Atompályák megállapítása hogyan lehetséges?
Hogyan tudom megállapítani pl azt, hogy a d pálya telített?
Tegyük fel van egy réz(II) ionunk ugye tudjuk, hogy több szempontból is elektronhiányos, egyrészt kétszeres pozitív töltése van másrészt másfelöl meg betöltetlen d-atompályái.
Miből tudom kiszámolni, kikövetkeztetni, hogy egy adott pálya telített és vagy telítettlen?(s,p,d,f)
Van néhány alap szabály amit be kell magolni. Az energiaminimum elve (és hogy hogyan követik egymást az alhéjak energia szintjei), Pauli és Hund szabáy. Ezután meg kell tanulni hogy az adott héjakon és alhélyakon hány elektron tartózkodhat. pl az első héj a K tartalmaz 1s alhéjat ami két elektront tud befogadni, a második L héj tartalmazza a 2s és 2p alhéjat amik kettő 6 elektront képesek befogadni.
Ha ezek már megvannak akkor már csak a elem rendszáma kell ami megadja az elektronjaik számát és csak ki kell tölteni. Ezen kívül segítség lehet még az hogy a periódusok jelzik hogy az adott elem melyik héjára épülnek be az elektronok. Így egy negyedik periódusban található elemnél az 1,2,3 héj már telítve van, így azokon kevesebbet kell gondolkodni.
Valamint a kémia a kivételek világa, ugyanis a néhány elem mint például a króm és a réz látszólag ellent megy néhány szabálynak. Így néhány esetben szükséges néhány dolog bemagolása. Hacsak nem akar az ember sokkal bonyolultabb elméleteket megtanulni.
Én csak azt nem értettem anno, hogy mi a faxnak magoltatta velük ezt a tanár a középiskolán, mikor a diákok azt sem értették, hogy a vegyészek honnan veszik ezeket az elektronpályás dolgokat.
Mikor már nyomatékosabban rákérdeztem, akkor a fiatal kémiatanár (aki nagyon kedvelte a "Holt költők társasága" című filmet, sőt még kicsit hasonlított is a Robin Williams-ra) lealázó hangnemben elkezdett gügyögni nekem a spektrumanalízisről, mintha én lettem volna az osztály leghülyébb gyereke. Persze a többi annyira xarott a témára, hogy kérdezni se volt kedvük.
Később csakis én szereztem komolyabb természettudományos diplomát. Az államvizsgán az atomszerkezet témáját húztam ki - ez most komoly!
Ma se áll velem szóba senki a volt osztálytársaim közül, mert olyan "leokádni való okostojás" vagyok, meg "szociális autista", stb. - szerintem meg ők képviselik az antiszociális maradékot és mentálisan selejtes felhozatalt - de az életben mindig a többségi vélemény a meghatározó.
#4 Szép történet, a lényeg, hogy vitted valamire a többiekkel nem kell törődni. Egyébként én elég nagy antiszoc vagyok :D vagy csak szimplán magamnak való, egy könyv vagy valamilyen tanulmányt szívesebben lapozgatok, minthogy kimenjek mondjuk egy pub-ba vagy valami.
No meg érdekel a kémia nagyon is, csak középsuliba infószakra mentem ahol kémiát meg bioszt egyáltalán nem tanultunk, jelenleg meg agrár egyetemen vagyok :D igyekszem behozni a lemaradásomat mindezt korrepetálás nélkül, mivel úgy gondolom simán megoldható, viszont erről az alapesetről nem találok pontos leírást.
#3 köszönöm szépen a leírást, így már adja magát :D
Kémiakönyveket meg igyekszek beszerezni, hogy legalább legyen valami kézzel fogható anyagom is :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!