Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy van ez a génekkel?

Hogy van ez a génekkel?

Figyelt kérdés

Lehet, hogy az állatos kategóriában kellene kérdeznem...


Arról van szó, hogy pl. macskák közül rengeteg olyan fajta van, aminek az őse 1 macskára vezethető vissza. És aztán az szaporodott el.

Vagy csak néhányan voltak, és őket szaporították.

De kutyák közt is sok olyan fajtiszta fajta van, ami majdnem kihalt, de aztán elkezdtek odafigyelni a szaporítására, és most már rengeteg van.


De néhány, sőt 1-2 egyeddel hogyan csinálták ezt meg? Hogy nem lett beltenyészet? Néhány állatból hogyan lehet többszázezret sinálni, belterjesség nélkül? Milyen génállománya lehet ezeknek az állatoknak?

Tudtommal a genetikai változatosság nagyon fontos, márpedig itt szülő-gyermek-testvér kapcsolat, minden van, amit csak el lehet képzelni.


2011. febr. 20. 14:45
 1/4 anonim ***** válasza:
A kérdésed abból a tévhitől ered, hogy a beltenyészet beteg utódot eredményez. Helyesen: az átlagosnál több beteg utódot eredményez, de eszséségeset is persze. Genetikailag a beltenyésztés csak a homozigóta gének arányát növeli, magyarul a recesszív tulajdonságokat hozza felszínre. De ez ugyanúgy lehet rossz, mint jó. Mitöbb, tenyésztés során bevett szokás a beltenyésztés, pont a kívánt tulajdonságok stabilizálására, és megörzésére. Szelekcióval eltávolítják a beteg egyedeket, és semmi gond. Probléma akkor van belőle, ha a betegek nincsenek kiszelektálva, ezért kell pl helyből sok kutyafajtát betegségre teszteli, mert pár nagyokos bennthagyta beteg őseiket a tenyészállományban.
2011. febr. 20. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 hollófernyiges ***** válasza:
Egyébként igaza van a kérdezőnek, az ilyen fajtákban gyakoribb a beteg vagy ideggyenge állat, rendes tenyésztő ezeket nem tenyészti tovább, pénzre hajtó magyarok viszont gond nélkül szaporítják/eladják.
2011. febr. 20. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Nem csak a magyarokra jellemző.

Egy rakás amerikai macskafajta van, aminek 1-2 őse van.

Vagy ott van pl. a Sharpei, ami majdnem kihalt, most meg a világ egyik legelterjettebb kutyája.


Az rendben van, hogy felelős tenyésztéssel a rossz tulajdonságok kiszűrhetők, valamennyire értek a díszhalakhoz, ott is ezt követik.


Viszont!

Ettől még nincs genetikai változatosság, nincs vérfrissítés, aminek hosszútávon, nagyon rossz hatásai vannak.

Kutyáknál pl. akárhogy válogatják őket, jó idegrendszerű stabil kutyák, zömében nem az agyontenyésztett, egynéhány őssel rendelkező divatkutyákból lesznek.

Vagy visszatérve a halakra.

Akármennyire profi tenyésztés, pl. egész közép-európai régióban megfigyelhető pl. a guppik gerincproblémái, vagy hal tbc-re való hajlamuk.

Sérülékennyé teszi az állományt.

Csak azt nem értem, hogy 1 pár macskából(nem túlzás) hogy tudnak többezret csinálni? Tiszta vérfertőzés...

2011. febr. 20. 17:15
 4/4 anonim ***** válasza:
Nekem van olyan macskáim akik már többszörösen beltenyésztettek (ők tenyésztették magukat be) és mindegyiknek kunkori farka van. Mindegyiknek! Ennél disznóbb farkú macskákat már nem akarok:D
2011. febr. 23. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!