Ha a feketelyukak közelében lassul az idő, akkor az ősrobbanás után, amikor már megjelent a tér (kis helyen volt minden tér és anyag), milyen lassan telhetett az idő?
2
Ez logikus, csakhogy az ember külső szemlélőként állapította meg az időbe visszanézve az univerzum korát.
5
Azt állítod a mai univerzum tér-idő szabályai megegyeznek az ősrobbanás közeli univerzuméval? Akkor még nem élt ember, tehát kívűlről figyeljük a múltat, amit a fény hoz el nekünk.
@6: Fogalmam sincs, mit értesz téridő-szabályok alatt. Gondolom, a fizika törvényeit, amik természetesen azonosak voltak, csak a körülmények voltak csöppet mások.
Teljesen mindegy, élt-e ember, vagy sem. Az ember nem külső megfigyelője az univerzumnak.
Az idődilatáció nem úgy működik, hogy a múltbeli éned - pl a múltbeli univerzum, vagy épp egy fekete lyukba zuhanó ember múltbeli énje - órái máshogy jártak a mostani járásukhoz képest. Mind a fekete lyukba zuhanó megfigyelő, mind az univerzum órája pontosan ugyanúgy jár végig a saját szemszögéből nézve. Akkor is, ha azt a fekete lyukba zuhanó ember egyik sejtje méri, illetve hasonlítja össze a zuhanó ember órájának régi járásával - függetlenül attól, hogy az adott sejt akkor még esetleg nem élt. Meg akkor is, ha az univerzum óráját az ember nézegeti, ami pontosan ugyanúgy része az univerzumnak, mint egy sejtje az embernek.
Az órák akkor járnak máshogy, ha egy, az emberen kívül lévő megfigyelő múltbeli és jelenbeli óráival hasonlítjuk össze. Azaz pl megnézzük, hogy egy, a fekete lyukba nem zuhanó ember órái hogy jártak a múltban és jelenben és az hogyan viszonyul a fekete lyukba zuhanó emberünk órájábak múltbeli és jelenbeli járásához. Ha az univerzumról van szó, egy másik univerzumbeli múltbeli és jelenbeli órái lehetnének azok, amikhez képest létezhetne idődilatáció. Az meg kicsit problémás. Mi a mi univerzumunk múltját és jelenét figyeljük meg. Ugyanazét a dologét. És ugyanaz a dolog nem szenved idődilatációt magához képest.
Remélem, így érthetőbb, meg áttekinthetőbb.
7
Szóval azt állítod, ha innen a Földről nézem, akkor a feketelyuknál lévő ember ideje torzul, de ha a Földről nézem a 13 milliárd fényéve utazó fényt ami az információt hozza az akkori univerumban történteket "akár volt, akár nem ott ember", nem torzul az idő miközben nagyon kicsi térben összpontosult minden?
Vagyis szerinted a feketelyuk sem része a mi univerzumunknak? Elég humbuknak tűnik az elméleted!
@9: Azt próbáld meg átgondolni, mikor mihez viszonyítasz. A fekete lyuknál lévő ember óráját pl egy másik ember órájához. Vagy bármihez, ami kívül van azon az emberen. Az univerzum óráját pedig...?
(Megtisztelő, hogy azt gondolod, ez az én elméletem, de sajnos ennyire nem vagyok okos.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!