Szerintetek létezhet "abszolút hely"? Egy pont a térben, aminek a tényleges, abszolút (tehát nem máshoz viszonyított) lokációja nem változik. Leírásban kifejtem:
A Földön nem létezhet, mert a Föld kb 1670 km/h sebességgel forog a tengelye körül.
A Földet elhagyva a Föld közelében sem létezhet, mert a Föld gravitációs ereje miatt keringene a Föld körül, akárcsak a Hold, vagy a műholdak.
A Naprendszerben sem létezhet, ahol a Föld gravitációs ereje már elhanyagolható, mivel a Nap körül keringene.
A csillagközi űrben sem létezhet, ahol a Nap és a többi csillag gravitációs ereje hanyagolható már el, mivel a Tejút minden része a közepe körül kering egyébként, ahol mi vagyunk 230 km / másodperc sebességgel, ami amúgy a fénysebességtől messze messze távol van, de elég gyors ahhoz, hogy a Nap az eddigi élete során 20x megkerülje a 100.000 fényév átmérőjű Tejút galaxist.
Az intergalaktikus űrben sem létezhet, mert az ősrobbanás óta az Univerzumunk folyamatosan tágul, mégpedig a fénysebességtől is "gyorsabban". (Nem szegi meg a fizika törvényeit, mert nem a térben tágul gyorsabban, mint a fotonok vákuumban való terjedési sebessége, hanem magát a "teret" tolja kintebb folyamatosan és vagyunk ezen a "mozgólépcsőn" rajta ezáltal. Tehát simán elképzelhető, hogy ott ahol mi vagyunk épp, tulajdonképpen a fénysebességtől is gyorsabban változtatjuk a pozíciónkat az "abszolút térben", amiről szó van... és amire vonatkozik a kérdésem, hogy viszonyítási alap nélkül egyébként lehet-e róla beszélni?
Tudtommal Einstein szerint nem létezik, és nem kérdőjelezem meg a tudását, de ő is csak úgy fogalmazott, hogy "szerinte".
Szerintem létezhet abszolút tér, de az az Univerzum tágulásán kívül eső térben létezhet csak, ahol nem hat rá az ősrobbanás és annak terjedése semmilyen mértékben.
Ti mit gondoltok?
Azért Einstein nem csak egyszerűen úgy fogalmazott, hogy "szerinte", hanem alá is támasztotta egy rakás egyenlettel az elméletét.
Mit jelent az, hogy az Univerzum tágulásán kívül eső tér? Definíciószerűen ilyen nem létezik, hisz a tér maga is az Univerzum része.
Persze, lehet azon agyalni, vajon van-e határa neki. De tudományos szempontból felesleges, mivel nem tudhatjuk. Olyan messze van, hogy semmilyen módon nem tudunk információt nyerni abból a régióból. Nem állunk vele oksági kapcsolatban, vagyis onnan nem jön el ide semmi, és soha nem is fog (pontosan az Univerzum gyorsuló tágulása miatt).
Szóval a megfigyelhető Univerzumon belül nincs abszolút tér, ami azon kívül esik (ha egyáltalán van ilyen), meg csak fantáziálás, nem bizonyítható, nem cáfolható, ezért nem igazán számít.
"A Földön nem létezhet, mert a Föld kb 1670 km/h sebességgel forog a tengelye körül."
Innentől kezdve nincs értelme tovább olvasni a kérdést, mert ugye... kifejteni is felesleges.
"A Földet elhagyva a Föld közelében sem létezhet, mert a Föld gravitációs ereje miatt keringene a Föld körül, akárcsak a Hold, vagy a műholdak."
Ha bárminek a gravitációja el tudja mozdítani ezt a pontot (akárhol is van), akkor az már nem ott van, ahol x idővel ezelőtt volt. A gravitációs hatás egy adott pontban folyamatosan változik (ugye galaxisok milliárdjai róják égi útjukat a világegyetemben), nincs olyan pontja az univerzumnak, amelyben változatlan lenne, vagy egyáltalán nem hatna rá gravitáció.
Persze, létezhet. Miért ne létezhetne?
Csak az kell, hogy ne szóljon bele nagyon a fizika többi részébe. Simán lehet hogy van egy pont a térben, és minden fizikai egyenlethez hozzá kell adni a ponttól való távolságnak valami függvényét (ami elég kicsi). Ekkor a jól ismert világunkat kapjuk, minden mérés az amit mérünk (mérési határon belül), minden jelenség ugyanaz marad, csak van egy pont a térben, ami abszolút ott van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!