Hány foknál szokás fűtést bekapcsolni és télikabátot kezdeni hordani, ill. elrakni a fűtést és a télikabátot is?
Nem tudom, mi a jó kategória a kérdésemnek, mert engem most az átlag, általános szokás érdekel.
Nem Magyarországon élek, és mindig nevetek azon, amikor egyesek már az első hűvösebb szellőre előveszik a téli sáljukat vagy sapkájukat, illetve azt tudom, hogy sok helyen központilag kapcsolják be a fűtést, bennem viszont az van, hogy november van, ami ősz, hiába van épp Budapest egyes helyein tök téli hó, attól még ősz van, ősz vége, oké, de inkább a hőmérőimet nézném...
Szóval hány foknál szokás be- és kikapcsolni a fűtést és/vagy előszedni meg eltenni a téli kabátot?
Ha mozdulatlanul fogok kint ülni, akkor kb 16 foktól kell a kabát.
Ha sétálni megyek valahova: 10 fok.
Minimum 20-22 fokra van szükségem a szobámban, szóval akkor fűtöl, ha lehűl, akár nyáron is.
És én is külföldön élek jelenleg, itt elfogadott a maszk is melegítő kiegészítőnek. Kesztyűt általában hanarabb szoktam venni, mint kabátot, mert úgy vettem észre, hogy én a végtagokban adom le a hőt először. Sálat még hűvösebb nyári napokon is hordok, sokszor vagyok megfázva és sokat segít, hogy ne legyen rosszabb.
És még egy dolog, ha egész napra megyek el otthonról, reggel és este lehet 7 fok, napközben pedig 18, ilyenkor lesz nálam kabát.
Az szerintem egy jó indikáció, hogy mikor indul be a távfűtés. Ha egy nap lemegy az átlaghőmérséklet 10 C fok alá, vagy egymásutáni 3 nap 12 C fok alá.
Persze kérdés, tudja-e valaki testi élményhez kötni az átlaghőmérséklet bizonyos értékét.
Nálunk egyedi fűtés van, a főkapcsolót akkor kapcsolom be, ha 10 fok körül kóvályog a külső hőmérséklet (ide nem értve egy-két hidegebb éjszakát, ha napközben szépen felmegy a hőmérséklet akár 16 fok fölé, napsütéses, szélcsendes időben), s onnantól a szobatermosztátra van bízva.
Én ráadásul alapvetően biciklin járok a hegyes-völgyes, hűvös városban, tehát rám duplán érvényes az időjárás minden jellemzője.
Van esőkabátom és esőnadrágom is, ezeket már jó ideje hordom napi szinten akkor is, ha nem esik semmilyen csapadék, mert széldzsekiként is funkcionálnak. Biciklin azt fedeztem fel a hegyes-völgyes városban, hogy míg élmény a lejtőn csúszdázás, az ellenszél az alapvető fahajlító szélhez pluszban még képes a köldökömig behatolni a teljes testemet lefagyasztva, még szélcsendben is, fagyasztással tönkretéve a lejtő adta élményt, legyen rajtam száz réteg is, szóval a derékvédelem és a nyakvédelem szorosan alap.
Hegymenetben viszont rövidujjú pólóig is képes vagyok visszavertőzni télvíz idején, szóval hagymás réteges öltözködés alap, útközben is vetkőzve...
Ezen kívül polár a barátom, és a télikabátom amúgy is kivehető polár belsővel, esőkabát külsővel nem túl vastag, viszont szerintem a rétegek száma számít, ahogy a Holnapután c. filmből is megtanulhattuk...
Én még nem vettem elő a fűtésemet, én fürdőszobába való falimelegítővel szeretek fűteni, nem a falon tartva, hanem a földön, hiszen a meleg fölfelé száll és nem csak a plafont szeretném melegíteni, de egyedül élek, nekem jó ez így, még úgy is, hogy így bármi beleeshet és megéghet, ahogy pokróc égett is már meg kicsit egyszer, ez tényleg hátránya. Az elektromos radiátor is jó lenne, csak épp az túl nagy és túl nehéz a sajnos állandó költözéshez pár évente...
