Ha Grönland-, az Északi- és Déli-sark, valamint a magashegységi jégtakarók, gleccserek a globális felmelegedés/klímaváltozás hatására teljesen elolvadnának, az hány méterrel emelné meg összességében a világtengerek és óceánok vízszintjét?
Egy csomó oldalt átböngésztem, de szinte mindegyik mást állít (hol 50, hol 80 méterről beszélnek).
Még ehhez hasonló oldalakat is megnéztem, mindhiába: [link]
Ez egy rendkívül bonyolult kérdés. Eleve sose volt ilyen az emberi emlékezetben, a meteorológiai megfigyelések, bármilyen méréssel kombinálva kb 170 éve zajlanak, ami azt tekintve, hogy utoljára a gleccserek teljesen elolvadva, több mint 10000 éve voltak, elég kicsi időtáv. A klímaváltozásról főleg azt lehet elmondani, hogy nagyon keveset tudunk az okairól, a várható következményeiről és a hatásairól. Ha ez így halad, akkor kb 100-200 éven belül láthatunk olyat, hogy a tengerszint érdemben emelkedik valamennyit.
Nem vagyok klímaszkeptikus, de azért nem találsz erre vonatkozóan érdemi infot, mert nincs olyan felelősséggel gondolkodó intézmény, aki erre vonatkozóan bármilyen előrejelzésre vállalkozna. Többek közt ezért is nehéz bármilyen módon érzékeltetni a klímaváltozás hatásait. Rendkívül bonyolult, azok számára is nehezen érthető, akik benne vannak stb stb.
"Roppant nehéz ezt felbecsülni,mert nem ismerjük a pontos mennyiségeket, vagy azt, hogy a jégből mennyi van a víz alatt, mert az speciel csökkentheti a vízszintet, mivel a jég térfogata nagyobb, mint a vízé, így ha elolvad, nem nő általa, hanem ellenkezőleg - apad a tengerek szintje."
A jégből sehol sincs annyi a víz alatt, amennyitől apadna a tengerek szintje. Vagy lebeg, mint az Északi sark, és akkor nem változik a vízszint, vagy szárazföldön van, mint az Antarktisz, és attól emelkedik. Vízszint akkor süllyedne, ha a jeget valamilyen erő (pl. szárazföld nyomása) lent tartaná a víz alatt. De ilyet meg sehol sem ismerünk.
"Utolsó jéghegyről még nem hallottál?"
De, hallottam. Mi van velük?
"A jégből sehol sincs annyi a víz alatt, amennyitől apadna a tengerek szintje. Vagy lebeg, mint az Északi sark, és akkor nem változik a vízszint,"
A lebegő jég - és a jéghegy is ilyen - kilencven százaléka víz alatt van. Az Északi jeges tenger legmélyebb pontja: Fram Basin -4665 m; az Eurázsiai medence -5450 m, de átlagban 3 km, így egészen biztosan jelentős mennyiségű jég van víz alatt az Arktiszon.
A jégnél nem az a lényeg hogy lebeg vagy víz alatt van, hanem Archimédesz úr törvénye: minden vízbe mártott test a súlyából annyit veszt, amennyi az általa kiszorított víz súlya és ez a térfogatra is érvényes, azaz pont annyival lesz több az olvadt víz mennyisége, amennyit jég állapotban kiszorított, azaz a tenger szintje a vízben lévő jég miatt nem fog változni, mindegy hogy lebeg vagy víz alatt van.
Ez persze az én véleményem, jelezzetek, hogy határolódjam el magamtól, ha baromságot írtam. Amúgy így leírva az Archimédesz törvényét hirtelen elbizonytalanodtam a fizika tudásomban, ami a semmi és a valami közt van:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!