A nagy bumm és nagy reccs "pulzálásának" és az evolúciónak, ilyen értelemben minden szerves és szervetlen létezőnek mi az értelme?
A multiverzum elméletet nem hozom ide.
Szóval ugye azt mondják a tudósok hogy (de javítsatok ki ha tévedek) abban a szingularitásban, amiben az univerzum a kezdetek kezdetén idő és téren kívűl volt, kezdettenül volt és mindent tartalmazott,mármint a kozmosz egészét, majd valami elindította a nagy bummot és ez az egész mintegy kiáradt.
A föld véletlenül pont olyan elhelyezkedésű hogy a pánsperma vagy az abiogenezis végett létrejött a szerves élet(bár egyes tudósok szerint kezdetektől fogva volt szerves élet a nagy bummkor is már) ami aztán alkalmazkodva a környezetéhez, egyre bonyolultabb evolúciós fejlődési fokra ér, amely betetőzése az ember (vagy spekulációk szerint tőlünk fejlettebb civilizációk) ezen fejlettségüket a technológiai újításaikkal kvázi arra használják hogy létrehozzanak egy minél kényelmesebb ideális életet a megsemmisülésükig.De végső soron ha az alfa és omegát vesszük alapul, a nagy reccsre már teljesen kitágul és kihűl az univerzum, majd összezuhan és visszatér a szingularitás állapotába(ami minden esetben ugyanaz tehát nincs két különböző szingularitás) hogy aztán más elrendeződésben ismét "kilövellje" az univerzumot(végtelen verzió lévén meg elméletileg matematikailag arra is van lehetőség hogy minden ugyanúgy játszódjon le mint ebben az univerzum történelemben, nem?
Ennek a kvázi agyatlan burjánzásnak aminek a vége megint minden eleje lesz végülis, pontot tehet az élet értelmére az ember és ilyen értelemben más szerves lény nézőpontjából, méghozzá elég nihilisztikusan.De miért szükségeltetik a nagy bumm? Miért nem marad a kezdeti szingularitásban? Ezt az egész kozmológiai kérdést el kell annyival intézni hogy "mert ez a tulajdonsága"?Az evolúció betetőzése a jóléti társadalom és a technológiai fejlettség ami megnyújtja, kényelmessé teszi, és élményekkel feltölti?Ezt így nagy egészben látni olyan lehangolóan meddő, és az ember lelkesedése kíváncsisága ezzel a teóriával eléggé lelombozódik.
Nem?
Nem volt a kezdetektől élet,
és nem lesz nagy reccs.
A világ folytonosan tágul.
Ennek fényében gondold újra a kérdést.
Huhh... a rövid válasz: nem.
Hosszabb válasz:
A kérdésben (ha nevezhetjük ezt annak) több olyan előfeltevés is van, ami egész egyszerűen vagy nem igaz, vagy nem bizonyított, legfeljebb csak egy hipotézis a sok közül. Nézzük meg ezeket!
Egyik előfeltevés: az Univerzum nagy reccsel ér véget.
A nagy reccs csak egy lehetséges végkimenetel a sok közül - sőt, erre jelenleg kisebb esélyt is adnak. Valószínűbb a hőhalál.
Ha megy az angol, itt egy egész jó összefoglaló a témában:
https://www.youtube.com/watch?v=lUYNQDAa3cI
A lényeg: semmilyen megfigyelés nem bizonyítja, hogy nagy reccs lesz a vége, sőt...
Másik téves előfeltevés: az ember valamilyen folyamat betetőzése.
Miért lenne az? Ez úgy hangzik, mintha nem lenne tovább, készpassz, kimaxoltuk az evolúciót.
Hát, ha megfognának, és letennének téged (vagy bármelyikünket) 50000 évvel ezelőtt, akkor szépen meg is halnánk igen hamar. De nem kell ilyen messzire menni, már 500 évvel ezelőtt sem vinnénk túl sokra. Akkor most mi is ez a betetőzés?
Az evolúció adaptációt jelent, és nem hajtja semmilyen szándék. Csak van.
