A Csillagok mindig ugyan ott vannak, ún' ugyan ott látszódnak, éjjel-nappal, télen-nyáron?
Példa,
Ha ugyan azon az ablakon nézek ki nap mint nap ugyan azt az égboltot a csillagaikkal látni?
(Kivéve ugye a bolygókat.)
Mi is forgunk es keringünk A Föld.
Hogy is van ez?
#10
"a a legközelebbi csillagot a földi viszonyokba képzeljük, akkor az tőlünk 3500 m-re lesz, a föld keringése ekkor egy 1 m átmérőjű ellipszist (majdnem kör) jelent."
Vicces, hogy te beszélsz pongyolaságról. Egy másik kérdésnél már ugyanerre az arányodra leírtam, hogy teljesen rossz (valójában ha a Föld pályájának átmérőjét 1 méternek vesszük, a legközelebbi csillag durva számolással 125 km-re lenne), erre te leírod újra. Szép...
(Mellesleg ha már a pongyolaságál tartunk, az mennyire pongyola, ha valaki a Föld (mint égitest) nevét folyamatosan kisbetűvel írja?)
"Ami a Göncölt illeti, ott is ugyanez a helyzet, csak éppen a Göncölt alkotó csillagok földtől való távolsága rendkívül eltérő. "
Hát ez pont nem annyira nyert. Persze nincsenek nagyon közel egymáshoz, de csillagászati értelemben nagyon távol sem, a Földtől való távolságuk 78 és 124 fényév között változik.
Sőt, a hétből öt csillag (amik ráadásul elég közel is vannak egymáshoz) együtt is mozog, ami arra utal, hogy közös eredetűek (valószínűleg egy közös nyílthalmazból származnak).
"Ezért a látszó helyzetük egymástól elmozdul a föld keringése során."
A Föld keringése miatti látszólagos elmozdulása (parallaxisa) még a legközelebbi csillagoknak annyira kicsi, hogy nemhogy szabad szemmel, de még távcsővel is nagyon nehezen látható. A 19. század elejéig ki sem tudták mutatni, de még utána is jó darabig csak a legközelebbi csillagok esetében.
"A cirkumpoláris csillagokat nem egész évben, hanem egész nap látjuk."
De, egész évben is látszanak éjszakénként. Meg persze az éjszaka folyamán is végig. (Persze ha derült az ég.)
Hm… Úgy néz ki, tévedtem. A déli sarkponton mégiscsak épült egy kis házikó:
[link] enwp.org/Amundsen%E2%80%93Scott_South_Pole_Station
Az mondjuk nem világos, hogy van-e tetőablaka, amin ki lehet nézni télen, de ha igen, akkor van 4-5 tucat ember, aki azon keresztül bármelyik éjszaka kinéz, ugyanazokat a csillagokat látja. Persze nem ugyanott lesznek, és nem ugyanúgy fognak állni: éjjel 1 órakor fejjel lefelé lesznek ahhoz képest, ahogy éjjel 13 órakor voltak.
(Persze ez a 4-5 tucat kicsit kevesebb, mint a 8-9 milliárd, így valószínűtlen, hogy köztük vagy. Szóval a válaszom lényegi része mellett kitartok, azaz 'nem' és 'nem'.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!