Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan számolták ki hogy a...

Hogyan számolták ki hogy a Hold milyen messze van a Földtől?

Figyelt kérdés

nov. 17. 13:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
94%

Többféle módszer áll rendelkezésre:

[link]

nov. 17. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
65%
Háromszögeléssel.
nov. 17. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
91%
Nem számolták, mérték. És amit az 1-es is írt több módszer is volt rá.
nov. 17. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
64%
Amikor ember járt a Holdon, letett egy tükröződő felületet, amit lézerrel lőttek. A fénysebesség ismert. A kilövés és a tükrözött jel vétele között eltelt időből pontosan meghatározható a távolság.
nov. 17. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
94%

4: Már jóval a lézertükrök előtt tudták a Föld-Hold távolságot. Kb. Eratoszthenész korában már ismert volt (nagyjából ie.500 körül).


1946. februárjában Budapestről Bay Zoltán és munkatársainak sikerült (amúgy a világon másodikként) radar választ detektálni a Holdról (szintén jóval a lézer tükrök előtt). Ebből a kísérletből is lehetett már pontos távolságot mérni. 1946! És 1969-ben kerültek ki a lézer tükrök, 23 évvel korábban már Budapestről is megmérték. Amúgy irtózatos műszaki teljesítmény volt akkor. 1946 február. Egy évvel a Budapest kb. 80%-át elpusztító háború után. Úgy,hogy a németek egy rakás dolgot elvittek, majd amit a németek nem vittek el a Szovjetek "háborús jóvátétel"-ként elvittek ipart, mérnököket (ld. málenkij robot) meg úgy nagyjából mindent. És nem kellett hozzá lézer tükör.


Eratoszthenésznek még radarja se volt (ő meg kb. 2500 évvel a lézertükrök előtt már megmérte).

nov. 17. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
5%
Vittek egy tükröt és a ravilágított lézer visszatükröződésével.
nov. 17. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Hipparkhosz mérte meg és nem Eraszthotenesz. E. A Föld kerületét számította ki. Egyébként kb tényleg pontosan. Arra jutott, hogy a Hold távolság kb 30 Föld átmérő és valóban.
nov. 17. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
7: Bocs akkor rosszul emlékeztem, úgy emlékeztem, hogy Hipparkhosz csak addig jutott, hogy a Föld-Hold távolság kb. 30x a Föld átmérő, és ehhez képest a Hold átmérő arányát is tudta. És amikor Eratoszthenész megmérte a Föld átmérőjét abból már könnyen ki tudták számolni a Föld-Hold távolságot és a Hold átmérőt. De ezek szerint régen tanultam.
nov. 17. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
83%

#5 (15:08) írta:

1946. februárjában Budapestről Bay Zoltán és munkatársainak sikerült (amúgy a világon másodikként) radar választ detektálni a Holdról (szintén jóval a lézer tükrök előtt). Ebből a kísérletből is lehetett már pontos távolságot mérni.


Válasz:

A Bay-csoport kísérlete teljességgel alkalmatlan volt a Föld-Hold távolság "pontos" mérésére - mert még a pontatlan kategóriában sem számított használhatónak!


Csak annyit tudtak bizonyítani, hogy a kisugárzott rádiójelük nagyjából az ismert Föld-Hold távolságról verődik vissza - ezért így bizonyítást nyert, hogy nincs akadálya a rádióhullámok terjedésének a Holdig (a használt sávot nem blokkolja valamilyen plazmaréteg, stb.), és a Holdról is kb. úgy verődnek vissza, mint a földi talajfelszínről.


Ezeket a kísérleteket leginkább azért végezték, hogy bizonyítsák az űrbéli kommunikáció lehetőségét. Az Apollo programhoz már tudniuk kellett, hogy milyen sávokat lehet használni a kommunikációhoz és az óriási történelmi jelentőségű TV-közvetítéshez.

nov. 17. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 KicsiZsorzs válasza:
0%
Elmentek a harmadáig, azt megszorozták hárommal és már meg is volt az erdmény.
nov. 23. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!