Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a feketelyukak közelében...

Ha a feketelyukak közelében lassul az idő, akkor az ősrobbanás után, amikor már megjelent a tér (kis helyen volt minden tér és anyag), milyen lassan telhetett az idő?

Figyelt kérdés
Talán sokkal öregebb az univerzum?

aug. 25. 18:19
1 2 3 4
 31/38 anonim ***** válasza:
30%
A világunknak középpontja sincs, illetve ez a középpont nincsen benne a világukban. Minden pontja egyenrangú, nagyjából ugyanazt lehet tapasztalni mindenhol. Olyan, mintha egy lufi felszínén lennél, csak ez a felszín 3 dimenziós.
aug. 27. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 A kérdező kommentje:
Ezt mire alapozod, ha egyszer a távoli megfigyelések a múltat mutatják, s az általad felvázolt "széletlen" végtelen univerzum talán 99,999%-a láthatatlan a jelenlegi műszereinkkel?
aug. 27. 11:25
 33/38 Mojjo ***** válasza:
77%

@32:

Két asztrofizikus videóját ajánlom:

[link]

és

[link]

aug. 27. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 A kérdező kommentje:

33


Tehát ugyanolyan tézisekre építesz, mint a multiverzum, csak ott van széle az univerzumoknak.

aug. 27. 14:47
 35/38 anonim ***** válasza:
24%

34: van ott baj abban a toronyban nem is kevés. A "multiverzum" elmélet sem követeli meg, hogy a jelenlegi univerzumunknak legyen "széle". Penrose-nak van pár igen nehezen érthető cikke, egy párat elkezdtem olvasni, de beletekeredtem mint majom a cérnába, amiben erről ír. Az egyikben kifejti, hogy a mostani univerzumunk mellett is lehet másik univerzum csak arról semmit nem tudhatunk, mert a két univerzum között nem mozoghat információ. Ezek alapján az önmagában, hogy egy univerzumnak van-e széle (határa) az tök független, hogy elfogadjuk-e multiverzum elméletet vagy sem.


Az a nehézség ebben, hogy akik nem értik a matekját (és én is csak kb. 10%-ban értem, de képes vagyok elfogadni) megpróbálják ezt vizualizálni, és beleragadnak abba a csapdába, hogy az univerzum olyan mint egy golyó (vagy labda, vagy lufi, vagy bármi). És ebben a rendszerben próbálnak gondolkodni (nekünk amikor ezt tanították többször elmondták, hogy "ne próbáld vizuálisan elképzelni, mert nem lehet, és félre vissz"). Vannak "modellek" amiket szoktak emlegetni pl. DGY sokszor szokta a mazsolás kalács modellt emlegetni, hogy talán még az van legközelebb, vagy van a felfúvodó lufi modell, hogy egy ilyen lufi felszínén vagyunk és ez fúvódik fel (ez is egészen közel állhat a valósághoz). Amit tudunk, hogy nagy léptékben az univerzum homogén és izotróp. Kisebb léptékben vannak benne anyag sűrűsödések de nagy léptékben bármerre nézünk ugyanazt látjuk.


Illetve az is kijön az ősrobbanás elméletből, hogy ez nem egy olyan robbanás, mint amikor felrobbantanak egy hidat. Itt a "robbanás" az téridő megszületése és tágulása lesz. És ezért is tágulhat egyes helyeken gyorsabban, mitn a fénysebesség mert nem az anyag halad gyorsabban, hanem a tömeg nélküli téridő. Ennek is van egy szép matekja. De ezek az itteni lehetőségeket meghaladó elméletek.


Ajánlom ELTE Atomcsill sorozat pl. meg a Mojjo féle két linkelt videó tényleg nagyon jó.

aug. 27. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 Mojjo ***** válasza:
36%
@34: Épít a fene bármire a mai árak mellett. Adtam neked két videót, hogy nézd meg, ha érdekel a téma. Ha nem, hát nem.
aug. 27. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 Alex Fly ***** válasza:
36%
@35: a "felfúvódó lufi" hasonlata végül is elég jó, csak annak kellene tudatosulnia,hogy az Univerzum ebben a modellben maga a léggömb felszíne és nem tartozik hozzá a benne levő levegő. Csak.maga a felszíne, amelynek sem középpontja, sem széle nincs...
aug. 27. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 anonim válasza:
49%
Érdekes felvetés kérdező, de szerintem pont ellenkezőleg, inkább fiatalabb lesz az új számítás alapján. Ha a képlet ami alapján az 7n8verzum korát számolták, bármely összetevőjét változtatod, változni fog az eredmény is, de ez esetben a valós szám kisebb lesz.
aug. 29. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!