Harmadik előfeltevés: HA nagy reccs lesz, akkor ugyanaz lesz mégegyszer, mint volt
Ezt nemhogy az égegyadta világon semmi nem garantálja, de egyenesen ezotériának vagy vallásnak nevezném, mert ennek a matematikai esélye olyan leírhatatlanul kicsi, hogy azt szemléltetni sem lehet könnyen.
Ha a mai ismert megfigyelhető univerzum minden egyes Planck-kockányi térfogatát számdigitként használnánk fel, és mindegyikbe 0-t írnánk, kivéve egybe, amibe 1-et (tehát 0,00000......az univerzum összes plank-kockájányi nulla........1), akkor még mindig felfoghatatlanul több nagyságrenddel nagyobb esélyt vázoltunk fel, minthogy ez bekövetkezzen.
Remélem érthető volt az analógia.
Negyedik előfeltevés: az életnek és a létezésnek van értelme.
Ez pedig egy rendkívül antropocentrikus gondolkodás. Ki mondta, hogy van neki? Miért kéne, hogy legyen bármilyen értelem? Megtörtént, és van. Létezik. Ennyi.
Értelmet egyesegyedül az ember szokott keresni, még az állatvilágban sem figyelhető meg értelemkereső faj a miénken kívül.
Ez tehát egy emberi szükséglet (és annak projekciója), és nem pedig az univerzum egy jellemzője.
De ha az egyre jelentősebb fejlettség evolucionálisan (még az űrlény teóriáknál is) maximum a technológiai fejlettségben manifesztálódik, ami önmagában is meddő, akkor nincs igaza Zappfenak abban, hogy egy az állatvilágból kiemelkedett, túlfejlett lény önreflexiójának az lehet az egyetlen értelmes következtetése, hogy békés eszközökkel kihal, tartózkodva az utódnemzéstől?
Ennél relevánsabb végkövetkeztetése egy olyan lénynek, akinek az értelme meghaladta az ösztöneit nem lehet. Mert az embernek olyan szellemi igénye van a létezéssel kapcsolatban amit a feltételezett valóság nem elégíthet ki (csak a vallás), ilyen fejlettségi szinten az emberi lét paradoxon.
Létrehozni egy új létezőt, hogy egy burjánzási láncolatot fenntartsunk, ahol ráadásul a negatív benyomások sokkal dominánsabb erejűek mint a pozitívak, merő orosz rulett egy zsákutcába futó cél fejében.
Hacsak nem feltételezzük azt,hogy az evolúció vége az kell legyen hogy az embert meghaladó esetleges evolúciós csúcs lény a technológiáját felhasználva alternatív univerzumokat vagy létezéseket hozzon létre, ami már elég elborult és scifi teória.
3
Az ember ösztönlény. Nem akar meghalni.
Egyébként az evolúció rossz név, arra enged következtetni, hogy az ember jobb az állatnál - pedig nem. Csak magasabb az intelligenciája, mint a többi állatnak, mert ezzel adaptálódott. Más állat mással adaptálódott, bár vannak még olyanok, akik egész magas az intelligenciája.
Amúgy honnan tudjuk biztosan, hogy csak az ember keres értelmet?
Ott van a probléma, kérdező, hogy - még mindig - értelmet keresel. A kérdés eleve téves. Miért kellene bármiféle (embertől függetlenül létező) értelemnek lennie? Ez egész egyszerűen projekció. Egy pszichológiai jelenség, egy énvédő mechanizmus.
Lényege, hogy borzasztó "fenyegető" abba belegondolni, hogy semmi értelme nincs az életnek, ezért mindenáron keresni akarunk neki, hisz ha találunk, akkor az megnyugtatna minket. Ergo így akarjuk (tudattalanul) védeni a pszichénket. Ez a szükségletünk aztán mindenféle teóriák gyártásában manifesztálódik, intézményesített formában vallás is kerekedhet belőle. De érdemes észrevenni, hogy ez HIT, és semmi több. Valamint azt is, hogy ez kvázi csak egy káros (?) mellékterméke annak, hogy fejlett a gondolkodásunk.
