Mennyi az esély rá, hogy teljesen eltűnik a tél 100 éven belül? Mennyire kamu a globális felmelegedés?
2024 volt a legmelegebb év Magyarországon, 2023 után globálisan is. Ennek ellenére sosem hasonlítanak a kisjégkorszak előtti állapotokhoz, amikor mondjuk annyira meleg volt a félteke, hogy jégsapkák sem voltak. Akkor milyen lehetett az élet Európában és más kontinenseken?
Én nem szeretem a telet, és szeretném átélni azt amikor jégmentes a bolygó. Vajon miként viselkedne az időjárás Magyarországon? Még forróbb nyár lenne és nagy aszály? Van esély, hogy 100 éven belül eltűnik legalább a tél és nem kell elviselni ezt a szürke, ködös, hideget? Nekem mindig is sok volt ez a 4 évszak, sosem szerettem, megviseltek a váltások. Sajnos elköltözni sosem tudtam, nem tehettem, pedig szívesen mentem volna dél felé ahol csak nyár van szinte. A globális felmelegedés mennyire kamu?
A tél eltűnni nem fog, hiszen az lényegében a hideg évszakot takarja. Mallorcán például olyan 8-16 Celsiust jelent a tél.
Ha a hóra, fagyra gondolsz, a mennyisége csökkenhet, ma sincs már annyi, meg akkora havazások a legtöbb télen, amik gyerekkorokban még szinte minden évben előfordultak. De eltűnni aligha fog, a közeljövőben legalábbis biztosan nem. Még ha melegszik is az átlaghőmérséklet, azért nem annyira drasztikus hogy az itteni fagyos telek lehetősége csak úgy megszűnjön létezni. Pl ha északi, keleti frontok dominálnak, azok igen zord időt tudnak magukkal hozni.
"Ennek ellenére sosem hasonlítanak a kisjégkorszak előtti állapotokhoz, amikor mondjuk annyira meleg volt a félteke, hogy jégsapkák sem voltak."
Ez főleg azért lehet, mert a kisjégkorszak előtt nem volt annyira meleg a félteke, hogy nem voltak jégsapkák. Itt a második ábrán látszik az arktiszi jégtakaró kiterjedése az elmúlt 1450 évben:
Nem tudjuk, mióta borítja folyamatosan jég az északi sarkvidéket, de a becslések szerint legalább 700 ezer éve.
A Antarktiszon még régebbi a jégborítás, eszerint a cikk szerint a Kelet-Antarktiszi Jégtakaró 34 millió éves.
"és szeretném átélni azt amikor jégmentes a bolygó."
Nem hiszem, hogy tényleg szeretnéd átélni. Vagy tényleg arra vágysz, hogy a jelenleg emberek által lakott területek jelentős részét elöntse a tenger? Hogy az egyenlítői régiók lakhatatlanná váljanak? Hogy a fajok túlnyomó többsége kihaljon?
"Még forróbb nyár lenne és nagy aszály? "
Elég valószínű.
"Van esély, hogy 100 éven belül eltűnik legalább a tél és nem kell elviselni ezt a szürke, ködös, hideget?"
Attól függ, hogyan definiálod a telet. A Dél-Alföldön már most sem nagyon szokott hó lenni.
"A globális felmelegedés mennyire kamu?"
Semennyire. Csak nem biztos, hogy olyan jó lesz neked, mint amennyire azt gondolod.
3
Ha a sivatagban tudnak termelni akkor az Alföldön is meg kéne tudni. Persze ahhoz változtatni kénevezen a szűkmarkú beszűkült földműves hozzáálláson.
Nem maga a felmelegedés az amire kérdőjelet tesznek, hanem az oka és távlatai azok. Mérhető a felmelegedés és még laikusan is megfigyelhető, így nem kérdés az, hogy egyáltalán van-e felmelegedés.
Nagyjából 400 000 éve például nagyon meleg volt és Grönlandon sem volt jég, Európa kontinentális részén meg nagyon meleg volt. Szóval a klíma változik és mindig is változott és azt kérdőjelezik inkább meg, hogy az emberi tevékenység mennyit és hogyan tesz hozzá.
A közeljövőben szerintem sem szűnik meg a hideg tél errefelé, de szerintem is jó, hogy kevesebb a havazás, nincs latyak olvadáskor, nem szükséges már hóálló csizma télen, mint régen, és a fűtésben és hidegben is kedvezőbb. Csak kihat a nyarakra is és ott meg nem jön ki kedvezően.
Ma már globális éghajlatváltozásról beszélnek, mivel inkább a szélsőségek növekedéséről van szó, mint felmelegedésről. Úgyhogy a fagy nem fog eltűnni, csak ritkább lesz, szeszélyesebben fog előfordulni, és néha erősebb is lesz, mint most.
A mezőgazdálkodásról pedig majd a törököktől kell tanulnunk, nálunk lesz olyan éghajlat, mint ami most Anatóliában van.
"A mezőgazdálkodásról pedig majd a törököktől kell tanulnunk, nálunk lesz olyan éghajlat, mint ami most Anatóliában van."
Itt még lehetne még mit tenni, hogy ne Anatólia, vagy Babilónia legyünk. Persze megoszlanak a vélemények, hogy a sivatagot az ember csinálja 6000 éve, vagy volt egy természetes éghajlatváltozás. De azért a Kárpát-medencében ne fogjunk már mindent az éghajlatváltozásra, amikor lokálisan lehetne mit tenni, hogy ne Andalúzia legyünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!