Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a feketelyukak közelében...

Ha a feketelyukak közelében lassul az idő, akkor az ősrobbanás után, amikor már megjelent a tér (kis helyen volt minden tér és anyag), milyen lassan telhetett az idő?

Figyelt kérdés
Talán sokkal öregebb az univerzum?

aug. 25. 18:19
1 2 3 4
 21/38 anonim ***** válasza:
49%

"A kor meghatározás"

El kell fogadnod, hogy mi csak a saját időnket tudjuk mérni. E szerint pedig a világunk kb. 14 mrd. éves.

Hogy közben egy másik, független világban mi történt, azt nem tudjuk mérni.

aug. 26. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/38 A kérdező kommentje:

20


A múltat látjuk abból a fényből ami el tudta hagyni az erős gravitációs teret. Azelőtt, míg a fény akadályozva volt nem szállított információt így azt ma sem látod!


Vagy te úgy gondolod, ahogy nőtt az univerzum, úgy egyre nehezebb dolgok jelentek meg benne és folyton nőtt az össztömeg?

aug. 26. 22:58
 23/38 Mojjo ***** válasza:
51%

@22: Teljesen másról beszélsz, mint a 20-as. Olvasd el újra és próbáld megérteni.

(Mondjuk azon kívül, hogy semmi köze a 20-as hozzászóláshoz, még teljes zagyvaság is, amit most írtál.)

aug. 26. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/38 A kérdező kommentje:

23


Természetes, hogy másról beszélek, hisz ő nem a kérdésre válaszol, ahogy te sem.

Te vagy a 20-as védelmezője?

Egy gépről írtok, szobatárs, vagy azonosak vagytok?

aug. 26. 23:17
 25/38 Mojjo ***** válasza:
76%

@24: Többen és többször is válaszoltunk a kérdésre és többféleképpen próbáltuk elmagyarázni, miért téves a gondolatmeneted. Ennél többet nem nagyon lehet tenni.

Ha valakinek a hozzászólását megjelölöd, hogy most arra válaszolsz, akkor nem annyira természetes, hogy végül tökmásról beszélsz. Valójában csak nem értetted meg a 20-as hozzászólást. Sem.

Azon meg nem nagyon kell csodálkoznod, hogy több ember ugyanazon állásponton van - mint pl én meg a 20-as -, az itt szóba kerülő dolgok elég alapvetőek, a legtöbb téma iránt érdeklődő embernek világosak.

aug. 26. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/38 anonim ***** válasza:
52%

Próbálok válaszolni a #22-re:...

tehát a fénynek nem kellett elhagynia semmiféle gravitációs teret, mert most is abban a térben van, amiben régen is, csak közben ez a tér kitágult.

A fény pedig mindig is szállított információt, ez a természete.

Viszont az igaz, hogy "akadályozva volt", ugyanis a világ nem volt átlátszó.

Ezt úgy képzeld el, hogy az ősrobbanás környékén a világ nagyon forró és sűrű volt, ezért gyakorlatilag mindenféle fényt el tudott nyelni, majd újra kisugározta, csak más irányba.

A fény úgy pattogott benne mindenfelé, mint a nikkelbolha, és emiatt semmit nem lehetett látni, csak egyforma fény volt minden irányból.

Aztán, olyan 300000 év múlva hűlt le a világ annyira, hogy átlátszó lett, és EKKOR ami fény éppen volt benne, az nem nyelődött el többé, hanem amerre éppen ment, arra ment tovább. Az egész világ világított továbbra is, de most már lehetett azt is látni, ami anyag benne volt.


Mostanra annyit változott a helyzet, hogy a világ tágulása miatt ez a fény elgyengült, most már nem fény, hanem rádióhullám - ami ugyanolyan, csak a hullámhossza sokkal nagyobb, az energiája kisebb. De ugyanúgy betölti az egész világot, és jön mindenfelől.

aug. 27. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/38 Alex Fly ***** válasza:
77%

Na akkor próbáljuk másképp...

Az igaz, hogy egy fekete lyukban másképp telik az idő. Ha valaki szépen megy befelé a feketelyukba, akkor innen nézve az ő ideje lassabban telik. Eddig jó a logikád.

Azonban itt az a lényeg, hogy a fekete lyukba haladó ember ideje hogyan változik: sehogy. Az ő számára ugyanúgy telik, semmi változást nem fog tapasztalni -illetve azt, hogy a felete lyukon kívüli világ ideje változik.

Eddig érthető?

Most legyen ez a fekete lyuk az Univerzum. A benne levő megfigyelő számára ugyanúgy egyenletesen múlik az idő, mint a példában szereplő megfigyelő számára, aki éppen belehullik a feketelyukba. Egy, az Univerzumban tartózkodóegfigyelő számára az Univerzumon kívüli tér ideje változna -de az Univerzum attől Univerzum, hogy önmagában zárt -pontosabban az idő is annak a része; így annak változása külső referencia hiányában kimutathatatlan.

aug. 27. 04:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/38 A kérdező kommentje:

27

Köszönöm!

Így már érthető.

Tehát, ha holnap összezsugorodna az univerzum a tejútrendszer méretére és a szélén lévő naprendszerből a közepe felé néző megfigyelő nem látna torzulást az időben a saját óráján és az univerzum közepén lévő órán.

aug. 27. 08:36
 29/38 anonim ***** válasza:
61%

Ha egyformán zsugorodna, akkor tényleg nem.

Viszont a világnak nincsen széle, ezt rosszul gondolod. Ha a világ összemenne, akkor látnánk belőle olyan részeket, amelyeket jelenleg nem látunk, és ha egészen kicsire összemenne, akkor látnánk az egész világot, benne magunkat is (hátulról és torzítva).

aug. 27. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/38 A kérdező kommentje:

29


Akkor helyesbítek nem a szélén, hanem a központtól távolabbi részről szemlélve.



Mellesleg mire alapozod, hogy nincs széle?

aug. 27. 10:48
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!