Azt sokkal nehezebb elfogadni, hogy a létezésnek nincs értelme. Pedig így van. Az élet nem céllal jött éltre, hanem csak úgy létrejött. A fizikai törvények lehetővé tették, így aztán ki is alakult. De nem azért alakult ki, hogy csináljon valamit, hanem csak azért, mert ki tudott. Egy csillag sem azért létezik, hogy süssön, vagy tápláljon, hanem csak van, mert nem tud mást tenni.
Az élet viszont egy lehetőség. Emberként rendelkezünk azzal a képességgel, hogy mi magunk adjunk értelmet a saját életünknek. Célt, ami felé mehetünk, ami motivál minket, ami miatt érdemes létezni és tenni a dolgunkat.
Tehát, bizonyos tekintetben az élet értelme nem adott, hanem mi magunk választhatjuk azt meg. A többi élőlény e tekintetben szerencsétlenebb, hisz korlátoltabbak - őket az ösztöneik vezérlik.
Természetesen minket, embereket is, de mégis rendelkezünk a kellő komplexitással ahhoz, hogy ebbe úgymond "beleszólásunk legyen".
A szabad akarat illúziójával most nem akarom bonyolítani a témát.
---
Még néhány megjegyzés:
"De ha az egyre jelentősebb fejlettség evolucionálisan (még az űrlény teóriáknál is) maximum a technológiai fejlettségben manifesztálódik, ami önmagában is meddő..."
Ez csak feltételezés. Miért csak a technológiai fejlettség fokában manifesztálódna? Létezik szociális evolúció is. Vagy immunológiai. Biológiai. Sokféle van.
És: miért meddő? Én köszönöm szépen, sokkal jobban érzem magam a PC-m előtt ülve, izgalmas videókat, filmeket nézve, vagy játékokat játszva, mintha jobbágyként kellene kapálnom a földeken a középkorban. Ezt a változást (többek közt) a technológiai fejlődés tette lehetővé - meddőnek semmiképp sem nevezném.
Tegyük hozzá, hogy ha nem lenne technológiai fejlődés, most erről a témáról sem tudnánk diskurálni. A tudásmegosztásban óriási szerepe van a technológiának, amit szintúgy meredek lenne meddőnek nevezni.
A kozmológiai és evolúciós kérdések valóban mély és összetett filozófiai, tudományos, és érzelmi kérdéseket vetnek fel. Az általad felvetett gondolatok számos tudományág és filozófiai irányzat központi kérdései közé tartoznak. Nézzük meg ezeket a kérdéseket részletesen.
A Nagy Bumm és a Nagy Reccs
Mi a Nagy Bumm?
A Nagy Bumm elmélete szerint az univerzum kb. 13,8 milliárd évvel ezelőtt egy rendkívül sűrű és forró állapotból indult ki, amelyet egy robbanásszerű tágulás követett. Ez az elmélet a kozmikus háttérsugárzás és a galaxisok távolodásának megfigyelésein alapul.
Mi a Nagy Reccs?
A Nagy Reccs (Big Crunch) elmélete szerint, ha az univerzum elég anyagot tartalmaz, a gravitáció végül megállíthatja a tágulást és összeomlást idézhet elő, ami visszatéríti az univerzumot egy sűrű, forró állapotba, hasonlóan a Nagy Bumm előtti állapothoz.
Miért Történik a Nagy Bumm?
A Nagy Bumm okait illetően a tudomány jelenlegi állása szerint nincs végleges válasz. A következő elméletek segítenek megérteni, hogy miért indult el a Nagy Bumm:
Kvantumfluktuációk: A kvantummechanika szerint a "semmiben" is létezhetnek kvantumfluktuációk, amelyek létrehozhatnak egy univerzumot.
Inflációs Elmélet: Az univerzum kezdeti, rendkívül gyors tágulási fázisa (infláció) stabilitást ad az elméletnek és magyarázatot adhat a Nagy Bumm kezdetére.
Multiverzum Elmélet: Habár ezt nem akartad bevonni, ez az elmélet szerint sok más univerzum is létezhet, és a mi Nagy Bummunk csak egy esemény a sok közül.
