával bomlik benne az izotóp?
2011. jún. 26. 20:52
 3/16 anonim válasza:
89%
A sugárfertőzött ember nem él annyi ideig hogy lebomoljon benne az izotóp.
2011. jún. 26. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
kltslgtelen hogy kapott szennyezést a Magyarországi agrárium is, ha csekély mértékben is. Ezek benne maradnak az élő szervezetben is, de mi van amikor bomlásnak indul erre lennék kicsváncsi. Vannak anyagok amik 1 6 de van ami 30 év múlva feleződik. Hogyan mutatkozik ez meg az ember szervetében?
2011. jún. 26. 20:57
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy tudom, hogy a felezési ideje ennyi. Ez azt jelenti, hogy egy zárt edényben a sugárzó anyag fele 35 év alatt más elemekké bomlik, de a másik fele még ott marad, és sugároz tovább.
2011. jún. 26. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Persze a természetben, egy részét elfújja a szél, más részére egyre vastagabb talajréteg rakódik, a maradék viszont valami szélcsendes, száraz zugban sugároz tovább.
2011. jún. 26. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
NA erre lennék kiváncsi. Hogy a csekély sugárzás, hogyan hathat a felezési idő után és tovább és tovább. Mikre bomlik le? Káros kiüríthetetlen anyagokká?
2011. jún. 26. 21:01
 8/16 anonim válasza:
100%
Ezt véleményem szerint nem lehet egyértelműen meghatározni. Akik kisebb dózist kaptak (mint a Magyarországon élők többsége) azoknak a szervezete a legtöbb esetben sikerrel feldolgozta a radioaktív anyagot, későbbi tünetek nélkül. Azokban, akik közepes dózist kaptak (mint akik Pripjatyban éltek a szerencsétlenség idején), legtöbbször káros szövődmények alakultak ki, ezalatt értendő a rákos megbetegedés, az esetek túlnyomó többségében pajzsmirigyrák. A nagy dózist kapottak, a csernobili munkások, a mentésben részt vevő mentők, tűzoltók, a betegeket ellátó orvosok, súlyos sugárfertőzést szenvedtek, amibe a szerencsésebbek napok, a kevésbé szerencsések hetek alatt belehaltak.
2011. jún. 26. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

A radioaktív anyagok belélegzés vagy lenyelés útján képesek beépülni a szervekbe, szervcsoportokba. A radioaktív anyag mennyisége anyagcsere és bomlás útján csökken. A fizikai bomlást a felezési idővel, az anyagcserét a biológiai felezési idővel írhatjuk le. Utóbbi az az idő, amíg a szervezetbe jutott radioaktív anyag mennyisége az anyagcsere útján (salakanyagok, veríték) a felére csökken. A két felezési időből képzett effektív felezési idő a teljes kiürülés időtartamát írja le:


Néhány hasadóanyag fizikai és biológiai felezési ideje Elem Fizikai fi. Biológiai fi. Veszélyeztetett szerv

Stroncium - 89 54 nap 50 év Csontok

Stroncium - 90 28 év 50 év Csontok

Jód - 131 8 nap 138 nap Pajzsmirigy

Cézium - 137 30 év 140 nap Izomzat

Bárium - 140 13 nap 200 nap Csontok


Nos a legtöbb atomerőmű balesetnél a fő szennyezőanyagok a jód-131, és a cézium-137. A jód ellen az ún. jódprofilaxissal lehet védekezni, de a cézium ellen úgy tudom nincs megelőzés.


A szervezetbe került sugárzó anyag miatt tumor alakul ki a veszélyeztetett szervekben, és az okozza a beteg halálát!

A kialakulás ideje függ a dózistól!

Aki 1986-ban kapott valami minimális dózist, az vagy meghalt már, vagy olyan csekély adagot kapott, hogy már kiürült a szervezetéből! Az Akkoriban születettek között viszont sok volt a torzulás, és sok volt utána a spontán vetélés is.


Szép idő volt '86-ban a baleset idején, bizonyára én is kaptam belőle, de még itt vagyok, és a detektorok se jeleztek semmit, amikor kipróbáltunk egy-két műszert a sugárvédelmi oktatáson...

2011. jún. 26. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Nagyon örülnék neki, ha megmutatnád, hol olvastad ezt, ugyanis tudományos szempontból teljes zagyvaság, amit írsz.

A csernobili balesetnél sokféle radioaktív anyag szabadult ki, ezeknek van ún. felezési idejük - ez is sokféle lehet. Ezekből a felezési időkből kiszámítható egy olyan idő, ami után az összes radioaktív magból elbomlott annyi, hogy a maradékok által keltett sugárzás nem jelent fokozott egészségi kockázatot. Talán erre utalhat a 35 év, vagyis a baleset után 35 éven belül ezen magokból már csak kevés olyan van, ami nem bomlott el, az a kevés meg igen alacsony eséllyel okoz egészségkárosodást. Én mindenesetre ezt veszem alapul, úgy magyarázom, mintha erre utalna a 35 év.

Az, akit akkor jókora többletsugárzás ért, ebből mit sem vesz észre. Ha nagy dózist kapott, akkor már nem él, ha kicsit kisebbet, akkor még lehet, hogy életben marad a 35. évfordulóig. De ha a szervezetébe nem jutottak radioaktív atommagok ebből a forrásból, akkor számára ez a 35 év csak annyit jelent, hogy akkor már nyugodtan kirándulhat az erőmű környékére - feltéve, hogy egészségileg alkalmas rá.

Ha viszont sikerült jelentős mennyiségű radioaktív anyagot bejuttatnia a szervezetébe, akkor van némi baj. A 35 éves határidő külső sugárforrásra vonatkozik, vagyis 35 év után egy egészséges átlagember már bemehet a területre, nem pusztul el azonnal a területen található anyagok által kibocsátott sugárzástól. Viszont az embert a bőre és a ruhája eléggé jól megvédi a különböző ionizáló sugárzások egy részétől. Az alfa-sugárzás például külső forrásból nem is képes bejutni a szervezetbe, a bétának is van hol "elvesznie". A gamma-sugárzás tud számottevő mértékben bejutni a szervezetbe, az okozza a legtöbb problémát az "alapvető" ionizáló sugárzások közül. Vagyis a biztonságos időtartamot úgy számolták ki, hogy a földön, levegőben, itt-ott található radioaktív anyag által kibocsátott sugárzás ruhán, bőrön átjutó komponenseinek egészségügyi hatását vették alapul. A szervezetbe bejutó (belélegzett, lenyelt) anyagok viszont veszélyesebbek, mert azok közvetlenül a szervezetben fejtik ki áldásos hatásukat. Vagyis a hihetetlenül rövid áthatolóképességű, de rettenetes mértékben ionizáló hatású alfa-sugárzás meg tudja támadni a sejteket, mert nem kell átverekednie magát a levegőn (komoly akadály a számára!), a ruhán és a bőrön. Illetve a béta és a gamma is akadálytalanul talál a "helyére", még a legkisebb energiák esetén is. Vagyis azok esetén, akik szervezetébe jelentős mennyiségű radioaktív anyag jutott (mert egyébként minden élő szervezetben van, csak egy-egy ilyen baleset után több is akadhat belőle néhányaknál), azok számára még 35 év után is lesz egészségügyi kockázata a megmaradó atommagoknak, hiszen a sugárzásukat "erősebben" kapják. De aki annak idején jelentősebb mennyiségű alfa- vagy béta-sugárzó anyagot kapott, az aligha él majd 2021-ig...

2011. jún. 26. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!