Az egyszerűbb tanulatlanabb emberek gyermekei általában butábbak? Mi okozza?
Te vagy az aki nek veszi figyelembe a mai kutatásokat, mert igen a tanulás fejleszti az IQ-d, eleve a problémamegoldás növelni fogja ezen képességeid…. Nem, megduplázni valóban nem fogja, de kicsit simán emel rajta.
Személyes tapasztalat: eddig nem találkoztam olyan értelmes emberrel, akit izgatna ez az IQ dolog…. Ez csak a legallján elhelyezkedő emberek mércéje.
Elég vicces, hogy felteszel egy kérdést, majd ha nem azok a válaszok jönnek, amiket szerettél volna hallani, akkor lehülyézel mindenkit, majd kinyilatkoztatod, hogy márpedig neked van igazad, és punktum.
Nyilván mindenki hülye, miközben te vagy az, aki nem látja a különbséget a "tanulatlan" (ez az ugye, amit általában úgy jellemeznek, hogy "buta"), és az "alacsony IQ" között. Egy ember, attól, hogy alacsonyabb az IQ-ja, még nem feltétlenül buta, és fordítva. Különösen árulkodó, hogy teljesen figyelmen kívül hagyod azt a tényt, hogy az IQ fejleszthető, tehát az nem valami kőbe vésett mutató. Az általad idézett tanulmány egy másikra hivatkozik, amikor genetikai okokat gyanít az IQ különbségek között, és hadd idézzek abból a cikkből ( [link]
"Although these results are surprising and provocative, they do not in any way support the misguided notion that heritability implies immutability."
Illetve az általad idézett cikk szerint:
"It is plausible that children from higher SES families experience greater opportunities for and support in cognitive engagement and learning than children from more disadvantaged homes (Bradley & Corwyn, 2002). Differences in the availability of learning opportunities, support and resources are thought to accentuate individual differences in cognitive ability (Hayes, 1962, von Stumm, 2012). That said, the precise mechanisms underlying the association between SES and intelligence growth curves are yet to be identified."
Tehát még az idézett cikkek szerint is erősen közrejátszik a környezet, és még ha a genetika bele is szól, a gyerekek tudnának fejlődni, ha megvolna rá a lehetőségük, és kapnának támogatást hozzá, ahogy ezt már az előttem szólók kifejtették.
Te elolvastad egyáltalán ezeket a cikkeket?
Van benne némi genetika is, de... De az változik, ha a család tanulással és intelligencia fejlesztéssel foglalkozik. A genetika nem valami ami végleges, hanem minden irányban tud változni és nem csak véletlenül változik hanem az életmódról ezt már kimutatták. Bár az nem egy generáció, de változtatható.
És a szociális háttér is számít, mert a szülők mintája befolyásolja a gyerekeket.
Az oktatás is vastagon benne van, mert nem fejleszti az intelligenciát, holott az fejleszthető valójában.
És nem tanítják meg a gyerekeket tanulni és az sem mindegy, hogy a gyerek csak olvas órákon át és nem érti miért nem emlékszik rá. Az olvasás még nem tanulás, annak módszerei vannak, ami van akiknek kapásból jobban megy.
"Ja, kérdező, ha te ezt ilyen jól tudod, akkor talán menj el dolgozni Hitlernek."
Tehát aki ragaszkodik a racionális bizonyítható természettudományos tényekhez, az automatikusan egyenlő a nácival. Maga normális?
"Nincsen nagyon lényeges különbség az embercsoportok között az észbeli képességekben. "
Wishful thinking mintapéldája,pusztán azért mert te ezt szeretnéd hinni vagy propagálni, még nem fog naiv kívánságaidhoz a valóság hozzáidomulni. Ilyesmit csak egy Isten tehetne meg.
2perces előzetes: Ujma Przemysław Péter, kutató-pszichológus az IQ örökletességéről [link]
Teljes verzió: MEGLEPŐ MEGÁLLAPÍTÁSOK AZ INTELLIGENCIÁRÓL: Ujma Przemysław Péter, kutató-pszichológus [link]
"Világosan kiderül a kutatásokból, hogy társadalmi helyzetünk is erősen összefügg az intelligenciánkkal, amelynek egyéni különbségei leginkább genetikai eredetűek, amit ma már molekuláris genetikai vizsgálatok igazolnak.
Mégis a legmeglepőbb az a tény, hogy a felnőttkori intelligenciát csak minimálisan vagy egyáltalán nem befolyásolja a családi környezet, amiben felnőttünk, és ezt oktatással, képzésekkel is nehéz befolyásolni."
Ez egy érdekes kérdés. Az IQ valóban nagyrészt örökletes. Úgy tudom, elsősorban anyai vérvonalon öröklődik.
100 éve talán nem volt annyi buta a tanulatlanabb emberek közt, mert akkor kevesebb lehetősége volt egy parasztgyereknek tanulni, mint később. Utána a 20. század során sok tehetséges ember ki tudott tanulással emelkedni az alacsony sorból. Manapság nagyrészt azok maradtak egyszerű kétkezi munkások, akik azok leszármazottai, akiknek nem volt ambíciójuk. A motiválatlanság is gyakran visszavezethető az alacsony IQ-ra. Nem mindig, mert pl. pszichés gondok, depresszió, traumatizáltság is okozhat motiválatlanságot, de a butaságnak nagy szerepe van benne.
Tehát aki ma nem tanul tovább az általánosnál, azt is bukdácsolva végzi el, az nagyobb eséllyel örökít alacsony IQ-t a gyermekeire, aminek következtében ők se fognak sokat tanulni, általában egyszerű kétkezi munkások lesznek. Természetesen vannak kivételek, van, aki valami kétkezi munkában vagy a paraszti életben találja meg magát a jobb esze ellenére is, de a nagy számok törvénye szerint manapság inkább a butább emberek lesznek kétkezi munkások.
A wishful thinking iskolapéldái merültek fel a kommentszekcióban ezzel a topiccal kapcsolatban.
Legtöbb ember itt politikai nézeteit és elvárásait vetítette bele már-már kényszeresen egy tudományos kérdéskörbe.
Egy általa (és politikai ideológiája alapján) ideálisnak meg "igazságosnak" gondolt dolgot képzel el, és az elképzeléséhez próbálja erőltetni a biológiai valóságot is. Ami pedig ezzel az általuk elképzelt ideális meg igazságos (álom)világgal szembemegy, az nem is lehet egyszerűen igaz.
A biológia, a fizika, a kémia és minden ami ezek segítségével leírható és megmagyarázható, nem épülnek az un "igazságosságra" vagy bármiféle erkölcsi politikai - ideológiai világnézetre. Ezt felnőtt fejjel tudomásul kellene venni.
Akik saját politikai világlátásukat szeretnék beleerőszakolni -minden áron- a természettudományba ugyanolyan tévúton járnak mint egyes vallások és egyházak a kora-újkorban.
Tömören: Wishful helyett fel kellene már nőni!
Igazad van, kérdező.
Aki meg kevésbé okos, annak sokszor traumatizáló ezzel szembesülni, de jobb, ha elfogadja az adottságait és abból próbálja a legtöbbet kihozni. Pl. én tudom magamról, hogy bizonyos egyetemi szakokhoz nem lenne elég eszem, de van két diplomám, nyilván olyan területen, ami jobban passzol a képességeimhez.
Egy hamisan éneklő, hallás és hang nélküli emberből se lehet operaénekes. Egy ügyetlen emberből se világhírű focista.
Mindannyiunknak mások a képességei, ehhez kell alkalmazkodni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!