Az Evolúció és az Élet Értelme
Az evolúció a természetes kiválasztódás és más biológiai folyamatok eredményeként jön létre, amelyek az élőlényeket egyre komplexebb és alkalmazkodóbb formákba terelik. Az emberi jóléti társadalmak és technológiai fejlődés a természetes evolúció termékei, amelyek lehetővé teszik az emberek számára, hogy jobban kihasználják az erőforrásokat és javítsák életminőségüket.
Az Élet Értelme és Nihilizmus
Az univerzum végtelensége és a ciklikus elméletek (mint a Nagy Reccs) alapján sokan érezhetik úgy, hogy az életnek nincs végső célja vagy értelme. Ez nihilista nézethez vezethet. Azonban más filozófiai irányzatok, mint az egzisztencializmus, azt vallják, hogy az élet értelmét az egyének maguknak kell megtalálniuk és meghatározniuk.
Filozófiai Megközelítések
Egzisztencializmus: Szerintük az élet értelmét nem külső forrásból, hanem belülről kell keresni. Az emberi tapasztalat, választás és felelősség a kulcs.
Absurdizmus: Albert Camus azt állította, hogy az élet alapvetően abszurd, de ennek tudatosításával találhatunk értelmet az életünkben.
Teizmus és Vallási Nézetek: Sok vallás azt tanítja, hogy az élet értelme egy transzcendens célt szolgál, amely az emberi tapasztalaton túl van.
Összegzés
A kozmológia és az evolúció kérdései mély filozófiai kérdéseket vetnek fel az élet értelméről és céljáról. A tudomány megmagyarázza az univerzum és az élet mechanizmusait, de az értelmet és célt az egyéneknek vagy közösségeknek maguknak kell megtalálniuk. Az emberi kíváncsiság, kreativitás és közösségi érzés mind hozzájárulhat ahhoz, hogy értelmet találjunk az életünkben, függetlenül a kozmikus történések nagyságrendjétől.
Psycho:
Olyan értelemben meddő, hogy a komfortosabb és hosszabb, valamint gazdagabb élet nem tölti be azt a vákuumot, amilyen igénnyel (szerinted tévesen) az ember a létezés felé támaszt(most az NPC embereket ne vegyük ide).
Hanem egész egyszerűen a bonyolult forma azért szaporodik hogy még bonyolultabb legyen, és ennek eredményeképp még jobban érezze magát az utódja, ellentétben azzal mint régen, amikor az volt a szempont nélküli szempont, hogy az ösztönei felül írták az értelmét.
Ráadásul kilátástalan, és orosz rulett, mert lehet belőle egy izomsorvadásos Zente, vagy egy Karsai Dániel is, ilyen értelemben, ilyen rideg és tulajdonsága szerint vak lételméleti konszenzus mellett amit a tudomány implikál, már egy erőteljes filozófiai spekuláció lehet az, hogy ebben a kozmoszban, egészben szemlélve mindezt, mennyire lehet értelme a reprodukciónak...
(Feltéve persze ha félretesszük a társadalmi konvenciókat)
8
De pont azt mondta Psycho, hogy nincs értelme.
Sokak számára a természetnek, az univerzumnak ez a rideg, lelketlen, szándéktalan tulajdonsága eléggé elviselhetetlen. Ezért keresnek mindenféle értelmet, okságot benne.
Én ezt úgy oldom fel, hogy ebben a prózai világban sok csoda "létre bírt evolválni", mi emberek különösen szerencsések vagyunk, hogy nem csak annyit értünk a világból, mint egy hangya, hanem rá tudunk csodálkozni, kérdéseket tudunk feltenni. Tehát szerelmesnek kell lenni a világba, még ha értelme nincs is az egésznek, még ha ez a civilizáció is túlnőni látszik a keretein, ezért omlásra van ítélve, és mi emberek, bármilyen intelligens lényeg is vagyunk, nem tudjuk ezt megakadályozni. Szeresd, aki ott a közelben, szeresd a felhőt és a madarat. Amíg ez lenni bír, milyen csoda, hogy a halott anyagban ez létre tudott jönni?! Delfin, sárgarigó, kultúra, Mozart... :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!