Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan téríti el a fénynyaláb...

Hogyan téríti el a fénynyaláb útját a fény útjába tett félsík?

Figyelt kérdés
Mi van olyankor, ha mondjuk két félsíkkal úgy készítek szűk nyílást a fénynyaláb útjában, hogy nem egy síkba helyezem el őket, hanem egymással párhuzamosan, de egymástól kicsit távol vannak? Ilyenkor is van diffrakciós jelenség?

nov. 17. 20:29
 1/4 anonim ***** válasza:

1. A "félsík" egy geometriai fogalom, nem pedig egy optikai eszköz.


2. Ennek ellenére kb. leesett (talán jól) hogy mit akarsz kérdezni. A válasz pedig az, hogy ilyen esetben is megtörténik a diffrakció, mely a másféle geometriai elrendezés értelmében természetesen egy kissé más jellegű lesz.


3. A fény még akkor is át fog jutni, ha a két árnyékolólemez egyenes vonalban teljesen átfedi egymást, mert az első lemezen kihajlott fény már így megkerülheti a második lemez élét is!

nov. 17. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Tudsz erre valami képletet is mondani, hogy milyen szögű lesz a diffrakció?
nov. 17. 21:16
 3/4 anonim ***** válasza:

Annak nem egy konkrét szöge van, hanem egy szögtől függő intenzitásfüggvénye, mely a két (fél)árnyékolás fényterjedési irányú távolságától is függ (leginkább a hullámhosszal összevethető kisebb távolságok esetén).


Nem vagyok hullámoptikai specialista, így nekem is jól eltartana kiguglizni a pontos összefüggést. Így vagy vársz egy olyan válaszadóra, aki ebben is járatos - vagy önállóan kiguglizod a témát!

😁

nov. 17. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Erre "szép" képletet nem igazán fogsz találni.

Tegyük fel, hogy egy síkhullám jön, merőlegesen a síkokra.

Amikor még csak a közelebbi síkkal találkozott, de a másodikkal még nem, azt úgy hívják, hogy "edge diffraction" (diffrakció él mentén, "knife edge diffraction"). Erre van formula, keress rá, elég bonyolult.

Na most a második él, már nem síkhullámot, hanem az első késél által létrehozott bonyodalmat kapja.

Persze ezt is ki lehet számolni, beadod egy diffrakciós integrál, pl. Kirchoff-Fresnel bemenetének és kiad valami extrém bonyolultat.

A gyakorlatban többre mész valamilyen numerikus számolással. Ebből is van egy csomó (konvolúció, Kirchoff-Fresnel, Sommerfeld 1-2, távoltérben sima Fourier transzformáció..)•

nov. 18. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!