Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fizikai jelen egy objektív...

U. Xorter kérdése:

A fizikai jelen egy objektív és abszolút dolog?

Figyelt kérdés
Ha nem abszolút, akkor nem okoz bonyodalmat?

aug. 20. 22:50
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Olyan jó érzés, hogy már a kérdés elolvasásakor tudom, kitől származik :)
aug. 20. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Számunkra az - viszont számodra nem - mert te képtelen vagy elfogulatlanul szemlélni a világot, és így objektíven megismerni az abszolút fizikai jelent!

🤔

Tudod, ez olyasvalami - valakinek rossz a látása, valakinek a hallása, valakinek pedig a központi idegrendszere szintjén csökevényesek a kognitív képességei...

😟

aug. 21. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A fizikai igen, bár egyrészt mindig ott a nevezőben, hogy a modelljeinknek vannak korlátai, a laboratóriumoknak vannak falai, amik bizonyos hatásokat kizár(hat)nak.

A másik, hogy a "fejlődés" sokszor hivatkozik a tudományra úgy, hogy annak eredményeiből válogat, vagy azokat eltorzítja. Ekkor nem az objektív fizika, stb. eredményei szerint járunk el, hanem válogatunk a kereskedelmi érdek mentén az eredmények között, pl. az ökológiai tudást figyelmen kívül hagyjuk, mert rossz, elavult közgazdaságtani modell szerint irányítjuk a világot. Ld. Lietaer: Hiányzó láncszem, Gyulai Pénz és fenntarthatóság.

Az is fontos, hogy sok természettudós túlságosan magabiztos, és túlságosan eltekint attól, hogy a világ egy szeletét, és egy bizonyos paradigma keretén belül vizsgálja, a tudományág, aminek ő egy tagja.

Tehát a tudomány bár objektív, de a befoglaló paradigmának erős torzító hatása lehet, ami arra ösztönzi a tudósokat, hogy ezekre is refelktáljanak, a maguk helyzetét tudásszociológiailag időről időre megvizsgálják. Pár éve íródott egy ilyen szöveg is: Jerry Ravetz: Az elővigyázatosság posztnormál tudománya

aug. 21. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
84%
A fizika jelenlegi állása szerint, nincs a megfigyelőtől független objektív valóság
aug. 21. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Arról szól a kérdés, hogy egy picit kibontsam, hogy ami nekem most jelenidő, mondjuk 13:05, az mondjuk a komment valamelyik konkrét olvasója számára is ugyanúgy jelenidő éppen? Mármint amikor nekem jelenidő volt, akkor neki is jelenidő volt-e, vagy lehet-e "csúszás" köztünk?

Ha az egyidejűséget vesszük, és nem tudom, hogy a kettő ekvivalens-e, akkor arról tudjuk, hogy a relativitás miatt igenis meg tud törni térszerűen szeparált objektumok között.

aug. 21. 13:05
 6/8 anonim ***** válasza:
Hívd fel 13:05-kor az ismerősöd és kérdezd meg hány óra van.
aug. 22. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

#6-os, frappáns válasz, tetszik. De valahol van itt egy logikai hiba. Bármikor hívom fel, akkor az aktuális időt fogja mondani, és bármikor kérdezem meg, azt fogja mondani, hogy ez nyilván neki is jelen, akárcsak nekem. Nem lesz olyan, hogy felhívom, és azt mondja, hogy ő már nem itt tart, ez már neki múlt.

Viszont ha én a múltamra gondolok, akkor a tegnap 13:05 is jelen volt a maga idejében. #6-os, neked is jelened volt valamikor, de hasonlóképpen neked jelened volt mondjuk a ma 7:30 is, ahogy nekem is. És itt jön a nagy kérdés, hogy lehet-e szubjektív ezeknek az egyidejűsége, azaz a te tegnap 13:05-öd lehet-e az én ma 7:30-am? Ez olyasmi kérdés, hogy ami nekem piros szín, az másnak nem kék-e. (Félreértés ne essék, ebből a szubjektív relativitásból, ha van ilyen, nem következik, hogy én tudok utazni az időben, vagy előre látnék dolgokat vagy bármit be tudnék folyásolni.)

aug. 22. 20:22
 8/8 anonim ***** válasza:

6#-os vagyok, nekem kicsit öncélú ez a kérdés, elnézést. :-)

Ha a ma 7:30 írt válaszomat te 8:30 kor írtad akkor a két jelenünk találkozott eltérő időben. Mondhatjuk ezt, de sok haszna nincs. Biztos van az irodalomban is rá példa, hogy amíg a postakocsi kézbesített egy levelet egy messzi városba, addig az értelme már megváltozott. Ezek az összecsúszott jelenek - ha erre gondolsz - szerintem sima látszatok, maga az idő múlásának hatása. Mit remélsz ettől a kérdéstől? :-)

aug. 23. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!