JÓ ANGOL TUDÁSSAL BÍRÓ! Lefordítaná ezt?
Recently, astronomers have built up a detailed picture about Venus' atmosphere. Imagine a probe, hurdling toward the planet. What would it see? Fifty miles above the surface, it hits a thick layer of cloud. But this is no ordinary could. It's made of vaporized acid, corrosive enough to burn through steel. Scientists believe that the acid clouds are a byproduct of the Venus' violent history.
Nemrégiben a tudósoknak sikerült felrajzolniuk egy részletes képet a Vénusz atmoszférájáról. Képzeljünk el egy szondát, amint a bolygó felé zuhan. Mit látna? 50 mérfölddel a felszín fölött vastag felhőrétegbe ütközik. De ez nem szokványos felhő! Elpárolgott savból áll, ami elég maró ahhoz, hogy keresztülégesse magát az acélon is. A tudósok úgy hiszik, hogy a savas felhők a Vénusz erőszakos történelmének a melléktermékei.
Gigantic vulcanic eruptions blasted millions of tons of sulphur high into the atmosphere. There, it mixed with water vapour, to form concentrated sulphuric acid.
As the probe breaks through the upper atmosphere, it slows to make a low path over the surface. The terrain is dominated by dormant volcanos that tower three miles into the atmosphere.
Deep channels, formed a million years ago by molten lava, stretch thousands of miles, one longer even the river Nile.
Probe sensors reveal an atmospheric pressure, 90 times greater than on Earth; large enough to crush a car.
But the biggest problem is temperature. The atmosphere is nearly all carbon dioxide. Just like on Earth, this gas acts like a panel of glass in a greenhouse, letting the light through, but not the heat out.
On Earth, increased CO2 levels are causing small rises in temperature. But on Venus, they have pushed the temperature to over 900 degrees Fahrenheit.
---
Az óriás vulkánkitörések több millió tonna ként repítettek a légkörbe. Ott ez összekeveredett a vízpárával és koncentrált kénsavvá alakult.
Ahogy a szonda áthatol a felső légkörön, lelassul hogy alacsony pályára álljon a felszín fölött. A terepet a kialudt vulkánok uralják, amik három mérföldnyire is magasodhatnak a levegőben.
Mély árkok, amiket a folyékony láva vájt ki évmilliókkal ezelőtt, nyúlnak végig többezer mérföldön keresztül; az egyik hosszabb még a Nílus folyónál is.
A szonda érzékelői felfedik a légköri nyomást, ami 90-szer nagyobb mint Földön: elég nagy ahhoz, hogy összelapítson egy autót.
De a legnagyobb probléma a hőmérséklet. Az légkör csaknem teljes mértékben széndioxid. Akárcsak a Földön, ez a gáz úgy viselkedik, mint egy üvegfal a melegházban: keresztülengedi a fényt, de nem hagyja távozn i a hőt.
A Földön a széndioxid-szint növekedése kisebb hőmérséklet-emelkedésekhez vezet. De a Vénuszon, a hőmérsékletet több mint 900 Fahrenheit fokra emelte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!