Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az alábbi fotóról hogyan...

Az alábbi fotóról hogyan tudták felfedezni a Pluto legnagyobb holdját a Charon-t?

Figyelt kérdés

[link]


Azért ezek eléggé elmosódott képek, nem is kivehető róla egyetlen hold sem.



okt. 23. 19:36
 1/7 anonim ***** válasza:
82%
Nem foto alapjan fedeztek fel. Hanem a Pluto roppalyaja nem esett egybe azzal amit kiszamitottak. Es arra a kovetkeztetesre jutottak hogy kell lennie egy eronek ami hat meg ra. Es ez az ero volt az ismeretlen Charon hold.
okt. 23. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 sadam87 ***** válasza:
90%

Kérdező!

Ha elolvasod a cikket, ahonnan a kép származik, ott elég részletesen leírják. Mi ezen túl a kérdés?


#1

De, az ilyen képek alapján fedezték fel. Egy hold nem befolyásolja érdemben egy bolygó pályáját. (Maximum kicsit mozogni fog rajta.) Annyira semmiképp nem, hogy ezt akkoriban ki tudják mutatni.

A Neptunusz fedezték fel az Uránusz pályájának anomáliái alapján. (No meg a Plutót a Neptunuszén. Mondjuk utóbb kiderült, hogy nem a Neptunusz pályája volt eltérő a "normálistól", hanem egyszerűen rosszul számolták ki.)

okt. 23. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

"Egy hold nem befolyásolja érdemben egy bolygó pályáját. (Maximum kicsit mozogni fog rajta.) Annyira semmiképp nem, hogy ezt akkoriban ki tudják mutatni."

Ez nem teljesen igaz. A Charon annyira nagy a Plútóhoz képest, hogy a közös tömegközéppont (ami körül keringenek) a Plútón kívül található. Szóval ha egy fotó alapján ki tudták venni, hogy a bolygó alakja kissé elnyúlt az éppen félig takarásban levő hold miatt, akkor elvileg a bolygó látszólagos égi pályájára rakódó "rezgés" is megfigyelhető (legfeljebb sokkal kevésbé feltűnő).

okt. 24. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 sadam87 ***** válasza:
100%

#3

"Szóval ha egy fotó alapján ki tudták venni, hogy a bolygó alakja kissé elnyúlt az éppen félig takarásban levő hold miatt"

Csak nem a félig takarásban levő hold miatt volt elnyúlt az alakja. Hanem akkor látszódott elnyúltnak, ha a Charon a Plútótól számított legtávolabbi pontján volt a pályájának a Földről nézve. Földfelszíni teleszkópokkal (olyan trükkök nélkül, mint az adaptív optika, ami akkor még nem állt rendelkezésre) a légkör zavaró hatása miatt nem lehet felbontani a Pluto-Charon rendszert, akármilyen messze vannak egymástól tőlünk nézve. (Különben értelemszerűen nem lett volna szükség ilyen trükkökre, hiszen látszott volna külön a kettő a képen, amikor nincsenek takarásban. A Pluto Charon miatti mozgása ennél jóval kisebb. Hogy konkretizáljam: a képen látható folt sugara kb. a Charon pályájának felelhet meg, azaz durván 20 ezer km lehet. A Pluto-Charon rendszer tömegközéppontja meg a Pluto középpontjától kb. 2100 km-re van. Ráadásul mivel a folt az egész(!) Pluto-Charon rendszer, annak a középpontja nem hiszem, hogy elmozdulna a képen emiatt.

"(legfeljebb sokkal kevésbé feltűnő)."

Ugyebár az volt az állításom, hogy ezen az úton nem tudták akkor felfedezni. Mivel a másik módszerrel is majdnem 50 évig tartott rájönni, hogy a Plutonak van holdja, azt hiszem megegyezhetünk abban, hogy a másik módszerrel nem sok esély volt erre.

(Nyilván maga a "lötyögős" módszer működik, hiszen exobolygókat is így tudtat először felfedezni. De egyrészt nem tudom, mennyire volt meg a '70-es években, másrészt egy csillag színképelemzése valószínűleg jóval egyszerűbb. Egyrészt jóval fényesebb, másrészt ott nem nagyon zavar be a kísérő fénye szemben a Pluto-Charon rendszerrel, harmadrészt a csillag egyenletes fényt ad, míg a Pluto és Charon visszavert fénye erősen függ attól, hogy éppen melyik oldalát fordítja felénk, ami nem könnyíti meg az elemzést. Nem tudom, működik-e ilyen esetben is, de biztosan nem egyszerűen.)

okt. 24. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
#4 Rendben, köszönöm a kiigazítást, elismerem a tévedést, a #3-as válaszom téves.
okt. 24. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Én ezen a képen csak valami fekete pacát látok😅
okt. 24. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
#6: Rorschach-teszt, megbuktál! 😅
okt. 25. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!