Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az egyidejűség relativitása...

U. Xorter kérdése:

Az egyidejűség relativitása nem vezet paradoxonokhoz?

Figyelt kérdés

Egy, a relativitáselméletről szóló angol wiki cikkben van egy szép animáció, ami az egyidejűség relativitását mutatja be:

[link]

Az a lényege, hogy a tér egy-egy pontján bekövetkező eseményeket különböző megfigyelők (alkalmas inerciarendszerben) tudják egy adott sorrendben bekövetkezőnek, fordított sorrendűnek és akár egyidejűnek is látni.

A felvetésem az, hogy mi van akkor, ha bizonyos események megvalósítását, mi emberek, két esemény adott sorrendjéhez kötünk. Például az A esemény legyen az, hogy egyszer felvillan egy fényforrás, míg a B esemény az, hogy kétszer - és mondjuk más spektrumképpel, hogy biztos meg tudjuk különböztetni. Én pedig aszerint nyomok meg egy nagy piros gombot, hogy először a szimpla villanást, majd a dupla villanást érzékelem, fordított esetben nem csinálok semmit. Aki mellettem áll a piros gomb felett, az ugyanazt fogja tapasztalni, mint én, akár meg kell nyomni a gombot, akár nem. De van-e olyan inerciarendszer, melynek szemlélője úgy látja, hogy hozzám fordított sorrendben érkeznek meg a fényjelek, így másképp cselekszem?

Az, hogy megnyomnak egy piros gombot és az, hogy nem, ezek egymást kizáró események, nehéz elképzelni, hogy egyszerű számolással egymásba transzformálhatóak. Adódik a kérdés, hogy mi történik, ha ezután találkozom azzal a külső szemlélővel, aki más eseményeket látott, stb.?



jún. 2. 12:18
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Ugyanaz tortenik. Az esemenyek nem fodulnak meg. Determinisztikus az ido
jún. 2. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 sadam87 ***** válasza:
100%

Én nem vagyok a téma szakértője, de azt hiszem, a felvetésed hibás. Ha megnézed az oldalt, ahonnan az animáció származik:

[link]

"In physics, the relativity of simultaneity is the concept that distant simultaneity – whether two spatially separated events occur at the same time – is not absolute, but depends on the observer's reference frame."

Azaz a jelenség csak akkor áll fenn, ha a két esemény, aminek az egyidejűségét vizsgáljuk a tér eltérő pontjain történik. A te példádban bármelyik kérdéses eseménypárt nézzük (a lámpa felvillanásai, téged mikor érnek el a jelek, te mikor nyomod vagy nem nyomod a gombot), mindig ugyanarról az objektumról van szó, a tér egy adott pontjáról, azaz szerintem nem alkalmazható rá az egyidejűség relativitásának elve.

jún. 2. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Visszafele nem tortenik akkor sem ha a ter ket tavoli pontjan van. Akkor lehet mas a sztori ha nagyon nagy a sebesseg. Akkor az ido folyasa tunik masnak az egyik es masik fel szamara.
jún. 2. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
@sadam87, csak hogy biztos egyről beszélünk-e: az A és B esemény fényforrásai a tér különböző pontjain vannak, és én is a piros gombbal, és a kérdéses külső szemlélő is. Így értetted?
jún. 2. 13:19
 5/15 sadam87 ***** válasza:

#4

Nekem az eredeti megfoglamazás eléggé úgy hangzott, mintha A és B esemény ugyanannak a fényforrásnak a felvillanása volna (mert ha két külön fényforrásról van szó, akkor pláne nem értem, mi szükség a spektrumképre), de akkor nézzük így.

Ebben az esetben A és B felvillanásának egyidejűsége relatív lehet, de az, hogy engem mikor ér el a fényjelük, annak egyidejűsége nem relatív.

jún. 2. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Ha van egy lámpa tőlem 1 méterre, és egy másik egy fénypercre, akkor hiába egyszerre kapcsolják fel a kettőt, én utóbbit csak egy perc múlva látom meg.

De ez azon nem változtat, hogy egyszerre történt a két esemény.

jún. 2. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 krwkco ***** válasza:

"engem mikor ér el a fényjelük, annak egyidejűsége nem relatív."

