Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi müködteti az atomot?...

Mi müködteti az atomot? Honnan van az energiája és meddig működik?

Figyelt kérdés
Tételezzük fel, egy (1) hidrogén atomot el lehetne helyezni úgy, hogy semmiféle más anyaggal nem kerülhetne kölcsönhatásba, mi történne? Változna a belső energiája? Meddig létezne?

okt. 27. 05:27
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
5%
Hidrogen atom nem letezik. Csak parosaval fordul elo. Normal korulmenyek kozt orok életű
okt. 27. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
91%

Hogy a proton képes-e bomlani arról megoszlanak a vélemények. Van aki szerint egy magában álló proton nem tud elbomlani, csak ha van melette neutron, mások szerint egy darab magában álló proton is képes elbomlani. Ez most egy aktívan kutatott terület, és ha elolvasol 3 cikket abban kb. 5 különböző állítás fog szerepelni. Szóval jelenleg erről kevés a tényleg megbízható ismeret.


Ami többé kevésbé elfogadott, hogy a proton felezési ideje (jelenlegi tudás szerint): 1.67×10^34 év. Ennyi idő után esik szét X mennyiségű proton fele. A legvalószínűbb elmélet szerint a proton egy pozitronra és egy semleges pion nevű részecskére bomlik.


Belső energia: egy darab atom (molekula) esetén nagyon nehéz "anyagról" beszélni. És így a belső energia fogalma (ami gázokra, folyadékokra, szilárd anyagokra van első sorban értelmezve) nehezen megfogható.


Az, hogy egy protonnak lehet valamilyen energiája az spec.rel-ből következik (E=m*c*c) de ezzel megint óvatosan kell bánni, mert sok félre értésre ad okot. Talán Kis Lacinak van erről egy nagyon jó cikke, csak most nem találom, hogy hol olvastam.


A dolognak van egy már-már filózófiai jellegű része is, hogy a "tökéletes semmiben magában álló protonnal" mi történik. Ugyanis ekkor bejön (részben a Heisenberg határozatlansági relációjának eredményeképpen) a kvantumfluktuáció jelensége (ld.: [link] ), és máris megszűnik a protonunk körül a "tökéletes semmi". Mert megjelennek ún. virtuális részecskék (ezek persze utána anihilálódnak), és egészen érdekes dolgok történhetnek. Vannak olyan elméletek (egészen sok), amelyik azt mutatja, hogy kvantum szinten a "tökéletes semmiben" (amiről a kérdés szól), rövid ideig sérülhet az energiamegmaradás törvénye is. De ez már az a szintje a kvantummechnaikának amit szerintem néhány száz ember ért igazán a Földön. Szintén talán pont Kis Lacinak van erről valahol a neten egy előadása, illetve a Tiktokon van egy csillagász figurának egy sorozata (Kozmológia Cool címmel, így rákeresel és több videót is csinált ebben a témában). Érdemes azt is végig nézzed, meg bekövetni a bácsit, mert szokott liveozni is és ott krédezni is lehet tőle ebben a témába.

okt. 27. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
5%
Ez a tudomány rovat, tehát kérném az ellenérveket az első válaszra. 1 hozzászólás van, a többiek csak lehúzták a választ.
okt. 27. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 Mojjo ***** válasza:
100%

@3: Én mondjuk pont nem pontoztam le, de a három mondatodból kettő téves, egy meg vagy az, vagy nem, mert jelenleg nem ismerjük az igazságot.

Természetesen létezik magányos hidrogénatom. Igen, ha csak teheti, összeáll hidrogén molekulává - ha teheti. Ha nem teheti, akkor pedig nem fogja azt mondani, hogy a fenébe is, akkor inkább nem létezem. (Esetleg úgy lett volna korrekt a megfogalmazás, hogy a közvetlenebb környezetünkben a természetben csak nagyon rövid ideig fordul elő hidrogénatom és tipikusan kettesével megtalálható.)

Ami az örök életet illeti, ahogy az utánad szóló is írta, nem tudjuk az-e, vagy sem. A proton stabilitása vagy esetleges bomlása vitatott és tisztázatlan téma.

okt. 27. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 Mojjo ***** válasza:
78%
Egyébként szerintem rengeteg ember a pontokért nyomkodja a gombokat. Ha többségben van a zöld, akkor a zöld gombot, ha a piros van többségben, a pirosat, mert így lehet vele pontot szerezni. Hogy az mire jó, azt mondjuk nem tudom, de ez más kérdés. A lényeg az, hogy felesleges azzal foglalkozni, milyen értékelést kapott a válaszod, mert legtöbbször pont semmi jelentősége és jelentése nincs.
okt. 27. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:
2/2 Köszönöm! Közben találtam én is a “tartósságra” egy 10^35 évet, ami nagyságrendileg közel áll. Csak a relatív egyszerűsége miatt választottam a hidrogént, mint proton-elektron párost és az üres teret, hiszen ennek a fenntartása ilyen időintervallumban hihetetlenül sok energiát feltételez, aminek származnia, és fenn kell(ene) állnia a teljes élettartam alatt. Van, lehet ebben a szerkezetben (és persze a többi elem szerkezetében) ennyi? Lehetséges esetleg külső betáplálás? A nehézion-gyorsítókban előforduló kvantumfluktuáció rövid időtartamát magyarázhatja az elérhető energia elégtelensége? Elnézést kérek, hogy egy komentben ezt mint rád zúdítom! Ha valakinek van ideje és türelme, érdeklődve olvasom.
okt. 27. 11:07
 7/21 anonim ***** válasza:
97%

#3 - létezik atomos hidrogén!


Normál körülmények között "naszcens"-nek nevezik, mert tényleg gyorsan kötésbe lép - minimum önmagával, de magasabb hőmérsékleten mindig az atomos állapot lesz a nyerő forma.

okt. 27. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
69%

"zen ennek a fenntartása ilyen időintervallumban hihetetlenül sok energiát feltételez, aminek származnia, és fenn kell(ene) állnia a teljes élettartam alatt."


A protonok, atomok, meg úgy általában minden részecske az energiáját mindig a környezetétől kapja. Fotonok milliárdjai utaznak át az univerzum minden köbcentijén folyamatosan, ezek kisebb-nagyobb hullámhosszúak, így kisebb-nagyobb mértékben gerjesztik az atomokat, részecskéket. Ezek gerjesztés után visszaugranak alapállapotba, miközben kibocsátanak egy fotont, ami majd egyszer valahol el fog találni egy másik részecskét. Minden atom minden másodpercben milliárdnyi fotont nyel el majd bocsát ki ebben a fényözönben, innen az energiájuk.

okt. 27. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
Elnézést - a #7 (11:15) válaszom egy másik kérdés alá tartozik, csak valami megzavart, és így véletlenül rossz helyre írtam!
okt. 27. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 Mojjo ***** válasza:
100%
@9: Most zavart meg valami, ugyanis azt a válasz jó helyre írtad ide.
okt. 27. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!