Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az abszolút nulla foknál...

Az abszolút nulla foknál lehet hidegebb?

Figyelt kérdés

szept. 2. 19:20
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Alapjában nem, és volt már ez a kérdés.
szept. 2. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Mad Max2 válasza:
100%
A jelen tudásunk szerint nem
szept. 2. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
69%

Negatív hőmérséklet

Olyan hőmérsékletek, amik negatív értékkel vannak kifejezve a megszokott Celsius-, vagy Fahrenheit-skálán, hidegebbek, mint a skáláknak megfelelő nulla fokok. Bizonyos rendszerek el tudnak érni valóban negatív értékeket, a termodinamikus hőmérsékletük (kelvinben kifejezve) lehet negatív mennyiség. Az ilyen, valóban negatív hőmérsékletű rendszerek nem hidegebbek, mint az abszolút nulla fok. Inkább egy negatív hőmérsékletű rendszer melegebb, mint bármilyen más rendszer pozitív hőmérséklettel, olyan értelemben, hogyha két ilyen rendszer találkozik egymással, a hő a negatív hőmérsékletűtől fog a pozitív fele tartani.


A legtöbb rendszer nem tud negatív hőmérsékletet elérni, mivel energia hozzáadásával nő az entrópiájuk. Néhány rendszernek viszont van egy maximum mennyiségű energiája, amennyit meg tud tartani, és ahogy közelednek a maximum felé, az entrópiájuk csökkenni kezd. Mivel a hőmérsékletet az energia és az entrópia közti kapcsolatból határozzuk meg, az ilyen rendszerek negatív hőmérsékletet tudnak elérni energiafelvevéssel. Ennek eredményeképp a Boltzmann-faktor (e-E/kT) negatív hőmérsékletű rendszerek esetében növekedik, mintsem hogy csökkenjen növekvő energia mellett. Ebből adódóan egyetlen teljes rendszernek sem lehet negatív hőmérséklete, mivel nem létezik legmagasabb energiaállapot, vagyis az állapotok lehetőségeinek összegei eltérnének a negatív hőmérséklettől. Azonban kvázi egyensúlyi rendszerekre ez nem vonatkozik, vagyis effektív negatív hőmérséklet elérhető.


2013. január 3-án fizikusok bejelentették, hogy a világon először létrehoztak egy kvantumgázt káliumatomokból, aminek a hőmérséklete negatív volt.


[link]


Google a barátod...

szept. 2. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
100%
mit nem értesz azon, hogy abszolút nulla...?
szept. 2. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 EagleHUN ***** válasza:
100%

Az előző jó válaszok alá kiegészítés.

Az abszolut 0 -t ( 0K ) úgy számították ki hogy különböző fémek (pl hőtágulási) görbéit rajzolták fel és hogy kb ezek hol találkoznának egy pontban.

Ez tulajdonképpen azt jelentené hogy ott semmi sem rezeg, az atomjai anak az anyagnak mozdulatlanok.


Költői kérdés kérdezőhöz, hogyan lehetne kevésbé rezegni annál ami már megállt? Na ezért abszolút. Ennek nincs negatív tere mint a többi skálának. ( Más kérdés hogy elérhetetlen állapot. )

szept. 3. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
80%
Vannak jelenségek, amit negatív hőmérséklettel írnak le, de itt nem valós negatív hőmérséklet van, hanem csak a vizsgált szempontok szerint úgy néz ki, mintha negatív lenne a hőmérséklet. Ez azonban csak a megfigyelt jelenségre, nem az egész rendszerre igaz. Ha jól emlékszem a lézereknél tanultunk ilyeneket. Ott az elektronok állapotára vonatkozott. (Mondom, ha jól emlékszem)
szept. 3. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!