Ha a világegyetem tágul, akkor a mi Naprendszerünk, galaxisunk is mozog valamerre? Ha igen, akkor milyen sebességgel?
Ami viszont még érdekes, hogy sokáig az volt a tudományos álláspont, hogy lassulva tágul.
Kb. egy évtizede fedezték csak fel, hogy gyorsulva tágul.
Minél messzebb van tőlünk valami, annál gyorsabban távolodik. Nem rég mérték meg a sebességet, de minden egyes távoli objektum más sebességgel távolodik: van rá egy szép képlet :) (csak éppen nem találom :( )
Szóval, az univerzum tágulását ne úgy képzeld el, mint amikor egy lufit fújsz fel. Nem a külső héj tágul, hanem egyszerre tágul minden, minden egyes atom egyre távolabb kerül egymástól. Persze ez a tágulás csak sok tízezer fényéves távolságban válik igazán mérhetővé, és nagyon láthatóvá. De sok száz km/s parsecenként, és logaritmikusan növekszik.
bizony a galaxis távolodik ha ere gondoltál :D
az utolsó kommenteddel kérdező :D
Nem, mondom, ez nem sebesség, amivel száguldunk elfelé valamitől. Úgy képzeld el, mintha két pont lenne, de egyik sem mozog. (Jó, igazából mozog ügyebár a Föld a naprendszerrel együtt, de a térbeli távolságokhoz képest ez a mozgás elhanyagolható). És a két pont alatt a papír minden atomja egyre messzebb kerülnek: így viszik arrébb a pontot is.
Vagy lufival: rajzolj két pöttyöt picit felfújt lufira. Aztán fújd fel a lufit. A két pont nem mozdul meg, mégis egyre távolabb kerülnek egymástól.
Valahogy így tágul a tér is, csak 3D-ben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!