De U. Xorter kérdése éppen az, hogy hogyan lehet ezt belátni. Azt hogy a két külső szemlélő, aki fordított sorrendben látja az eredeti eseményeket, mindenképpen ugyanolyan sorrendben fogja látni a beérkezésüket a gombnyomó emberhez. És a paradoxon cáfolatához nem elég az, hogy a világ ellentmondásmentes. :-)

A két fényforrás távolságából, az időkülönbségből, valamint a külső megfigyelők és a gombnyomó mozgásából valahogy be kellene bizonyítani a speciális relativitáselmélet képletei alapján.

De én lusta vagyok gondolkodni. (És lehet, hogy nem is tudnám levezetni a megoldást, akárhogy igyekeznék. :-) )

jún. 2. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 krwkco ***** válasza:

"Ha van egy lámpa tőlem 1 méterre, és egy másik egy fénypercre, akkor hiába egyszerre kapcsolják fel a kettőt, én utóbbit csak egy perc múlva látom meg."

Akkor, ha nem mozogsz semelyik lámpához képest sem. Mert, ha mozogsz, akkor még a klasszikus fizika szerint sem igaz ez az állítás.

jún. 2. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 sadam87 ***** válasza:

"A két fényforrás távolságából, az időkülönbségből, valamint a külső megfigyelők és a gombnyomó mozgásából valahogy be kellene bizonyítani a speciális relativitáselmélet képletei alapján."

Mint írtam, nem vagyok a téma szakértője, szóval könnyen lehet, hogy amit most le fogok írni, az hibás. De szerintem nem kell feltétlenül képlet sem a belátásához. (Vagy ha igen, elég megnézni az idő Lorentz transzformációját.) A hozzám képest fénysebességnél kisebb sebességgel mozgó személélő nem fogja úgy látni, hogy az én időm megfordul, azaz nem fogja visszafelé látni az eseményeket, csak az időm fog telni lassabban az ő szemszögéből. Azaz az én saját eseményeimet ugyanolyan sorrendben fogja látni, ahogy én látom, beleértve azt is, mikor érzékelem a felvillanásokat.

Ez a kép például a klasszikus Einstein vonat gondolatkísérletet ábrázolja. Látszik, hogy mindkét megfigyelő szemszögéből egyszerre éri el a két fénysugár az álló megfigyelőt, noha a két esemény csak az álló megfigyelő szemszögéből egyidejű.

[link]

(Egyébként szerintem az, hogy két eseményt egyszerre tudok megfigyelni, az sem jelenti automatikusan azt, hogy az én szemszögemből nézve egyidejűek.)


"És a paradoxon cáfolatához nem elég az, hogy a világ ellentmondásmentes. :-)"

Ha elfogadjuk, hogy az egyidejűség relatív, akkor ebben szerintem semmi paradoxon nincs.

jún. 2. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 sadam87 ***** válasza:
100%

"Ha van egy lámpa tőlem 1 méterre, és egy másik egy fénypercre, akkor hiába egyszerre kapcsolják fel a kettőt, én utóbbit csak egy perc múlva látom meg.

De ez azon nem változtat, hogy egyszerre történt a két esemény."

Kinek a szemszögéből kapcsolják fel egyszerre a kettőt? Mert pont az a lényeg, hogy az egyidejűség függ a megfigyelőtől (annak relatív sebességétől).

És nem arról van szó, hogy nem egyszerre látom meg a kettő. Hanem arról, hogyha egy a fényforrásokhoz képest álló szemlélő (felteszem, ilyenre vonatkoztak az adataid) visszaszámol a fénysebesség és a fény érzékelése alapján, hogy mikor kapcsolták fel a két lámpát, azt kapja, hogy egyszerre. De ha a fény érzékelésének pillanatában pont elhalad mellette egy nagy sebességgel mozgó másik megfigyelő, aki tehát ugyanott, ugyanekkor érzékeli ugyanezt a két felkapcsolást, ő visszaszámolva azt fogja kapni, hogy nem egyszerre kapcsolták fel a két lámpát.

jún. 2. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!