Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Komoly szakmai kérdés röviden:...

Komoly szakmai kérdés röviden: Létezik objektív mesterséges intelligencia? Lásd alább kifejtve?

Figyelt kérdés
Amit mesterséges intelligenciának szoktunk hívni, azalatt többnyire mindig az emberi intelligencia másolását értjük. Ezt leginkább most a chatGPT mutatta meg. Nyilván létezhetne emberi intelligenciától, társadalomtól, és emberi tárgyaktól és érzékszervektől is független mesterséges intelligencia, de annyire áthat mindent az ember, hogy ebben nem is igazán gondolkodik senki, meg praktikusan könyebb is emberi adathalmazokon tanítani, meg azokon használni praktikus minden ilyent. De elviekben mi lenne vajon, ha embertől teljesen független intelligenciát szeretnén képíteni. Létezhet ilyen algoritmus, ami ilyent generál? Létezhet ilyen önmagában, vagy akkor az csak evolúciósan egy másik fajhoz tartozó intelligencia lenne, aminek lenne ugyanúgy története, ahogy az embernek?

2023. márc. 22. 09:13
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Hogyne.
2023. márc. 22. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Psycho ***** válasza:
100%
Definiáld az intelligenciát. Milyen az emberi, és milyen a másik fajhoz tartozó? Mi a különbség? Mit értesz ezek alatt pontosan?
2023. márc. 22. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
60%

Hamarosan ez lesz a kérdés:


Létezhet egyáltalán független emberi intelligencia a mindent kontroll alá vevő mesterséges intelligencia nélkül?

2023. márc. 22. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
85%
Inkább az, hogy az emberi intelligencia egyáltalán hatékony intelligenciának számít-e a MI mellett?
2023. márc. 22. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
28%

...és érdemes-e egyáltalán bármilyen feladatot rábízni az emberi intelligenciára?

Úgy időben, mint bonyolultságban - létezik-e egyáltalán olyan egyszerű feladat, amit az ember is hatékonyan meg tud oldani, vagy pedig mindent a MI-nek kell?

2023. márc. 22. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Nem tudnám meghatározni, mit jelent az intelligencia definíció szinten, de ami biztos, hogy szerintem intelligenciája olyan dolognak van, amelynek valamilyen szinten van öntudta és tud reflektálni a körülötte lévő környezetre. Értelmezi azt, amit maga körül lát, és alkotni is képes. Értékítéletet képes hozni, van fogalma a jóról és rosszról, normái vannak.


A chatGPT-ről ezek egyike sem mondható el, és ilyen intelligenciát az ember még nem tudott alkotni, és szerintem sokáig még nem is fog. A mai mesterséges intelligencia gyakorlatilag csak egy gép, és az igaz, hogy bonyolult algoritmusok alapján működik, de végső soron ezek az algoritmusok 0-ból és 1-ből állnak, bináris logikán alapuló igen-nem Bool-algebra alapján működő gépről beszélünk. Ez ugyanolyan gép, mint a villanykapcsoló, ha bekapcsolod, akkor világít, ha lekapcsolod, nem világít, igazából minden számítógépnek ez a bináris logika az alapja, a chatGPT-nek is, ami csak egy program a számítógépen. Ez a program csak egy gép, semmit nem tud a környezetéről, nincs semmiféle tudata, gépként viselkedik. Vagyis az inputba beérkező adatokat feldolgozza, az outputban pedig kidobja az eredményt. Semmi többet nem kell ebbe belelátni, igazából az van ezek mögött az MI-k mögött, hogy ezeket az algoritmusokat nagy adatbázisokon "betanítják". Léteznek képfelismerő intelligenciák, vagyis az algoritmus rengeteg (több százezer) képet átlapoz, és megtanulja a forma alapján, hogy mi az a váza. Ha ezt "tudja", akkor ha te mutatsz neki egy képet a bicikliről, akkor false eredményt ad, ha pedig mutatsz neki egy képet egy vázáról, akkor true eredményt ad. De maga az MI nem tudja, hogy mi az a váza, nem ismeri fel, mint egy ember, csak egy gép kap egy inputot, feldolgozza, és az outputon megjelenik a válasz.


A chatGPT is ilyen csak elérték, hogy nagyon nagy adatmennyiség van mögötte és nagyon gyors. De semmi több. Ha beszélgetsz vele, csak egy gép outputjait látod, kb. ez ugyanazt jelenti, hogy ha lekapcsolod a villanyt ,kialszik a fény. A kapcsolónak mindegy, hogy sötét van, vagy világos, ő nem fél a sötétben, csak fémalkatrészekből álló tárgyról van szó. A számítógép is ilyen, alkatrészekből áll, amelyben elektromos ingerek cikáznak. Ez emberi értelemben nem intelligencia, a chatGPT nem fog neked újat alkotni, nem fog mondani semmit a világról, nem fog öntudatra ébredni, csak egy inger-válasz gépről beszélünk, ha nem kap ingert (nem kérdezed) magától nem is fog semmit csinálni, mint ahogy a villanykapcsoló sem kapcsolódik fel vagy le magától, mert fél a sötétben...

2023. márc. 23. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
58%

#6 (00:04) - nagyon lenézed a chatGPT képességeit és túlbecsülöd a sajátodat. De a chatGPT - mivel intelligens - nem igyekszik erről meggyőzni téged!

:-)

2023. márc. 23. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
75%
Én igyekszem meggyőzni senkit és semmit erről. Azt írtam le nagyjából, ami van, ebben semmilyen értékítélet (lenézés stb.) nincs. Amiről lehet beszélni az inkább az, hogy sokan túlbecsülik chatGPT képességeit.
2023. márc. 23. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
*Nem igyekszem meggyőzni senkit és semmit erről. (ezt akartam írni)
2023. márc. 23. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
51%

Egyébként a saját környezetemben is látom, hogy sokan filmélmények miatt (pl. a Terminator vagy akár az Alien Convenant David-je) már olyan dolgokat vizionálnak, amiknek semmilyen realitásuk nincsen.


Gyakorlatilag az embereknek negatív elvárásaik vannak az MI-vel kapcsolatban (átveszi a munkánkat, idővel a mesterséges intelligencia átveszi az uralmat és kiirtja az embereket, és a chatGPT már az első lépés ebbe az irányba...).


Azt nehéz itt megérteni sokaknak, hogy ezek az elvárások filmélmények miatt jöttek létre, vagyis ezek az emberek igazából fiktív tévképzeteket vetítenek rá a valóságra. A valóságban azonban semmi olyasmiről nincs szó, hogy majd egy gép öntudatra fog ébredni és lemészárolja az emberiséget...


Ez olyan, hogy már az 1960-as évek óta vannak űrhajók. Ha megnézed a régi Alien filmeket, akkor ott is űrhajók és földönkívüli lények vannak. Vagyis rettegned kéne, hogy mivel a valóságban is vannak űrhajók, majd ezek tojásokból kikelő arctámadókat hoznak le a földre? Mert ezt láttad egy fiktív mozgókép-történetben? A valóság az, hogy igen, fel tudunk már menni az űrbe, de attól még nagyon-nagyon messze vagyunk (a mai technikánkkal teljesen elérhetetlen), hogy bolygóközi utazásokat tegyünk és földönkívüli lényekkel fussunk össze. Kb. ilyesmiről van szó a chatGPT és Terminator filmek vonatkozásában is...

2023. márc. 23. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!