Légkondi van a lakásban, azzal fűthetnék is, de nagyon nem szeretem használni, mert iszonyatosan szárít, nyáron is inkább ventilátort használok emiatt, ráadásul a melegítésre használt légkondiról nekem mindig a hajszárító jut eszembe a mechanizmusáról: meleg levegőt fúj, aztán kisebesedik a kezem-orrom, mert sajnos körülöttem szinte mindenhol azzal fűtenek sajnos, bár az is igaz, hogy egyre kevésbé, szerencsére, tán más is utálja a szárító hatását.
Erre nincs szabály!
Ha fázól bekapcsolod. Ha meleged van kikapcsolod.
Így van. Nincs szabály hozzá és nem kötelező sehol sem. Kivétel a társasházaknál, ott nem megengedett a leg hidegtűrőbbhöz igazítani. Ha arra vagy kíváncsi, mint írtad, hogy az átlag, az általános szokás mi, akkor vannak nagyságrendek a társasházaknál és egyénileg is van a többség szokása.
Itt van néhány német lap erről...
Heizung
"Költségmegtakarítás: Hány fokról fűtesz?"
"Hány fokról fűtesz? Az épület dönt!"
"1977 előtt épült - 15-17 Celsius-fok között
1977-1995 között épült - 14-16 Celsius-fok között
1995 után épült - 12-15 Celsius-fok között
Alacsony energiafogyasztású ház - 11-14 Celsius-fok között
Passzív ház - 9-11 Celsius-fok között"
Vattenfall
"Mikor javasolt melegíteni?"
"Minimális hőmérsékleti előírások
Milyen hőmérséklet szükséges a beltérben? A jelenlegi jogszabályi helyzet szerint alsó határként 18 Celsius-fok a beltéri hőmérséklet, amely alá még éjszaka sem szabad csökkenni."
Baur német online shop a kabátoknál
"Hőmérséklet: Mikor megfelelőek a téli kabátok?
A téli kabátok általában 10 Celsius-fok alatti hőmérsékletre alkalmasak."
Lengyeleknél
"Fűtési szezon Lengyelországban – mikor kezdődik és meddig tart?"
"Régebben a törvény sokkal pontosabban válaszolt arra a kérdésre, hogy mikor kapcsolták be a fűtést. A korábbi irányelvek szerint, amint a külső levegő hőmérséklete 12 °C alá süllyedt , minden fűtőberendezést bekapcsoltak."
"Mióta van fűtési szezon?
Jelenleg az infrastrukturális miniszter, nem pedig a gazdasági miniszter rendelete vezérli . A fűtési szezont Lengyelországban a helyiségek hőszintje alapján határozza meg. Milyen hőmérsékleten kapcsol be a fűtés? Az épületben a radiátorokat akkor kell bekapcsolni, ha a szobákban a 20°C-ot, a fürdőszobában a 24°C-ot kell elérni."
"Erre nincs szabály!"
Nincs, csak a normális, modern országokban gyakorlatilag ugyanolyan körülmények között kezdenek el fűteni, mint ahogy az idézett. korábbi lengyel szabályozás is mutatja.
A németek bírták nagyon a hideget, egyik rokonom, aki sokat járt az NSZK-ba ottani rokonaihoz, egyszer mesélte, hogy olyan valakinél aludt, aki egy ottani elműnél dolgozott, és 'alighanem ez volt az egyetlen lakás az országban, ahol márciusban még temperálás folyt'. Hát ez a hetvenes évek végén volt. Bár most olvastam valakinek az élménybeszámolóját, aki német barátnőjénél aludt (sajnos, nem tudom felidézni, hol olvastam)...
Na meg az angolok! Az meglepő volt, mikor eljött ismerősünk egy szentendrei kirándulásra egy szál pólóban, rajtunk meg már a hosszúujjú ing, pullover és bélelt dzseki is elfért - ez is már 30 éves történet.
Az angolok és a hidegtűrés témáról, meg a lengyeleknél említett korábbi szabályozásról jut eszembe, hogy amikor a módszerváltás után pár évvel nagy volt még a lendület, hogy felemeljenek bennünket a civilizált élőlények sorába, én kísérőként voltam kint egy gyerekeknek szóló alapítványi nyelvtanfolyamon, de ugyanúgy házaknál voltunk elszállásolva, és a házinéni mondta, hogy kaptak eligazítást, hogy a kelet-európaiak szeretik a meleget (és ő rendesen minden reggel, körülbelüli felkelésünk időpontjában be is kapcsolta a házi központi fűtést, míg le nem jöttünk reggelizni, na, abban a pillanatban ki is kapcsolta) meg szeretnek sokat enni. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!