A sivatagban könnyebb megélni, mint a tajgán?
A sivatag olyan terület, amelynek vízháztartása állandóan veszteséges. Az ilyen helyeken az éves csapadék általában nem éri el a 250 mm-t. Vannak olyan helyek, ahol évekig nem esik az eső. A szárazság miatt a talaj terméketlen; többnyire csak a kimondottan szárazságtűrő és pozsgás fajok élnek meg itt. Maga a talaj azonban éppen olyan változatos lehet, mint a termékeny tájakon, és eszerint a sivatag lehet.
Főként tűlevelű fákból álló sűrű őserdő Európa és Ázsia északi részén mint növényzeti öv. A tajga széles sávban húzódik végig Szibérián. A tajgán is új városok épülnek.
Döntsd el magad.
Afrika sokkal nagyobb annál, mint ahogy a térképeken ábrázolják.
Területe 30 millió négyzetkilométer, nagyobb, mint egész Európa, Kína, India, Japán, és az Egyesült Államok együttvéve.
Viszont, ha megnézel egy népsűrűség térképet, hatlámás fehér terülteteket láthatsz, ahol alig élnek emberek. A Szahara 9millió négyzetkilométer, délen a Kalahári barátságosabb, és kisebb is "csak" 930 ezer négyzetkilométer, de a kontinens területének harmada ez a két sivatag.
A túlnépesedés tény, de nem a négyzetkilométerre levetített emberek száma miatt, hanem az éghajlati, és politikai, gazdasági viszonyok miatt.
Afrika nem tud annyi embert ellátni élelemmel, a sivatagok jelentős része élhetetlen.
A tajgában meg lehet tanulni élni, de a sivatagban, víz nélkül nem lehet hosszú távon túlélni.
" Majdnem egész Finnország a tajga övezetben fekszik, úgyhogy kicsit erős ez a "a tajgán meg senki nem lakik" kijelentésed"
De a népesség 80%-a a déli részen él, ami még pont beleesik az északi mérsékelt övezetbe.
A sivatagban víz nélkül szomjan halnak az emberek, és kb semmiféle gazdasági tevékenységet nem tudnak végezni víz nélkül. Az, hogy az oázisok közötti karavánutakon átkelnek, és eltöltenek néhány napot a sivatagban még nem azt jelenti, hogy ott hosszú távon meg is tudnának élni, sőt hatalmas területek vannak, ahol még karavánutak sincsenek, teljesen lakatlan a vidék.
Az északi, hideg övezet ezzel szemben igaz, hogy gyéren lakott, de ott élnek emberek. A különbség az, hogy minek éljen ott, ha nem muszáj, a hideg, a fagy megnehezíti a tevékenységet, de teljesen el nem lehetetleníti.
Nem könnyű ott az élet, de évezredek óta megbírkóznak a kihívásokkal az ott élők, igaz a csoportok szerveződése nem sokat változott az évszázadok alatt, családok, klánok jelentik az egységet, rénszarvasok, a halászat, vadászat, a kereskedelem a megélhetést.
Sőt, vannak nagyobb városok is a fagyos vidékeken:
Az afrikai sivatagoknak van egy nagy előnye: a víz egész évben folyékony. Ha valahonnan bőséggel van vized, határozottan könnyebbé válik az élet, egész évben termeszthetsz növényt étkezésre és az állatok takarmányozására, a talaj pedig jelentős mértékben feljavítható. Na de mi a fenét termesztesz a tajgán, ahol rettentő lassan bomlik le minden, a talaj tápanyagban szegény, meg úgy alapvetően az év 8 hónapjában fagyos a föld?
Egyébként Afrika lakosságának legnagyobb része egyébként nem sivatagban lakik, hanem minimum szavannán, ahol van legalább néhány esős hónap. A sivatagi lakosság meg jelentős részben a Nílus mentén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!