Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Összetett fv. Deriváltja?

Összetett fv. Deriváltja?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Az összetett fv. deriválását nem bírom megérteni. Nincs, aki elmagyarázza és kidolgozott példám sincs rá. A könnyebbek kijöttek (végeredmény alapján). Nehezebbek sajnos nem sikerülnek...


A képen van 2 feladat, valaki légyszi magyarázza el a megoldás menetét. Melyik a külső melyik a belső fv stb.

A láncszabállyal, mint definíció tisztában vagyok, de alkalmazni nem nagyon sikerül :S.


Előre is köszönöm!


A link:

[link]


2011. máj. 20. 22:39
 1/9 anonim ***** válasza:

Ha az egyszerűbb feladatok kijöttek, gondolom alapjaitól nem kell elkezdeni beszélni milyen egy összetett függvény, meg sokszor többet ér egy példa levezetése mint a sok elméleti magyarázat:)


Az elsőnél egyszerűbb ha kiemelsz 1/5öt, akkor 1/5*(1/sqrt(sqrt(x)+1)' marad. Ez a függvény egyszer 1/sqrt(v), valamint sqrt(x)+1 fügvények összetételéből következik, ahol v=sqrt(x)+1. A külső függvény deriváltja, mivel 1/sqrt(v)=-1/2*v^(-3/2), így -1/2*(sqrt(x)+1)^(-3/2). Ezt még meg kell szorozni a belső függvény, vagyis sqrt(x)+1 deriváltjával, ami 1/(2sqrt(x), és volt még 1/5-ös szorzó ugye amit kiemeltünk, tehát az elsőnél a végeredmény:

(1/5)*(-1/2*(sqrt(x)+1)^(-3/2))*(1/(2sqrt(x)).


Remélem átlátható és nem számoltam el.

2011. máj. 21. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

A második az elég szép, inkább csak útmutatást adnék. Először is van az arctg függvény, ennek deriváltja 1/(1+u^2), u jelen esetben a gyökös kifejezés, szóval a gyökjel eltűnik és az alatta lévő kifejezés +1 lesz a nevezőben. Ezt követi a gyökös kifejezés deriváltja, és tudjuk h sqrt(v)'=1/(2*sqrtv), v az (1-x)/(1+x). Ezt követően már csak ezt az (1-x)/(1+x)függvényt kell deriválni, hányados szabály szerint:

((1-x)/(1+x))'= (-1*(1+x)-(1)(1-x))/(1+x)^2 lesz. Ezeket összeszorzod és kész.

2011. máj. 21. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Próbáljuk meg ezen:


f(x) = x^12, ennek a deriváltja: f'(x) = 12*x^11


Namármost írjuk le ezt a függvény összetett függvényként: f(x) = [x^4]^3


legyen: g(x) = x^4, akkor: f(x) = [g(x) ]^3


Ha ezt deriváljuk, akkor ezt ebben az esetben két lépcsőben csináljuk:


1. lépés: deriváljuk a “külső” függvényt, ami azt jelenti, hogy a belső részt békén hagyjuk és úgy deriválunk, mintha csak a külső részből állna a függvény:


d f(x)/d(gx) = d [g(x) ]^3/d(gx) = 3*[g(x) ]^2


2. lépés: deriváljuk a “belső” függvényt, ami azt jelenti, hogy most “utólag” még a “g(x)” részt is deriváljuk:


d g(x)/dx = x^4 = 4*x^3


3. lépés: összevonjuk az 1. és a 2. lépést:


d f(x)/dx = d f(x)/d(gx) * d g(x)/dx = 3*[g(x) ]^2 * 4*x^3 = 3*[x^4]^2 * 4*x^3 =

= 3*x^8 * 4*x^3 = 12*x^11


Az eredmény ugyanaz, mint mikor “egyből” deriváltunk.

2011. máj. 21. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Hasonló feladatokhoz én gyakran itt kérek segítséget:

[link]

A deriváláshoz lépésenkénti leírást is lehet kérni. (Show steps) gomb

2011. máj. 21. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat! Nekem is ez az eredmény jött ki. De a könyvben nem ez szerepel. Behelyettesítettem és nem egyeznek a számok :S


Lehet, hogy a könyv rossz. Online deriváló a miénkkel egyező eredményre jutott.


Azért itt a könyv megoldása is, hátha valaki rájön a dolog nyitjára:


[link]

2011. máj. 21. 10:28
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm az utolsónak, megnézem ezt is.
2011. máj. 21. 10:28
 7/9 anonim ***** válasza:
Ez egyértelműen nyomdahiba. Annyi történt, hogy a gyökjelet egy betűvel később írták ki. vagyis a nevezőben lévő x-es szorzó is a gyökalatt van.
2011. máj. 21. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ez az én megoldásom.

[link]

2011. máj. 21. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2011. máj. 21. 16:19

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!