Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a legtávolabbi pont, ahova...

Ha a legtávolabbi pont, ahova ellátunk 13 milliárd fényév, akkor honnan tudjuk, hogy az univerzum sugara legalább 46 milliárd fényév?

Figyelt kérdés

aug. 1. 23:57
 1/4 Mojjo ***** válasza:
92%

13 milliárd fényév távolságot utazott annak az objektumnak a fénye, és 13 milliárd évvel ezelőtt indult. Azóta tágult az univerzum, folyamatosan a 13 milliárd év alatt. A tágulás ütemét ismerve meg tudjuk mondani, hogy az az objektum, aminek a fénye 13 milliárd évvel ezelőttről 13 milliárd fényévig utazott hozzánk, az jelenleg 46 milliárd fényévre van tőlünk.

Én ezt úgy szoktam leegyszerűsítve megfogalmazni, hogy a 13 milliárd fényév a látszólagos, a 46 milliárd fényév pedig a tényleges távolság.

aug. 2. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
29%
Nem tudom és nem is értem, de valahogy a szakértők megmérték hogy általában mekkora a tér görbűlete, és ebből következtettek az egészre. Például ahogy egy kör apró ív részéből meglehet határozni a kör méretét
aug. 2. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Mojjo ***** válasza:
84%
@3: Nagyon jó elgondolás, de nem. A helyzet az, hogy valóban megpróbálták megmérni, és így meghatározni a világegyetem valós méreteit - mert a 46 milliárd fényév csak a belátható világegyetem sugara, nem a teljesé -, de nem tudták semmiféle görbületet kimérni. A technikai lehetőségeinkkel ezt összevetve azt kapjuk, hogy a teljes világegyetem sugara minimum 14000 milliárd azaz 14 ezer milliárd fényév.
aug. 2. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

ez egy trükkös dolog.


először arra jöttek rá, hogy a messzi dolgok távolodnak. aztán arra, hogy minél messzebb van valami, annál jobban távolodik. (az egy külön történet, hogy miként lehet megmondani valamiről, hogy milyen messze van)

aztán arra jöttek rá, hogy a távolság és a távolodási sebesség összefügg, az egyik a másikból számolható (van erre egy konstans, aminek a pontos értéke problémás, nem fejtem ki, mert messzire vezet, de a gyakorlatban használható).


aztán fogták a legtávolabbi dolgot, ez a kozmikus háttérsugárzás, megérték, hogy milyen messziről jött, majd kiszámolták, hogy ha az indulásakor ilyen messze volt, akkor az indulási pontja milyen messzire került az azóta eltelt időben.

aug. 2. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!