Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Jupiter holdjain mennyire...

A Jupiter holdjain mennyire érezhető a Jupiter gravitációja?

Figyelt kérdés

Különböző súlyúnak éreznénk a tárgyakat a Jupiter felé levő oldalon (ahol "kivonódik" a hold gravitációs hatásából), illetve a Jupiterrel átellenes oldalon (ahol hozzáadódik)?


Azért éppen a Jupiter a kérdés, mert a legnagyobb a gravitációja a holdjaiéhoz képest.



szept. 9. 22:54
 1/6 anonim ***** válasza:
77%
Lehet érezni, legalábbis a holdak elég jól érzik. A súrlódás, amit okoz, az melegíti föl az ottani jeget annyira, hogy a hold belsejében megolvad.
szept. 9. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

A Hold is gyakorol gravitációs hatást a Földre, az okozza az árapályt, ez köztudott. Logikus, hogy a Föld még ennél is érezhetőbb, mérhetőbb gravitációs hatást gyakorol a Holdra.


Nem tudom, ez mekkora különbséget eredményez, tehát a Holdon álló űrhajós éppen a Föld "alatt" mérhetően mennyivel könnyebb lenne, mint a Holt távoli oldalán. Talán csak műszerrel mérni lehetne a különbséget.


De a Jupiter egyik holdján állva kézzelfogható, közvetlenül tapasztalható különbség lenne? Pld a Jupiter felé néző oldalon sokkal magasabbat lehetne ugrani? Esetleg egy nagyobb ugrással el lehetne hagyni az adott hold gratitációs vonzását, lerepülnénk a holdról és belezuhannánk a Jupiterbe? Az ellentétes oldalon viszont nem tudnánk nagyot ugrani mert a Jupiter nehézkedése is a holdra vonzana vissza?

szept. 9. 23:14
 3/6 anonim ***** válasza:
71%

Fordítva.

A holdnak van egy sebessége (és nem több).

A közelebbi oldalon lassabban megy, mint az adott helyen a súlytalansághoz szükséges sebesség, tehát a Jupiter jobban fogja vonzani.

A túloldalon meg éppen gyorsabban megy, ezért a Jupiter kevésbé fogja vonzani.

szept. 9. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 sadam87 ***** válasza:
62%

"Nem tudom, ez mekkora különbséget eredményez, tehát a Holdon álló űrhajós éppen a Föld "alatt" mérhetően mennyivel könnyebb lenne, mint a Holt távoli oldalán."

Nem sokat, hiszen a Föld gravitációja jobban vonzza a Holdat, mint a túloldalán álló űrhajóst, lényegében "kihúzza alóla". Pont ezért szokott 12 óránként dagály lenni, hiszen akkor is van, amikor a Hold a Föld ellentétes oldalán tartózkodik.


Egyébként ez alapján a link alapján a Hold felszínén kb. 20-szor nagyobb az árapály erő, mint a Földén:

[link]

A Jupiter hatása ennél jóval nagyobb lehet az ugyanezen oldalon található egyenlet alapján. (Durva tipp alapján a Föld Holdra gyakoroltéhoz képest az Io esetében kb. 250-szer nagyobb.) De azért így sem túl jelentős egy súlymérésnél.

Még ehhez jönnek a 3. válaszoló által említett mozgásból fakadó hatások. Plusz a keringés okozta gyorsulás.

szept. 9. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 sadam87 ***** válasza:
71%
*Az utolsó mondatban a hold forgása által okozott gyorsulást akartam írni.
szept. 9. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

F=G*m1*m2/r^2


nem bonyolult, számold ki

szept. 18. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!